Afrika kutyafajti
Afrika kutyafajti
Habr nagyon sok kutyafajta szrmazsa nylik vissza Afrikba, mra a kontinens hivatalosan csupn t kutyafajtt tudhat magnak, kzvetve vagy kzvetlenl. A Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg (FCI) besorolsa szerint az tdik fajtacsoportba tartoz basenji szlfldje Kzp-Afrika, m Nagy-Britannia a fajtagazda orszg. Az agarak kzl a sloughi s az azawakh tartozik Afrikhoz, igaz, utbbinl Franciaorszg a fajtagazda. A sloughi marokki fajta, akrcsak az alig ismert Atlasz hegyikutya. A sokkal npszerbb rodziai ridgeback hivatalos „gondviselje” Zimbabwe. Az kori egyiptomi kutyaistennel, Anubisszal azonostott frakutya szlhazja az FCI besorolsa szerint Mlta, de itt is Nagy-Britannia a fajtagazda orszg. Mlta az Eurpai Unihoz tartoz, apr szigetorszg, szak-Afrika fltt helyezkedik el. Terlete csupn 315 ngyzetkilomter.
A basenji Kzp-Afrikn bell taln Konghoz kthet leginkbb, br ilyen tpus ebek Afrika egsz terletn megtallhatak voltak. A fajta els angol tenyszti azonos terletrl vsroltk kutyikat, gy az a tvhit terjedt el, hogy a basenji a Kong melletti serdkben l pigmeusok kutyja. Bizonyos bennszltt afrikai trzsek a kutyk segtsgvel gondoskodtak lelmkrl, mg msok magt a kutyt tekintettk lelemnek – nem vadsztak velk, hanem ket ettk meg. Georg Schweifurth nmet Afrika-kutat 1869-ben ltogatott el a Kong s a Nlus kzti vzvlaszt terleten honos nyam-nyam trzshz is. A trzs falvaiban nem ltott ms hzillatot, csak baromfit s kutykat. A nyam-nyam trzs ngylbi rvid s sima szrzet, kistermet, felll fl, kunkori fark ebek voltak, hossz lbakkal. Mintha csak a basenjirl szlt volna a korabeli lers! A kutat mg hazautazsa eltt szert tett egy ilyen szukra – kt rzkarikt adott rte –, de mg mieltt Eurpba rhetett volna, az afrikai kutya kiugrott az egyik szlloda ablakbl s szrnyethalt. Egybknt ksbb bebizonyosodott, hogy valban a mai modern basenji seirl tudstott Schweifurth. Az angol Our Dogs egyik 1895-s szma arrl szmol be, hogy az azvi Cruft’s killtson szerepeltek bizonyos „afrikai boztkutyk” W.R. Temple tulajdonban, m ksbb szopornyicban elpusztultak. Olivia Burn, egy angol gyarmati tisztvisel hitvese 1929-ben vsrolt elszr basenjiket, m ezek sem ltk tl az oltst, egyetlen szuka kivtelvel, aki azonban ksbb vrmrgezsben pusztult el. Olivia nem adta fl, ismt Afrikba utazott, s Kongban megvette a ksbb Bongo of Blean nvre keresztelt kant, kt szukval egytt. Az egyik, Bokoto of Blean mg a karantnban megellett, klykei az 1937-es Cruft’s killtson nagy feltnst keltettek. 1939-ben a ksbbi hres basenji-tenyszt hlgynek, Veronica Tudor-Willimas-nek is sikerlt kt kutyt importlnia, akik szerencssen tvszeltk az utazs s a karantn hnyattatsait. Veronica azonban nem volt teljesen megelgedve a kt kutya kllemvel, gy 1941-ben jabb szukra tett szert Ugandbl, aki 14 vet lt, 1952-ban halt meg. Miss Tudor-Williams olyan hres tenysztv vlt, hogy 1957-ben az egyiptomi nagykvetsgre krettk, ugyanis maga Egyiptom kirlya kvnt kutyt venni tle.
Az azawakh olyan afro-zsiai agr, amely Eurpban csak az 1970-es vekben tnt fel. A Niger foly kzps terleteirl szrmazik, nvadja az Azawakh-vlgy. Szzadok ta ksrte a Szahara dli rsznek nomd trzseit, ezrt a tuaregek kutyjnak is nevezik. Kialakulsi terlete, a Sahel hrom orszg, Nigria, Burkina Faso s Mali terletn fekszik. Az FCI utbbit nevezte ki a fajta szlhazjnak. Mali nagyon sokig francia gyarmat volt, csak 1960-ban vlt nll kztrsasgg. Hivatalos nyelve mg mindig a francia, s nem csoda, hogy az azawakh fajtagazda orszga is Franciaorszg. Az FCI 1981-ben ismerte el hivatalos fajtaknt ezt az afrikai agarat. Afrikban ma elssorban tehncsordk rzsre hasznljk, a vadszat csak msodlagos funkcija.
Marokk kt fajtval rendelkezik. A Chien de l’Atlas vagy ms nven Aidi jellegzetes hegyikutya, br a Fldkzi-tenger krnyezetnek ghajlata miatt mrete valamivel kisebb, s szrzete is rvidebb, mint a klasszikus, eurpai fehr hegyikutyk. Pontos eredete nem tisztzott, sei taln a spanyolok ltal kerltek Afrikba, vagy taln mr jval korbban, a fnciaiakkal Itlibl. A jelenleg elssorban a hegyekben l Aidi a Szaharbl szrmazik. Kpes elviselni a nappali hsg s az jszakai fagy kztti jelents hmrsklet-ingadozst. A nomd npek mr vszzadok ta kecske- s juhnyjaik rzsre hasznljk, melyeket elssorban a vadmacska veszlyeztet. Az Atlasz hegyikutynak kivl a szaglsa, mg a Szahara homokjban is kpes a nyomot kvetni, a sloughival kzsen ezrt vadszatokon is hasznljk. Az ltala kiszimatolt vadat a sloughi veszi ldzbe. Korbban harcikutyaknt is hasznltk a hborban, napjainkban a rendrsg is alkalmazza szolglati kutyaknt.
A sloughi avagy arab agr vszzadok ta shonos szak-Afrikban, ahol napjainkban is nagy szmban fordul el, s mg mindig vadszatra hasznljk. Marokkn kvl Algriban, Tunziban, Lbiban s az Arab-flszigeten fordul el. A berberek agarnak is nevezik. Marokk dlnyugati rszn klnsen sok sloughi l, de magas kfalakkal elkertett terleteken tartjk ket, gy turista ritkn tallkozhat velk.
A rodziai ridgeback nevt a gerincn vgigfut, ellenttes irnyban nv szrcskrl kapta, illetve szrmazsi terletrl. Rodzia Zimbabwe korbbi elnevezse, pontosabban szak-Rodzia Zambia mai terletnek felelt meg, Nyugat-Rodzia medig Zimbabwe rgijnak. Nagy-Britannia kt korbbi gyarmata Cecil Rhodes angol politikusrl kapta nevt, aki mr 16 vesen Dl-Afrikba ment, s gymntzletekkel foglalkozott. Portugl hradsok mr 1480-ban emltenek olyan kutykat Dl-Afrikban, melyek htn visszafele n a szr. A hottentottk egyetlen hzillatnak nevezik ket. A bennszlttek nem csak hzrzsre, hanem vadszatra is hasznltk ezeket a saklhoz hasonlt ebeket, melyek kpesek voltak mg az oroszlnt is megllsra brni, gy a hottentottk kezdetleges fegyvereikkel is leterthettk a vadllatokat. Az els eurpai telepesek is megemltik hradsaikban a bennszlttek klnleges kutyit a XVII. szzad kzepn. A fehrek hamar felismertk a helybli kutyk kiemelked kpessgeit, s keresztezni kezdtk ket sajt jszgaikkal. 1879-ben Charles Helm 2 ridgeback kutyt vitt Swellandammbl Bulawaayo vrosba, amely ma Zimbabwe msodik legnagyobb teleplse. Ezeknek a kutyknak nhny leszrmazottja Cornelius van Rooyen birtokba jutott, aki hres falkt alaktott ki, melyeket van-Royen-kutyknak neveztek, ksbb oroszlnkutyknak, vgl rodziai ridgeback-nek. Bulawaayoban 1922-ben alaktottk a Rodziai Ridgeback Tenysztk Szervezete. A zimbabwei Dl-Afrikai Kennel Klub 1925-ben ismerte el hivatalosan a fajtt.
|