Fogkvessg
A foglepedk a fogak felsznn elhelyezked, csak ers mechanikai drzslssel eltvolthat bevonat. Helyezdst tekintve lehet ny feletti s ny alatti. Az nygyullads kivltsban elsdleges kotani szerepe az ny alatti foglepedknek van. A foglepedk kialakulst s nvekedst a tpllkozsi szoksok s a tpllk befolysolja (pl. ftt, darabolt, ppestett, leveses telek, konzerv tpok etetsvel cskken a fogfelszn ntisztulsnak lehetsge). A fogazat hibi (pl. a torld, szmfeletti, rendellenes helyen lv fogak, harapsi rendellenessgek, az antagonista fog hinya), a fogak felleti egyenetlensgei (rgebbi srlsek) elsegtik a lepedk felhalmozdst. A foglepedk (s a fogk) elssorban idsebb korban (3 ves kor felett) alakul ki, de olykor tejfogakon is megjelenhet. A kutyk a nagyon veszlyeztetett llatfajok kz tartoznak (egyes fajtk pl. tacsk, uszkr esetben a fogk nagyon gyakori), kzttk bizonyos egyedi hajlamossg is megfigyelhet. A foglepedk rendszerint a szemfogakon (lsd a kpen), majd az elzp- s zpfogakon mutatkozik, elszr az ny kzelben.
A fogk elmeszesedett foglepedk, mely a foglepedkben lv klcium-sk kicsapdsval, majd a teljes foglepedk elmeszesedsvel jn ltre. Elhelyezkedse szerint ugyancsak ny feletti s ny alatti fogkvet klntnk el, amely a fognak mind a pofai, mind a nyelvi s mind az ajaktjki felletn elhelyezkedhet. A fogkves llat gyakran nylzik, lassan eszik, nehezen s nem szvesen rg, a darabos s szraz telflesgeket gyakran nem fogadja el, feltûn az ilyen llatok melyten bds szjszaga. A pofatjkon a szjszlt felhzva jl lthatk a fogak felletn, elssorban az nyhez kzeli rszen a srgsbarna felrakdsok. A fogk kezdetben csak kis terleten, rendszerint az ny mellett, a fog nyakn, szegly formjban kpzdik, majd nvekedve az egsz fogat, st fogcsoportokat is beborthat. Elhzd esetben az ny vrsesen begyullad, a gyulladt ny sorvadsnak indul, ennek kvetkeztben a foggykr szabadd vlik, a fog meglazul, majd kihullik. A fedetlen foggykr a fogkvek felletn lv nagyszm baktriumtl knnyen fertzdik, ami tlyogok kialakulshoz vezethet. E slyos eseteket gyakran ksri a gyulladt ny vrzse s a fogkvel rintkez szjnylkahrtya feklyes gyulladsa.
Azt a szjhiginis beavatkozst, amikor megfelel eszkzkkel eltvoltjuk a fog felsznrl a fogkvet a rrakdott lepedkkel egytt, fogk-eltvoltsnak nevezzk. A beavatkozst az llatorvosok ltalban enyhe bdtsban vgzik. A fogktl megszabadtott fellet egyenetlensgei a bntalom kijulsnak alapjt jelentik, ezrt a fogkveseds lasstsa rdekben azt polrozni szoktk. Szksg van mg a szjreg mikroflrjnak helyrelltsra is. Ezt nylon t kivlasztd antibiotikum tablettkkal vagy pasztkkal rhetjk el.
A fogkvessg megelzsnek legfontosabb rsze a fogfelszn tisztntartsa. Clszerû rendszeresen specilis kisllat fogkefkkel s fogpasztkkal szjpolst vgezni. Termszetesen a kutya rgjon minl tbb termszetes csontot vagy mûcsontot s flvenknt llatorvossal ellenriztessk a fogait. Egyes tpgyrt cgek mr fogkvessget megelz tpokat is gyrtanak. |