Kutyk fontosabb brbetegsgei
A fontosabb brbetegsgeket a kvetkez mdon csoportosthatjuk: veleszletett, endokrin, tpllkozsi eredet, gennyes, nem gennyes, allergis, autoimmun, gombs s parazits.
A veleszletett brbetegsgek kzl az idiopathicus seborrhoea fiatal, nhny hnapos kutykban fordul el. A br korpzik, rajta vastag, prks felrakdsok vannak. A szrzet megritkul, fnytelen, bzs. Az acanthosis nigricans kizrlag tacskkban fordul el. Jellemz a szimmetrikus brelsznezds s megvastagods, valamint a lekopaszods. Hosszabb id utn a br elsttedik, kkesszrke rnyalat lesz, megvastagszik, rncokat vet ( l. 1. kp).
Az endokrin brelvltozsok kzl a pajzsmirigyhormon-hiny (hypothyreosis) ktoldali, szimmetrikus lekopaszodst, tompa fny, szraz szrzet kialakulst okozza. Szukk sztrognhinya fiatalkorban ivartantott nstnyeknl okoz gyr, lekopaszod szrzetet. Jellemz a vulva s az emlk cskevnyes fejlettsge. A szukk sztrogntlslya idsebb kutyknl gyakoribb, az ilyen llat bre gennyes brgyulladssal terhelt. A vulva s az emlk megnagyobbodottak. A kan kutyk feminizcis brelvltozsa rejtetthers boxerekben gyakori, szimmetrikus szrhulls, lekopaszods, brpigmentci lthat. Az emlk duzzadtak, a csecsbimbk is megnvekedettek (l. 2. kp). Kan kutyk andrognhinya idsebb kanokban okoz fnytelen, vkony, molyrgsszer szrzetet.
A tpllkozsi eredet brelvltozsok kzl a cinkhiny okozhat brmegvastagodsokat s szrhullst, kvetkezmnyes gennyes brgyulladst. Fleg gyorsan fejld, nagy kutykban, pl. dogban, nmetjuhszban, dobermannban jelentkezik a legslyosabb formban. Az esszencilis teltetlen zsrsavak hinya viszketegsget, nedvedz brgyulladst, szrhullst okoz.
A gennyes brbetegsgeknek hrom formja van. Az impetigo gennyes, hlyagos brgyulladst jelent, fiatal kutykban fordul el, ksbb kitsekk, brfeklyekk alakulhatnak a felfakadt hlyagok. Az acne fiatalkori szrtsz- s faggymirigy-gyullads, rvid szr kutyafajtkban, mint dog, dobermann, boxer, gyakran fordul el. Fleg a fej csomi jellemzek, de a folyamat ltalnos tnetekkel, lzzal, elesettsggel, tvgytalansggal is jr. Vgl a mlyre terjed, gennyes brgyulladsok klnbz formkban fordulnak el: az orrhti pyoderma, a mlyre terjed pyoderma, a folliculitis, furunculosis, az ltalnos pyoderma, pododermatitis elfordulhat gyakrabban skt juhszban, pointerben, nmetjuhszban, tacskban, dogban, boxerban. Ezek kzl a krformk kzl az els ngyre a fejre, hasra lokalizld slyos gyulladsos jelensgek, az ltalnos pyodermra testszerte brfeklyek, vgl a pododermatitisre a lbak gennyes gyulladsa jellemz.
A nem gennyes brgyulladsok kzl a kontaktdermatitist a kmiai anyagokkal (savak, lgok, szappanok, tiszttszerek) val rintkezs okozhatja. Az rintett terleteken brkipiruls, szrhulls, gbk, feklyek, felrakdsok lthatak (l. 3. kp). A napfnydermatitis festenyzetlen brfelleteken (fleg az orron) a br kipirosodsval, fjdalmassgval, prkk keletkezsvel jr. Ez gyakori skt juhszban. A nyri ekcma inkbb a hossz szr, sr bundj kutykban fordul el. Nedvedz, ksbb gennyesed, fjdalmas, lnkvrs brelvltozs jn ltre. A brred dermatitis pekingi palotakutynl, buldognl, knai harcikutynl s kvr kutyknl gyakori, ugyanis a bntalom oka az, hogy a vaskos, egymssal rintkez brredk esetben a br nem tud megfelelen szellzni. A brredk rintkezsben bzs, nedvedz, gennyesed, kipirult terletek lthatak. Az ajakred-gyullads nylazssal, a vulvared-gyullads hgyti fertzssel jrhat. A pszichogn dermatitis egyes ideges, nyugtalan kutyafajtkban (dalmata, dobermann) gyakori. Ha megszokott mindennapi letkrlmnyeikben szmukra kedveztlen vltozs alakul ki (pl. stltats elmaradsa, megszokott szemly hinya, unalom, stb.), brket intenzven nyalni, rgni, kaparni kezdik. A br kifeklyesedik, megvastagszik.
Allergis brbetegsgeknl a csalnkits elesgek (fleg tojs, tej, hal, egyb fehrjk, stb.), bolhacsps, belgzsi allergnek (nvnyzet pollenje, gombasprk, haj, szr, por, stb.), vegyszerek (festkek, tiszttszerek, stb.), samponok, nyakrvek (pl. bolhanyakrvek), gygyszerek (antibiotikumok, parazitaellenes szerek, stb.), oltanyagok, nemi hormonok hatsra alakul ki. A fej bre igen rvid id alatt ersen megduzzadhat, esetleg sav szivroghat ki a brre, ott beszradva prkt alkothat. Jellemz az lland, intenzv viszkets.
Az autoimmun brbetegsgek hlyagkpzdssel, a br elsznezdsvel, megvastagodsval, felrakdsokkal, feklyekkel jrnak. Egyes formi gyakoriak skt juhszban, sheltieben, nmet juhszban.
A gombs brbetegsgek jellemzje kerek, szrhinyos terletek kialakulsa s a nagyon ers vakardzs. A prkk fellete srgs szn s vizelethez hasonl szag.
A parazits brbntalmakat leggyakrabban bolhk okozzk. A folyamat tipikus lokalizcis helye a ht bre, ahol brpir, nedvedzs, ksbb prksds alakul ki (l. 4. kp). A kutya nagyon ersen vakardzik. A bolhssgrl bvebben az 1999/4. szmban olvashatnak bvebben. A rhssg jellemzje az intenzv vakardzs, ltalban a fejre lokalizldik, ahol brkipirosods, gbk, ksbb prkk, brmegvastagods, szrhulls lthat. A szrtszatkakr (demodicosis) lehet loklis (ltalban fejen, lbvgeken) vagy ltalnos. Jellemzek a szrhinyos foltok, a br kipirulsa, pikkelyezdse. A betegsgrl bvebben az 1998/9. szmban olvashatnak. A parazits brbntalmak krokozi lehetnek mg szrtetvek (csak rosszul tpllt, legyenglt llatokban), vrszv tetvek, esetleg legyek s kullancsok is. |