Leo s Sandy attl tartottak, hogy szeretett mopszlijuk, Miko magnyosnak rzi magt napkzben, amg k munkban vannak. S mivel milojl kijtt ms kutykkal s lvezte az alkalmi kutyabartok ltogatst, a hzasbr gy dnttt, mg egy kutyt befogadnak a csaldba. Milval minden olyan knny volt, s attl fltek, nem ll-e a feje tetejre minden, ha bell a vltozs. Mi lesz, ha Milo mgsem fogja szeretni az j kutyt? Vagy ha az j kutya inkbb visszaveti t, nem pedig javtja letminsgt?
A mr meglv kutya szmra csodlatos rzs, ha trsat kap, s tged is sok rmmel ajndkozhat meg. Azonban nem minden lethelyzetben szmt j lpsnek j kutyt hozni a hzhoz. Mieltt sietve vsrolnl egy msik kutyt, gondolkozz el egy-kt dolgon, pldul azon, miknt leszel kpes nap mint nap egyszerre kt kutyt is elltni, s hogy rzi majd magt a meglv kutyd. Ezt a krdst j alposan megvizsgljuk.
Mit akar a kutya kzlni?
- j testvrt szeretnk. Ha kutyd j magaviselet s szereti a trsasgot, taln nem rt, ha egy j kutyabartra tesz szert.
- Mirt akarnk mg egy kutyt? Ha kutyd lthatan nem igazn lvezi ms kutyk trsasgt, vagy tlsgosan reg, beteges, taln jobb, ha mg egyszer tgondolod terved.
- Halmozzuk a bajt! Ha kutyd mint valami kis rdgfika, rengeteg fls energival br, akkor taln veled kne tbb idt tltenie, nem pedig egy msik kutyval. Ha pedig egyrtelm, hogy nincs elg idd, hisz mr a meglv kutyval sem tudsz eleget foglalkozni, akkor semmi rtelme tetzni a bajt egy msik kutya beszerzsvel. A mr meglv kis bajkever megtanthatja a msikat mindarra a rosszasgra, amit tud, s akkor ktszeresen is fjhat a fejed!
Hogyan mondjuk meg a kutynak?
- Tegynk prbt! Gondoskodj kutyd egyik bartjrl egy htvge vagy egy ht erejig. (Hasznt is veheted, ha ksbb van valaki, aki cserben dlsed alatt gondoskodik a kutydrl.) Mikzben a msik kutyrl gondoskodsz, figyeld meg, hogyan viseli a mr meglv kutyd, ha osztoznia kell a msikkal a figyelmeden. S arra is fordts figyelmet, mennyivel tbb gondot okoz, mintha az egyikrl dupln gondoskodnl.
- Csak megfelel indokkal hozunk j kutyt a hzba. Tlrad benned a szeretet? Rengeteg idd s pnzed van? Kutyd lvezi a kutyatrsasgot? Ezek j okot szolgltatnak egy j bart beszerzsre.
- Szmolj a kvetkezmnyekkel. Mieltt mgegy kutyt beszerzel, felttlenl gondold vgig, megengedheted-e magadnak. Ktszer annyi telre, ktszer akkora szllshelyre s fedeztetsi kltsgre kell szmtanod, s egsz biztosan tbbe fog kerlni az llatorvos is.
- Gyzdj meg arrl, hogy meglv kutyd mr j magaviselet s szobatiszta, mieltt az j kutya megrkezik. Nem lenne j, ha rossz szoksokra tantan a msikat.
- Ismerkedj meg a kutyk nyugtat jeleivel, mieltt j kutyt szerzel be. Ekkppen meg tudja figyelni a kt kutya egymssal val trsalgst. gy bepillantst nyerhet, hogyan rzik magukat, s mit reznek egyms irnt.
- Figyelmesen vlaszd ki az j ebet. Gondold vgig, hogy kiskutyt, vagy felntt ebet szeretnl-e. Ugyanabbl a fajtbl, vagy msikbl? Eltr, vagy azonos nem legyen-e? A legtbb szakember azt tancsolja, hogy amennyiben kutyja ivartalantott, a bks egyms mellett ls vgett szerencssebb az eltr nem kutyk tartsa.
- Kszlj fel! Mieltt mg j kutyt hoznl, felttlenl biztosts kln vizes-, s telestlat mindkt llat szmra, kln przt, nyakrvet, jtkot, ketrecet, s fekhelyet. Mieltt az j kutya megrkezik, tntesd el a jtkokat, nehogy sszevesszenek rajta.
- vatoan mutatsd be egymsnak a kt kutyt egymsnak. Ha lehetsges, akkor semleges terleten mutatsd be a kt kutyt egymsnak, a legjobb, ha bekertett helyen, ahol a kutynk prz nlkl, vagy a przt maga utn hzva mszklhat. Ha mr eleve nyomaszt a kt kutya tallkozsa, egszen biztos, hogy mg nyomasztbb teszed az lmnyt a tl szoros fogssal. Kutyd sokkal knyelmesebben fogja magt rezni, ha elszaladhat az j jvevny ell.
- Vedd fel a ritmust! Hagyd, hogy a kutyk megszagolgassk egymst, ismerkedjenek. Ha jl kijnnek egymssal, s biztonsgos helyen vannak, akr jtszhatnak is egy keveset. Aztn pedig egytt stljanak haza.
- Hazarve lgy nagyon figyelmes! gyelj a kt kutyra, ha egytt vannak. Ha a nyoms legkisebb jelt tapasztalod, klntsd el ket, ilyenkor jl jn a ketrec, fleg, ha forrni kezd a vrk. Eleinte mg jobb, ha kt kln ketrecben elklntve hagyod ket kettesben.
- A kt kutyt kln-kln etetsd! Ne adj nekik lehetsget a harcra!
Mit ne tegynk?
- Ne vegyl j kutyt lelkiismeret-furdalsbl! Ha bntudatod van, mert nem tudsz elg idt tlteni a kutyddal, ne vigyl haza mg egyet, csakhogy enyhtsd az els unalmt. Ehelyett inkbb gondold vgig, miknt tlthetnl vele tbb idt. Ha mg egy kutyt vennl, mg tb idt kellene velk tltened, hisz mostmr kt kutyrl kellene gondoskodnod.
- Ne vegyl j kutyt a rgi testmozgsnak ptlsra! A kutynak elg testmozgsra van szksge, lehetleg a kerten kvl. Megfelel idt, s testmozgst kell tled kapnia. Ne prbld magaddal elhitetni azt, hogy ha a kutydnak lesz jtsztrsa, akkor kevesebb mozgst kell majd biztosttani a szmra.
- Ne frassz egy ids vagy beteg kutyt kutyatrsasggal! Ha kutyd mr meglehetsen reg, vagy beteges, az j kutya mogorvv, s boldogtalann fogja tenni. Mert ha kutyd nem kpes jtszani, a msik kutya piszkldsa egyltaln nem lesz mulatsgos szmra.
- Nem szpontostsd figyelmed kizrlag az j kutyra! Figyelj arra, hogy rgi bartodat ne hanyagold az j miatt!
|