Amerikai bulldog IV.
„A legmlyebb rzs fajta, akit ismernk”
E klnleges fajtrl folytatott beszlgets nem mindennapi krlmnyek kztt zajlott. Az elzetes egyeztetseket kveten nemcsak a Backyard kennel tulajdonosai, Vgh Ferenc s testvre, Vgh Csaba kpviseltette magt, hanem Jenei Attila kllembrval s az amerikai buldog hazai jvjrt aktvan tevkenyked Murnyvri Drval kiegszlve, valsgos akcicsoport rkezett a megbeszlt idpontban.
– Szokatlan, hogy egy interj egyszerre ennyi emberrel kszljn, de vgjunk is a kzepbe: miben klnleges az amerikai buldog?
Attila: – n azrt tallom rendkvl vonznak ezt a fajtt, s azt tartom egyik legnagyobb ernynek, hogy rendkvl tiszta s a mai napig fejlett sztnkszlettel rendelkezik, melyet sok ms, „neves” munkakutya-fajta rgen elvesztett a divat hatsra megldul tmegtenyszts hatsra. Tz ve brlom a fajtt, s ez id alatt mindssze egy olyan kutyval volt dolgom, amelyet nem lehetett megrinteni. Hozz tartozik, hogy ezzel az egyeddel hivatsos biztonsgi r tulajdonosa lesben dolgozott, teht elvrs volt vele szemben a bizalmatlansg.
Dra: – Gyakori flrerts ezekkel a kutykkal kapcsolatban, hogy elrettent klsejk miatt eleve agresszv benyomst keltenek, holott idegenekkel szemben is rendkvl bartsgosan viselkednek. Hozz kell tenni, mindezt gazdjuk jelenltben teszik. va intenk mindenkit attl, hogy tulajdonosuk engedlye nlkl, pl. a kertsen keresztl kezdjen bartkozni velk!
Ferenc: – n azt is nagyon kedvelem bennk, hogy abszolt nllan, mgis helyesen kpesek klnbsget tenni klnfle szitucik kztt. Ha pldul a krnyknkn valamirt kitr a kutyaugats s az egsz utca zeng tle, a mi kutyink konstatljk a trtnteket, de ha nincs r okuk, nem prgetik magukat feleslegesen, nyugodtan heversznek tovbb.
Csaba: – Ezenkvl kllemket, karakterket meghazudtolan emberkzpontak s kezelhetk. Egyszer vsroltunk egy felntt kor, nagytest, erteljes kant. Kicsit gondolkodba estnk, mikor a hossz aut utat megszaktottuk egy kis pihenre, hogy melyiknk s egyltaln hogyan vegye ki az idegen kutyt a szlltboxbl. Teljesen elkpedtnk, mikor els szavunkra kijtt, s miutn elvgezte dolgt, szintn els szra vissza is szllt a kocsiba, s a helyre gmblydtt.
– Azrt kicsit helyezzk el az amerikai buldogot a fajtk kztt. Hov sorolhatjuk?
Dra: – Br mltjban idnknt hasznltk viadalokon is, fontos hangslyozni, hogy nem viadorkutya, hanem kemny munkra szelektlt rz-vd fajta, amely nagyon rtelmes, intelligens s a tanulsra fogkony. Szmos egyede bevlt romkeres mentkutyaknt, de mozgssrlteket segt kutyaknt is foglalkoztatjk. Amerikban s nhol Eurpban mind a mai napig nagyvad (fknt vaddiszn) vadszatra is hasznljk. Mindent egybevetve az amerikai buldog rendkvl sokoldal munkakutya. Eurpban tbb IPO III. vizsgs amerikai buldog, ismert, s mr Magyarorszgon is van BH, AD, IPO I. vizsgval rendelkez kutya (tulajdonos: Kecsks Lszl).
Ferenc: – Azt se feledjk, hogy mindezek mellett az amerikai buldog nagyszer csaldi s sportkutya. A gyermekek egyik legnagyszerbb jtsztrsa, s kivl testrk is egyben. Mindig azt szoktam mondani az rdekldknek, hogy olyan, mint a Tom s Jerry cm rajzfilm buldogfigurja: j kts, krlelhetetlen, lelkes, s szeretteirt tzbe megy, ha kell.
– Ha mr a kikpzsrl esett sz, szksges-e esetleg valami specilis metodika az amerikai buldog kikpzshez?
Dra: – Azt gondolom, hogy az amerikai buldog kikpzse nem ignyel klnleges vagy a szokvnyostl eltr metodikt. A siker alapvet felttele a kivl kutya-gazda kapcsolat, valamint az llat alkatnak, egynisgnek megfelel motivci. Ahogyan ltalban, gy az amerikai buldog kikpzsben sincsenek ltalnos szablyok erre vonatkozlag. Van, amelyik a hast szereti s jutalomfalattal dolgozik, van amelyik megrl a labdrt, msik a rongyhurkt szereti. Br hozz kell tenni, hogy tbbsgk igen apportos s imd rongyozni, ami nagyban megknnyti a velk val munkt.
Kiemelhetem viszont nhny olyan sajtossgt, amely – mint buldogra – jellemz r. Az egyik, hogy nagyon hirtelen kpes vltani, ugyanakkor mindvgig stabil marad. Emiatt igen kivl rz-vd teljestmnyre kpes. Fogsa higgadt, nem marcangol vagy tp. Korbban mr emltettk, hogy nagyszeren tli meg a szitucikat, s az a megltsom, hogy inkbb vd-, mint zskmnyszerz-sztnbl dolgozik. Inkbb a fogs, a harc rmrt szereti az rz-vd gyakorlatokat, mint a kar megszerzsrt, ezrt kikpzse sorn hiteles „sznszmunkt” s fokozott terhelst ignyel a segdtl, hogy komolyan tudja venni a feladatot. Szintn ehhez a munkhoz kapcsold buldog-jellegzetessg, hogy nemcsak szeret, de igen jl tud is fogni. Ha egyszer megragad valamit, akkor nem ereszti, mg akkor sem, ha kt foggal tartja, s ms kutya mr rg lecsszott volna rla. Az amerikai buldog nem ismer vesztett helyzetet.
– gy tudom, hogy a fajtn bell mg mindig kt tpus ltezik. Szerencss ez a klnvls, elkerlhetetlen, vagy kell-e dolgozni ellene?
Attila: – Sok fajtnl is megfigyelhet, hogy a kllem- s sport/munkaorientlt tenyszts kettvlsval az adott fajtn bell – a clnak megfelelen – eltr megjelens vltozatok alakultak ki. Ott, ahol az eredeti fajta eleve egysges volt, nyilvn nem biztos, hogy elnys ez a kettszakads, m az amerikai buldog esetben mr kezdetektl megfigyelhet volt a terletenknti, feladatonknti vltozatossg. n nem ezt tartom a legnagyobb problmnak, hanem azt, hogy az egyes tpusok nem felttlenl tudatos elhatrozs vagy tenyszti munka miatt vlnak kett. Szmos esetben a tpus egy almon bell sem egysges: pl. nyolc kiskutybl tre rmondjk, hogy standard, hromra pedig, hogy bully… Radsul ltezik, egy kztes, n. intermedier tpus is, ami sem ide, sem oda nem sorolhat.
Ferenc: – n is ebben ltom a legnagyobb gondot. Szerintem nincs azzal baj, hogy klnbz tpusok lteznek. Aki prgsebb, aktvabb, hosszabb tvon kitart, vagy akr a munkakutyzsban komoly eredmnyeket elr amerikai buldogra vgyik, vlassza a knnyebb felpts standardot, mg msok, akiket a rvid tvon kifejtett hatalmas er, a robusztussg, a lenygz kisugrzs, a hatalmas fej ejt rabul, vlassza a bullyt. A lnyeg, hogy a tenysztk kln kezeljk a kt tpust, s azon bell pedig mindenki trekedjen a maximumra. Szmunkra rthetetlen az az llapot, amely ma jellemz, hogy sokan konkrt elkpzels vagy tudatosan felptett koncepci nlkl, „ahogy esik, gy puffan” alapon tenysztenek. Ez koszhoz vezet, ami vgkpp a fajta krra vlik. Mi pldul ez utbbi tpusban talltunk meg az ltalunk elkpzelt amerikai buldogot, s itthon elsknt tbbgenercis bully-vonalakat tenysztnk.
Attila: – Tovbb bonyoltja a tenyszts helyzett, hogy ezt a fajtt nem ismeri el az FCI, gy nincsen nemzetkzi tenysztsi szablyozs sem. Mikor a fajta 15 ve megjelent Magyarorszgon – ami krlbell egybeesett az akkor tombol „harcikutya-rlettel” –, semmi nem szmtott, vittk mint a cukrot. Ismerve a hazai kutyatenysztsi viszonyokat, mindez csak fokozta a zrzavart, a trzsknyvezs kontrolljnak hinyval pedig igen sokan visszaltek, st mg ma is visszalnek. Biztat azonban, hogy miutn tbben rjttek, hogy az amerikai buldog nem vadllat, s nem rjng harcikutya, kiment a divatbl, ezrt vevkre letisztulni ltszik. Ennek ksznheten mr nem j zlet a szaportsval foglalkozni, gy eltrbe kerlhet a minsgi tenyszts, hiszen egy id utn mr csak azok fogjk folytatni, akik nem anyagi haszonszerzsbl, hanem elhivatottsgbl foglalkozik vele.
Tudomsul kell venni, hogy kis orszg vagyunk, s kvetnnk kell msokat. Eurpban sem rzssabb a helyzet, de megindultak biztat kezdemnyezsek, pldul killtsokon kln brljk a standard s a bully kutykat, illetve j pldk vannak arra, hogy alulrl ptkezve, sszefogssal s megfelel nszablyozssal (tenyszszemlk, krungok, teljestmnyprbk) elre lehet lpni. Ez jelenti szmunkra is clt, melyet el szeretnnk rni, s amelyrt jelenleg is dolgozunk, mint a fajta hazai gondozi.
– Itthon milyen biztat lpsekre lehet szmtani?
Attila: – A korbban mr elmondottak mellett nagyon fontosnak tatjuk a fajta npszerstst. Az amerikai buldogot sokan elfelejtettk, s mg tbben nem is igazn ismerik. A tudatos tenyszti feladatok kz tartozik a fajtval kapcsolatos tjkozatlansg eloszlatsa is, mely sajnos nagy ltalnossgban jellemzi az embereket. Erre kivl alkalmat jelentenek a killtsok. Legkzelebb mjus 6-n, a Strzsa Kutyakikpz Iskola terletn rendeznk amerikai buldog klubkilltst, ahov remnyeink szerint nemcsak sok kutya s a fajta elktelezett hvei, hanem szmos rdekld is elltogat majd. A npszersts gisze alatt, terveink kztt szerepel a klfldn igen kedvelt kutys tprbk rendezse is. Ezek bartsgos sszejvetelek, ahol a versenyzk klnfle ltvnyos (gyorsasgi, ktlhz, slyhz, rz-vd s fggeszked) feladatokban mrhetik ssze tudsukat. Emellett szeretnnk meghonostani a kimondottan amerikai buldogok szmra megrendezett slyhz versenyeket is. Mindezzel szndkunkban ll jraleszteni a kzs kutys programok barti hangulatt, mely egyre inkbb elveszni ltszik az utbbi idben. Remnyeink szerint ezekben a programokban nemcsak az amerikaibuldog-tulajdonosoknak, hanem a kutys trsadalomnak s a kutyakedvel embereknek is sok rme telik majd.
– Gondolom a tenyszts megfelel irnyba trtn terelse az olyan emblematikus kennel szmra, mint amilyen a Backyard, nem kis felelssggel jr.
Ferenc: – Minden ernkkel azon vagyunk, hogy megprbljuk segteni a szksges szemlletvltst. Legutbb hrom kimagasl adottsg kutyt importltunk az USA-bl sajt tenysztsi cljaink, illetve a hazai llomny javtsa rdekben. Ez nem kevs anyagi ldozattal s kockzattal jr, de mint tudjuk „aki mer, az nyer”. Minden hozznk fordul rdekldnek is azt tancsoljuk, hogy ne olyan kutyt vegyen, amilyet tud, hanem olyat, amilyet elkpzelt magnak.
Csaba: – Mi ’97 ta foglalkozunk az amerikai buldog tenysztsvel. Ez id alatt rengeteg informcit gyjtttnk, szmtalan tenysztt megltogattunk, itthon s klfldn egyarnt. Els kutynkat Csehorszgbl vsroltuk (Tenesco kennel), de Belgiumot s Hollandit is vgigjrtuk mr tapasztalatszerzs, tanuls cljbl. Tudni kell, hogy az amerikaibuldog-vilg egy olyan nagy csald, amelynek kreibe nem lehet csak gy bekerlni. Itt nem a killtsi eredmnyek, a djhajhszs kvetse a mrvad, hanem az egszsg, a j wesen s a vrvonalak minsge, stabilitsa. Minket mindenhol hiteles embereknek ismertek meg, s be tudtuk bizonytani, hogy tenysztsi koncepcink s az ltalunk kpviselt sznvonal megfelel a nemzetkzi elvrsoknak. Erre azrt is klnsen bszkk vagyunk, mert ltalnossgban – legyen sz brmilyen fajtrl – a magyar tenysztket klfldn alapveten lenzik.
Mindezt azrt tartom fontosnak hangslyozni, mert a tudatos munka, az anyagi s egyb kockzatvllals olyan kapukat nyithat meg, melyek az egyni elkpzelsek megvalstsa mellett a fajta javt is szolgljk. Jl pldzza ezt harmadik import kutynk esete, mely Doug Kennedynek, a vilg egyik legnevesebb amerikaibuldog-tenysztjnek felajnlsaknt rkezett hozznk, eddig eredmnyeink elismersl s tovbbi munknk tmogatsaknt. Remlem, egyre tbben lesznek, akik kvetik pldnkat, s ezzel nagyban hozzjrulnak a fajta tenysztsnek hazai elremozdtshoz.
|