Amerikai-Canadai fehr juhszkutya II.
1933-ban a nmet juhszkutya anyaorszgbeli fajtagazda egyeslete, az SV gy hatrozott, hogy a fehr szn kutykat kizrja a tenysztsbl, s a tovbbiakban a fehr szn diszkvalifikcis hibnak szmt. Ennek kvetkeztben az 1960-as vekre teljesen eltntek a fehr nmet juhszkutyk Eurpbl, s ezt a sznt a jelenleg aktulis standard tovbbra sem engedlyezi. Amerikban s Kanadban azonban az Eurpban kiselejtezett szn pldnyokbl fokozatosan egy j, nll fajta alakult, mely Magyarorszgon amerikai-kanadai fehr juhszkutyaknt vlt ismertt. Egybknt a tengeren tlon is megprbltk kizrni a fehr nmet juhszkutykat a tenysztsbl, az American Kennel Club keretein bell sikerrel is jrt ez a trekvs, Kanadban azonban a fajta egyik hivatalos szne maradt a fehr.
1978-ban – Svjcon keresztl – rkeztek vissza az els fehr juhszkutyk Nmetorszgba, ahol ma a legnagyobb llomny tallhat Eurpban. A fajta satyjnak az 1966. mrcius 5-n szletett amerikai Lobo szmt a kontinensen, aki az 1970-es vek elejn rkezett Svjcba. E kan s tovbbi amerikai s kanadai import kutyk utdai rvn a fehr juhszkutyk egsz Eurpban elterjedtek. Br az FCI nem vett tudomst a mr genercikon t tisztn tenysztett j fajtrl, nemzeti szinten tbb orszg is elismerte az amerikai-kanadai fehr juhszkutyt.
Elsknt Svjc (1991-ben) vette fel trzsknyvbe, a SHSB-be a fehr juhszkutykat, ksbb Hollandia, Dnia, Csehorszg, Svdorszg, Ausztria, Dl-Afrika, stb. is kvette a svjci pldt. Ennek kvetkeztben mr olyan hirdetsek is megjelentek, melyek FCI paprokkal knltak klykket eladsra, holott mg nem „igazi” FCI szrmazsi lapot kaptak ezek a kutyk, hanem csak az adott orszg FCI-hez tartoz szervezetnek paprjait.
Nyilvn a nmet juhszkutya-tenysztk gazdasgi rdekeinek kvetkeztben is, a legnagyobb populcival rendelkez orszg kinolgiai szvetsge, a VDH nem ismerte el a fehr juhszkutyt, mint j fajtt. A kaotikus helyzetet csak tovbb fokozta, hogy egyes orszgokban csak az FCI-hez nem tartoz szervezetek trzsknyveztek amerikai-kanadai juhszkutykat. A 2003 janur elsejvel rvnybe lpett, egyelre ideiglenes FCI-elismertsggel nmileg tisztzdik majd a helyzet minden eurpai orszgban, br ellentmondsos mdon, ppen emiatt j nehzsgek is fellphetnek.
Ha egy fajtt hivatalosan is elismer a Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg, akkor az ktelez rvnnyel br minden tagorszga szmra, gy Nmetorszgban a VDH, illetve haznkban a MEOE is kteles legalbb egy fajtaklubot ltrehozni vagy felvenni a soraiba, mely az j fajtt gondozza, tenysztst irnytja, szablyozza.
Ahhoz, hogy az FCI egy j fajtt elfogadjon, olyan fajtaklubnak kell benyjtania az erre irnyul krelmet, mely valamely FCI-tagorszg kinolgiai cscsszervezetnek tagja. Ezrt hiba nmet eredet a fajta, hiba Nmetorszg rendelkezik a legnagyobb llomnnyal, a VDH elzrkzsa miatt nem tudott eleget tenni a fajtagazda szerepnek. Ezrt Svjc vette a kezbe az irnytst, hiszen nemzeti szinten k kezdtk el elszr hivatalosan is trzsknyvezni a fajtt Eurpban, s 10 ve alakult fajtaklubjuknak, a Gesellschaft fr Weier Schferhunde Schweiz-nak a honi kennel klub minden segtsget megadott. A legnagyobb nehzsget egybknt a nyolc egymstl fggetlen vrvonal prezentlsa jelentette, mivel sok orszgnak volt ugyan sajt trzsknyve, de nem ltezett semmilyen kzponti adatbank, s sokszor a nyelvi akadlyok is htrltattk a kzs munkt. A szksges vrvonalak dokumentlsnak sszelltsban Birgit Stoll nyjtott risi segtsget, akinek hatalmas magngyjtemnye van klnbz trzsknyvekbl.
A svjci fajtaklub 2001 szn nyjtotta be az elismertets irnti krelmet, melyre az FCI 2002 mjusban blintott r, bizonyos kompromisszumok teljestse utn. Az egyik ilyen felttel oka az lehetett, hogy az j fajtt vilgosan el lehessen hatrolni a nmet juhszkutytl, s azzal tbb semmilyen kapcsolatba ne kerljn. A megfelel fajtanv megtallsnak problmja is nmileg lasstotta az elismertets folyamatt. Vgl a rgi-j fajta neve – mivel a hivatalos fajtalers nyelve a francia – Berger Blanc Suisse lett, vagyis fehr svjci juhszkutya, hiszen Svjc vllalta a fajtagazda orszg szerept s nyjtotta be az elismers irnti krelmet.
Az FCI standard-bizottsga 2002 decemberben, 347-es standard szmon, 2003. janur elsejei hatlybalpssel ismerte el hivatalosan a fehr svjci juhszkutyt, egyelre csak ideiglenesen 10 vre, ahogyan azt a szvetsg szablyai elrjk. A vgleges elismertsg rdekben, az FCI-tagorszgoknak ktelezen ki kell zrniuk a tenysztsbl minden olyan egyedet, melynek trzsknyvn az els hrom generciban „sznes”, azaz nem fehr kutyk szerepelnek. Nmetorszgban idn februrban, Dortmundban tartottk az els konfirmcis tenyszszemlt, ahol a standardnak megfelel kutyk regisztrcis paprt kaptak, mellyel mr VDH killtsokon is rszt vehetnek.
rdekes mdon az FCI-elismertsg j nehzsgeket generlhat, fleg a tengeren tlrl importlt kutyk esetben. 2003 janur elsejtl nem minden fehr juhszkutya fehr juhszkutya! Ugyanis Amerikban, Kanadban s Angliban nem amerikai-kanadai juhszkutynak, hanem White German Shepherd-nek, azaz fehr nmet juhszkutynak hvjk a fajtt, s Anglibl mr hallani olyan hangokat is, hogy nem kvnnak igazodni az FCI-hez.
Az eltr megnevezs okozta nehzsgeket taln ki lehet majd kszblni, de ennl sokkal nagyobb baj, hogy a fenti orszgokban tovbbra is bevonhatk „sznes” kutyk a tenysztsbe, ellenttben az FCI rendelkezsvel.
|