Ausztrlia kutyafajti
Ausztrlia kutyafajti
Ausztrlia jelenleg t nemzetkzileg is elismert kutyafajtval rendelkezik: kt juhszkutyval s hrom terrierrel. Az ausztrl juhszkutya neve ellenre amerikai fajta, a dingt pedig csak az Ausztrl Kennel Klub tartja nyilvn nll fajtaknt.
Az ausztrl psztorok s marhatenysztk nagyra becslik a kelpie intelligencijt s fradhatatlan munkakedvt. Eurpban gyors s eredmnyes agility-versenyzknt kezd egyre npszerbb fajtv vlni. Valsznleg skt bevndorlk kutyitl, rvidszr collie-ktl szrmazik. A skt Rutherford csald is magval vitt kt fekete vagy fekete-cser szn colliet j hazjba. A kutyk meglepen jl alkalmazkodtak j krnyezetkhz, s a farmerek hamar megkedveltk ket kivl terelmunkjuk miatt. A Rutherford-kutykat aztn ms eurpai, fleg angol s skt kutykkal kereszteztk; a Rutherford-vonal kutyk kpeztk a kelpie-tenyszts alapjait. A kelpie nevet egy Gleason nev farmer „tallta ki”, aki egy lrt cserbe tett szert egy Rutherford-kutyra. A kelpie sz a sktok si nyelvn vzi szellemet jelent. Ez a Gleason-Kelpie kivl munkakutya volt, ktszer is proztattk egy Rutherford ltal Skcibl importlt, Moss nev kannal, majd a fekete-cser szn Caserral, akinek szlei szintn Skcibl rkeztek. Utbbi alombl szletett egy szuka, akit szintn Kelpienek hvtak: volt az els ausztrl juhszkutyavizsga gyztese. A fajta fontos tulajdonsga a „tekintet” s a „hang”. A szemkutyk elssorban a legeln dolgoznak, bizonyos tvolsgbl rzik a nyjat. Pillantsukkal szinte hipnotizljk az llatokat. Az ugatk feladata a nyjak vagy egyes llatok egyik karmbl a msikba hajtsa. Idelis esetben egy j kelpie mindkt feladatot kpes elltni.
Az FCI egyes csoportjnak msik ausztrl fajtja a cattle dog. Thomas Hall, a Dartbrook birtok tulajdonosa, 1840-ben Skcibl behozott kt blue-merle collie-t, melyek kivlan dolgoztak, de ellrl s ugatva kzeltettk meg a marht, ami ettl knnyen megvadult s akr el is taposta a kutykat. Hall a collie-k klykeit dingkkal prostotta, gy nma terelkutykhoz jutott, melyeket a birtokos utn Hall’s Heeler-nek neveztek. Ezek a kutyk nagyon rtermett marhaterelknek bizonyultak, hamar megntt irntuk a kereslet. Egy msik Queensland-i birtokos, George Elliot is ksrletezett a ding s a blue-merle collie keresztezsvel, s a kinolgia irnt rdekld utkor szerencsjre gondos feljegyzseket vezetett kutyirl. Egy Alex Davis nev mszros rvn Elliot nhny kutyja eljutott Sydney Canterbury marhavsrtelepre. Egy itt l testvrpr, Jack s Harry Bagust ezekre a kutykra alapozva vgzett tovbbi keresztezseket, mgpedig dalmatkkal! A testvrpr az egykori kocsiksr kutya lovak s emberek irnti vonzalmt akarta belevinni a kivlan terel ding-collie keverkekbe. Ez a keresztezs megvltozott sznekhez vezetett, s veszendbe ment a terel tulajdonsgok egy rsze is, de sikerlt tvinni a dalmatk l- s emberszeretett, mely megknnytette a lovas marhahajcsr s a kutya kztti munkt. A Bagust testvrek black and tan kelpie-vel is kereszteztk kutyikat, gy az eredmny egy aktv, a dingnl zmkebb, klnleges sznekben pompz kutya lett. Bagustk csak a cljaiknak legjobban megfelel, nagyon jl terel kutykat tartottk meg, gy hozva ltre a cattle dog eldjt. Ezek a kutyk igen hamar nlklzhetetlenn vltak Queensland legelin, s Queensland Heeler nven vltak ismertt. A kelpie-vel trtnt keresztezs utn ms fajtt mr nem vittek a vonalakba. Robert Kaleski 1893-ban kezdett a fajtval foglalkozni s volt az, aki 1902-ben elksztette a cattle dog s a kelpie standard-javaslatt. A kezdetben elterjedt Australian heeler nevet az Australian cattle dog elnevezs vltotta fel. 1904-ben az Ausztrl Kennel Klub hivatalosan is elismerte a fajtt.
Ausztrlia kt olyan terrierfajtval rendelkezik, melyek els pillantsra csupn szrzetkben klnbznek. A rvidebb, durvbb szr ausztrl terriert shonos fajtnak tartjk; ezeket a kutykat yorkshire terrierekkel keresztezve alaktottk ki a hosszszr silky terriert. Br a hatalmas kontinensen tbb psztor- s juhszkutyafajta is kialakult, mgis az aprcska ausztrl terriert ismertk el elsknt, st, klfldn is volt az els hivatalos ausztrl fajta. Nem tartozik ugyan a legismertebb fajtk kz, mgis az Amerikai Kennel Klub els terrierknt az ausztrl terriert vette fel trzsknyvbe, nyilvntartsnak 114. fajtjaknt. A nyilvnossg el elszr 1868-ban lpett egy durvaszr ausztrl terrier, egy Melbourne-ben rendezett killtson. 1887-ben, ugyancsak Melbourne-ben mr klubot is alaptottak az j fajta kedveli, 1896-ban hivatalos fajtalerst ksztettek az ausztrl terrierrl, gy 1899-ben mr „ausztrl terrier, durvaszr” megjellssel indultak a vrses vagy black and tan szn kiskutyk a killtsokon. Az ausztrl terrier az egyik legkisebb munkaterrier. Tazmniban mr az 1880-as vek elejn ismert volt ez a durvaszr terrier, krds, hogy valban shonos fajtrl vagy a kontinens partjain elsknt kikt, angol hajkkal rkez terrierek leszrmazottjrl van sz. Mindenesetre ksbb tudatosan kereszteztk ezt az shonosnak tartott fajtt ms terrierekkel, hogy a kvnatos tulajdonsgokat tovbbfejlesszk.
Az ausztrl juhszkutyhoz s a nagy japn kutyhoz hasonlan – mindkett amerikai fajta – a harmadik fajtacsoportba tartoz Jack Russell terriernl is furcsn rltek az FCI malmai. Fajtagazda orszgknt Ausztrlit jelltk meg, de mg a standard rvid trtneti bekezdse is azt rja, hogy a fajta Angliban alakult ki az 1800-as vekben. Azt viszont nem tudjuk meg, hogy a rvidebb lb, valamivel hosszabb trzs Jack Russel hogyan vlt ausztrl fajtv, mg a hosszabb lb, kvadratikus felpts Parson Russel Nagy-Britannia „tulajdona” maradt.
A vlaszt a fajta ausztrliai npszersge adja. Az Ausztrl Jack Russell Terrier Klubot 1972-ben alaptottk, azta htezernl is tbb almot regisztrltak. 1981-ben trgyalsok indultak a JRTCA s az Ausztrl Kennel Klub kztt a fajta hivatalos elismertetsrt. Mieltt azonban ez megtrtnt volna, Angliban megszletett a hivatalos standard. Mivel Anglia a fajta szlhazja, gy ezt a fajtalerst Ausztrlia termszetesen elismerte. Azonban az orszg tenysztinek ez problmt okozott: a hivatalos angol standard ugyanis kizrta a tenysztsbl a 30 cm-nl magasabb kutykat, mikzben a JRTCA tbb ve arra buzdtotta tagjait, hogy 25,5 s 30 cm kztti kutykat tenysszenek. Ekkoriban csak Ausztrlia s j-Zland fogadta el hivatalosan is a rvidlb vltozatot. 1995 vge ta lobbizott Ausztrlia az FCI berkein bell, hogy elismertesse sajt Jack fajtalerst. 1998-ban rorszg vette t a staftabotot, s krelmet nyjtott be a rvidlb vltozat elismertetsre. 2000 oktberben ezt el is fogadtk, s a fajta ideiglenes elismertsget kapott. De gy ltszik, Ausztrlia jobb kapcsolatokkal rendelkezik, hiszen vgl ezt az orszgot jelltk ki fajtagazdaknt.
Ami a dingt illeti, a modern genetikai vizsglatok egyrtelmen azt bizonytjk, hogy nem csupn elvadult hzikutykrl van sz. A DNS-tesztek szerint a ding 135 ezer vvel ezeltt alakult ki, s fldnk els domesztiklt kutyja, a farkast is megelzve. Olyan genetikai „markert” talltak a dingban, amely a farkasban nem tallhat, teht kt klnbz fajrl van sz. A ding nem shonos ausztrl fajta, hanem 3500-4000 ve rkezhetett a kontinensre. Tazmniban pldul, amely 10 ezer ve szakadt el Ausztrlitl, sohasem ltek dingk. Pillanatnyilag kt tudomnyos teria ltezik a ding eredetrl. Az egyik szerint az Indus foly deltjnl alakulhatott ki 3000 vvel ezeltt, s indiai kereskedkkel, a Timor szigeten keresztl rkezett Ausztrliba. A msik felttelezs szerint a ding zsia dl-nyugati rszn alakult ki, s hajsokkal rkezett Ausztrliba. Mindenesetre az ausztrl slakosok nagyra becsltk ezeket az ebeket. gymelegtnek, hulladkeltakartnak, vadsz- s rkutynak hasznltk ket. Az abk a vadon szletett almokbl vettek ki egy-egy klykt, melyek aztn felntt korukban legtbbszr visszatrtek a vadonba. Gyakran az ab asszonyok szoptattk a klykket, ezt tbbek kztt egy 1800-ban kszlt fot is bizonytja. A fehr ember rkezsvel a dingk domesztiklt kutykkal keveredtek. Ezrt tiltotta ki az ausztrl kormny a nmet juhszkutykat a kontinensrl 1920-ban, mert attl fltek, hogy a keresztezs ltal tkletes birkagyilkos kutyk jnnek ltre. A kormny tmogatsnak is ksznheten, a ding az egyik legtbbet kutatott kutyafajta. A genetikai vizsglatok olyan markert klntettek el, amelyik minden dingban megtallhat, de egyetlen ms kutyafajtban sem. Ahhoz, hogy egy kutyt fajtatiszta dingknt tartsanak szmon – vagyis t genercira visszamenleg csak ding sei vannak –, legalbb tz ilyen markert kell tartalmaznia a DNS-mintjnak. 1993 novembertl az Ausztrl Kennel Klub hivatalos nyilvntartst vezet a dingkrl, teht elismert kutyafajtrl van sz. Ennek ellenre kutyakilltsokon nem szerepelhet, mert nem egy jabb killtsi fajtt szeretnnek, hanem a fajtatiszta ding fennmaradst akarjk biztostani.
|