A Fizess! falka hivatalos honlapja!
A Fizess! falka hivatalos honlapja!
Minden, ami kutya
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kutyusaink nevelse...
 
Kutya egszsg
 
Magatartsbeli gondok javtsa
 
Banner
 
Legyen nevelde?
Lgyszi szavazz, sajt rdekedben is!
Legyen nevelde?

Ne legyen!
Legyen!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Fajtalers ms forrsbl
Fajtalers ms forrsbl : zsiai kutyafajtk

zsiai kutyafajtk


zsia kutyi

A Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg jelenleg 34 olyan kutyafajtt ismer el, melynek hivatalos szrmazsi orszga zsiban tallhat.

Japn

A legtbb fajtval – tizeneggyel – a kontinens egyik kis orszga, Japn dicsekedhet. Ebbl ht az FCI tdik fajtacsoportjba, azon bell az zsiai spiccek szekcijba tartozik: az akita, a kai, a kishu, a japn spicc, a shiba s a shikoku. A japn spicc kivtelvel, szinte egyazon fajta klnbz mretvltozatairl van sz, termszetesen kisebb-nagyobb klnbsgekkel. satsok sorn tallt kszerszmok arra utalnak, hogy Japn terletn mr tbb mint 15 ezer vvel ezeltt ltek emberek, akik egy spicc-tpus kutya segtsgvel vadsztak. Az szak-amerikai jgtblk olvadsa vilgszerte jelents vltozsokat okozott, Japnban az emelked vzszint szigetek lncolatt alaktotta ki a mai Japn tenger trsgben. Mivel a szigetek kztti kzlekeds elg kezdetleges volt, ekkor kezdhettek differencildni az addig egyforma spicc-tpus kutyk. Az idk sorn mindegyik idomulni kezdett szkebb krnyezete vadszati feltteleihez. Az si japn fajtk megrzse irnti igny a japn nacionalizmus rzsnek nvekedsvel prosulva a XX. szzad elejn vette kezdett. Ahogy a japnok elkezdtek rdekldni sajt kultrjuk s trtnelmk irnt, gy szenteltek egyre nagyobb figyelmet kutyiknak is. Szerencsre a vidki szak elszeparldott a nehziparral, mezgazdasggal rendelkez vrosi terletektl, gy vidken fontos meglhetsi forrs maradt a vadszat.

A japn fajtk eredetileg kicsik-kzpnagyok voltak, nem lteztek nagynvs kutyafajtk. 1603 ta Akita tartomnyban Akita Matagi kutykat (medvevadszatra hasznlt kzpnagy kutyk) alkalmaztak a kutyaviadalokon. 1868-tl a fajtt tosval s masztiffokkal kereszteztk. Ennek kvetkeztben megntt ugyan a fajta mrete, de a spicc-tpushoz tartoz jellegzetes vonsok elvesztek. 1908-ban betiltottk a kutyaviadalokat, de a fajta mgis fennmaradt, nvekedett s egy nagytermet japn fajtv alakult. 1931-ben kilenc kivl pldnyt a „Termszet emlkmvnek” nyilvntottak. A msodik vilghbor vgre drasztikusan lecskkent az akitk szma, s hrom klnbz tpus ltezett. Az eredeti fajta karakternek jrateremtse rdekben, elssorban Matagi akitkat vontak be a tenysztsbe, gy sikerlt a ma ismert, nagy, eredetileg tiszta fajtt megszilrdtani. Az akita kanok 67 cm, a szukk 61 cm magasak.

Ha marmagassg szerint haladunk tovbb, az akitt a kai kveti.:Ez a fajta Kai krzetben volt honos (Yamanashi prefektra), egy hegyekkel krlvett terleten. Cskos szrzete jellegzetes fajtajegy. Elssorban vaddisznra s szarvasra vadsznak vele. Felttelezik, kifejezett sztne a falkba verdsre, hozzjrult a fajta tisztasgnak megrzshez. 1934-ben a „Termszet emlkmvnek” nyilvntottk. A kanok 53 cm, a szukk 48 cm magasak.

A kishu s a shikoku marmagassga egyforma, a kanok 52 cm, a szukk 46 cm. A kishu is szrmazsi terletrl kapta nevt, Kishu (Wakayama s Mie prefektra) hegyvidkes terletein honos. Szrzete korbban feltn szn jegyeket viselt (vrs, szezm vagy cskos), 1934 ta azonban csak egyszn szrzet megengedett a fajtnl, miltal 1945 ta ezek a feltn sznes jegyek eltntek s azta nem fordultak el. Napjainkban fehr szrzet is elfordul. A fajtt manapsg elssorban vaddiszn-vadszatra hasznljk, korbban szarvasra is vadsztak vele. 1934-ben ezt a fajtt is a „Termszet emlkmvnek” nyilvntottk.

A shikokut vadszkutyaknt tenysztettk, s Kochi tartomny hegyes-vlgyes vidkein elssorban vaddisznra vadsztak vele, ezrt Kochi Kennek is nevezik. A fajtnak hrom vltozata ltezik: Awa, Hongawa s Hata. Mindhrom szrmazsi terletnek nevt viseli. Kzlk a Hongawa vltozat rizte meg a legmagasabb fok tisztasgot, mivel a tenysztsi terletet nem volt knny megkzelteni. Ezek a kutyk szvsak s megfelelen frgk, hogy a hegyekben is vadszni tudjanak. Szezm szn szrzetk jellegzetes. 1937-ben nyilvntottk a „Termszet Emlkmvnek”.

Felttelezsek szerint a hokkaido ken olyan kzpnagy, japn kutyktl szrmazik, melyek a Kamakura-korszakban (1140 krl) a Honshu flszigetrl Hokkaidba kivndorlkat ksrtk. Amikor 1937-ben a fajtt a „Termszet emlkmvnek” nyilvntottak, szrmazsi terletnek nevt vette fel. Az Ainu-ken nevet is viseli, mivel Hokkaid slakosai, az ainuk ezeket a kutykat medvevadszatra hasznltk, de ms vadakat is ldztek velk. Marmagassga 45,5-51,5 cm.

A 37-40 centimteres shiba napjainkban vilgszerte npszer fajta, Magyarorszgon is tenysztik, shazjban pedig vrosokban s vidken egyarnt kedvelt kutya. Mg napjainkban is hasznljk aprvadra, korbban mg vaddisznra is vadsztak vele, a shiba falka hajtotta fel az llatot, majd addig krztek ugatva az llat krl, mg a vadsz odart.

A japn spicc nem kimondottan shonos fajta, valsznleg a fehr nmet nagy spicctl szrmazik. 1921 krl mutattk be elszr a fajtt killtson, Tokiban. Ezutn kt fehr nagy spicc prt hoztak kanadbl s 1936-ig rendszeresen importltak ilyen kutyk Kanadbl, az Egyeslt llamokbl, Ausztrlibl s Knbl. Utdaikat egymssal kereszteztk, hogy a fajtt javtsk. A msodik vilghbor utn, 1948-ban lltotta ssze a Japn Kennel Klub az egysges fajtalerst, mely egszen a jelenlegi vltozatig rvnyben volt. Marmagassga 30-38 cm.

Kt japn fajta tallhat a msodik fajtacsoportban, habr a nagy japn kutya gyakorlatilag amerikai fajta, az Egyeslt llamokban alakult ki az akitbl. A tost szum-kutynak is hvjk hazjban, ahol a kutyaviadalok a szumbirkzs szablyaira pltek. A fajta a japn Sikolu-sziget ngy megyjnek egyikrl kapta nevt. A XVIII. szzadban a japn viadorebek mg a tbbi shonos, spicc-tpus kutyhoz hasonltottak, az 1840-es vektl azonban rendszeresen klfldi vrvonalakat hasznltak – mg bernthegyit is a tmege miatt –, hogy eredmnyesebb tegyk a kutykat.

A harmadik csoportba tartoz japn terrier a XVII. szzadban Hollandibl Nagasakiba kerlt simaszr foxterrierek s kis vadsz- illetve shonos kutyk keresztezsbl szrmazik. A japn terriert a kiktvrosokban – Kove, Yokohama, stb. – elssorban lebknt tartottk. lnk s vidm termszet kutya. A tervszer tenyszts 1920 krl kezddtt, de a fajta tpusos megjelense csak 1930-ban rgzlt vglegesen. Kicsi, elegns s kompakt kutya. Szrzete nagyon rvid, csak kb. 2 millimter.

A trsasgi kutyk kz tartoz japn chin minden bizonnyal si toy fajta. Valsznleg Knban alakult ki, s uralkodi ajndkknt kerlt Japnba, ahol szintn az arisztokrcia kutyja volt, s a nagyrabecsls jeleknt diplomatknak vagy olyan klfldieknek ajndkoztk, akik kiemelked szolglatot tettek az orszgnak. Egy msik elkpzels szerint Korebl szrmazik a fajta. Mivel ezen orszg uralkodi is ajndkoztak kutykat a japn uralkodknak, ez a varici is lehetsges; egy biztos, a ma japn chinknt ismert fajta Japnban alakult ki. Kifejlett korban 2-4 kilogramm s kb. 25 centimter.

 

Oroszorszg

Oroszorszg kilenc kutyafajtt mondhat magnak. A spanyol masztiff, a kataln juhszkutya seibl s a helybli kaukzusi juhsz- s psztorkutykbl, illetve a krmi agarat is felhasznlva alaktottk ki a dl-orosz juhszkutyt a mai Ukrajna fves sztyeppin. Univerzlis juhszkutya ltrehozsa volt a cl, mely irnytani s terelni, de egyben vdelmezni is tudja a nyjat a vgtelen pusztkon. A XVIII. szzad vgrl s a XX. szzad elejrl szrmaz rajzok a mai dl-orosz juhszkutyhoz szinte megszlalsig hasonl kutykat brzolnak.

A fekete terriert cltudatosan alaktottk ki az tvenes vekben, Moszkva tartomny Vesnyka nev falujban mkd kzponti szovjet katonai kutyakikpz iskolban, Medvegyev professzor vezetsvel. Az orosz fekete terrier kitenysztsnek els rszben klnbz fajtk keresztezsvel nhny tmeneti fajtt alaktottak ki: a kelet-eurpai juhszkutyt (nmet juhszkutybl s kaukzusibl), a moszkvai vzikutyt (jfundlandibl, kaukzusibl s kelet-eurpai juhszbl), a moszkvai dogot (nmet dogbl s kelet-eurpai juhszbl) s a moszkvai rkutyt (bernthegyibl s kaukzusibl). A fenti „tmenetek” mellett mg hasznltak ris schnauzert, airedale terrier, rottweilert s moszkvai vzikutyt. Az ers szelektls rvn az FCI mr 1968-ban elismerte tmeneti fajtaknt az orosz fekete terrier, majd 1984-ben vglegesen regisztrlta. A moszkvai rkutyt az FCI nem ismeri el hivatalos fajtaknt.

A kzp-zsia juhszkutya trtnete egyids a nomd llattenysztsvel, st seit – legalbbis elmletben – a kkorszakig lehet nyomon kvetni. Kzp-zsia legtbb nemzetsge kezdettl fogva elssorban llattenysztssel foglalkozott, gy a kzp-zsiai juhszkutya szelekcija a nomd llattenysztssel van szoros sszefggsben. A fajtt kt hatalmas er formlta: az emberi let szksgletei s a tj zord termszete. Szrmazsi terlete risi, napjainkban Kazahsztn, Kirgisztn, zbegisztn, Tdzsikisztn, Trkmenisztn s Oroszorszg terletnek felel meg. Annak ellenre, hogy a kzp-zsiai juhszkutya egyike a legsibb kutyafajtknak, jelenlegi elnevezst csak nhny vtizeddel ezeltt, 1938 krl nyerte el.

A kzp-zsiai s a dl-orosz juhszkutyhoz hasonlan, a kaukzusi is vszzadok ta rz-vd kutyaknt szolglta s szolglja az embert, teht nem terelte, hanem vdelmezte a rbzott haszonllatokat, akrcsak gazdjt s annak minden ms tulajdont. Farkassal, medvvel egyarnt felvette a harcot. Napjaink kaukzusija nemcsak nagyon attraktv megjelens kutyv fejldtt, de megrizte sokoldal felhasznlhatsgt is. A legjabb kutatsok s archeolgiai leletek szerint a kaukzusihoz hasonl tpus munkakutyk Irak s Mezopotmia erds dombvidkrl szrmaznak. Nagyon sokig alig ismertk a fajtt szlhazjn kvl. Eurpban elszr Nmetorszgban tnt fel az 1930-as vekben killtsi kutyaknt. Az egykori Szovjetuni klnbz ghajlat terletein, pldul Grziban, rmnyorszgban, Azerbajdzsnban, Dagesztnban s termszetesen a Kaukzusokban klnsen sok pldny l.

A szamojd s a hrom lajka fajta az FCI tdik csoportjba tartozik. A szamojd elnevezs a szamojd trzsektl szrmazik, melyek szak-Oroszorszgban s Szibriban ltek. Ernest Kilbourne Scott, brit zoolgus hrom hnapot tlttt 1889-ben a szamojd trzseknl. Angliba egy barna, kan klykkel trt haza, mely a Sabarka nvre hallgatott. Ksbb az Url nyugati oldalrl egy krmszn szukt hozott, Whitey Pechort, Szibribl pedig egy hfehr kant, Mustit. Ezek az egyedek, ms tudsokkal rkez kutykkal egytt, alkottk a szamojd gykereit a nyugati vilgban. Az els fajtalerst 1909-ben, Angliban fogalmaztk.

Az orosz-eurpai lajkt Oroszorszg eurpai rsznek szaki terletein l vadsz-lajkibl tenysztettk ki. Jelenleg eredeti elterjedsi terletn kvl is nagy szmban fordul el Oroszorszg kzps rszn. A kelet-szibriai lajka Kelet-Szibria s a Tvol-Kelet erds terletein alakult ki, evenki, lamuc, amr s ms lakjk keresztezsbl.

A nyugat-szibriai lajka az Url szaki rszn s Nyugat-Szibriban l orosz vadszok egymssal kzeli rokonsgban ll santelszki s mansijaki lajka-vltozatainak keresztezsnek eredmnye. Eredeti szrmazsi terletn kvl ez a fajta Oroszorszg kzps, kimondottan vadszterletein igen elterjedt; nagy szmban, nagy telepeken tenysztik.

Az agarak csoportjban is tallhat egy orosz fajta, a barzoj, melynek nemcsak megjelense, hanem mltja is kifejezetten arisztokratikus. Francia krnikk mr a XI. szzadban megemltik a hosszszr barzojt, I. Henrik s Blcs Jaroszlv lnya, Jarovszlavna hercegn hzassga kapcsn. Szmtalan rsos emlk bizonytja, hogy az orosz arisztokrcia vszzadok ta tenysztette ezeket a lenygz vadszkutykat. Az orosz agr tenysztse s a farkasvadszat az els crok idejtl kezdve egszen a jobbgysg eltrlsig, 1861-ig az arisztokrcia nemzeti sportja volt. Hatalmas birtokokon, tbb szz jobbgy alkalmazsval folyt a barzoj tenyszts. Egy-egy vadszaton tbb szz barzojt is hasznltak, akiknek ugyanennyi foxhound s ember segdkezett. Napjaink orosz agara nem sokban klnbzik seitl; ezt korabeli felvtelek is tanstjk. Klleme s nemes jelleme egyarnt szinte vltozatlan maradt. Br egykoron elssorban vadszati kpessgeit tartottk fontosabbnak, szpsgre s temperamentumra is figyelmet fordtottak.

 

Tibet

Egy msik kis zsiai orszg, Tibet t fajtval rendelkezik. (Tibet hivatalosan Kna fennhatsga al tartozik. A szerk.) A hazjban do khynak („megktve tartott eb”) nevezett eb a Himalja felfldjn alakult ki. Arisztotelsz s Megasztensz mr i.e. 327-ben beszmol a nagyon ers csontozat, busa fej, lg fl indiai kutykrl. Marco Polo (1254-1324) tibeti kutykrl szl beszmoljt gyakran idzik. A hres utaz utn fl vszzadon t semmit sem hallani a fajtrl Eurpban, csupn a XIX. szzadban bukkannak fel ismt a tibeti kutyk lersai, immron kinolgia munkkban. Kreitner, Szchenyi grf ksrje szerint a tibeti kutya sokban hasonlt az jfundlandira, de jval nagyobb a feje, s srnyszeren nv tarkszrzete imponl vadsgot klcsnz klsejnek.

rdekes, hogy az eurpaiak szinte az sszes tibeti fajtt tvesen neveztk el: ahogyan a tibet spniel nem spniel, s a tibet terrier sem terrier, gy a tibet masztiff sem masztiff, hanem hegyikutya. Elssorban nyjak, de hzak, kolostorok s palotk rzsre is hasznltk hazjban. A lhasa apso, a shih tzu, a tibet spniel s a tibet terrier a kilencedik fajtacsoportba tartozik. A lahsa apso shazjban hzrz feladatokat ltott el. Persze nem feltartztatnia, csupn jeleznie kellett az idegent. A hzon kvl hatalmas masztiffok rkdtek, mg a laks specilis rszeme a lhasa apso volt. Nevt is munkjrl kapta, az „Abso Seng Kye” krlbell „ugat oroszln rszem kutyt” jelent.

A shih-tzu is kistermet, kb. 26 cm marmagassg kutya, mgis egy nla jval hatalmasabb llat, az oroszln megtestestje volt a tibeti s knai kultrban. Angliba 1930-ban rkeztek olyan kutyk, melyeket kezdetben ugyan lhasa apsnak tartottak, azoktl mgis egyrtelmen klnbztek, elssorban fejformjuk s szrzetk tekintetben. Sokan „knai apso ebeknek” hvtk ket, s nem is volt olyan helytelen ez a megnevezs, hiszen maguk a knaiak is gyakran „Tibetbl idevetdtteknek” hvtk ezeket a trpekutykat. Mivel a buddhista dvtan tiltotta a kutyk ruknt val kezelst s a velk val kereskedelmet, gy a tibeti trpekutyk mint ajndkok kerlhettek Knba, hiszen a dalai lma is 1653-as ltogatsa sorn egy oroszlnkutyt ajndkozott a knai csszrnak.

A tibet terrier neve ellenre inkbb egy trsasgi kedvenc szerept is betlt juhszkutya. Br a fajta tbb ezer ves trtnete sorn mindkt feladatkrt betlttte, tulajdonsgai alapjn sem tipikus juhszkutynak, sem igazi trsasgi kutynak nem tekinthet; napjainkban termszetesen kedvencknt tartjk. A tibet terrier szinte mindenfle sznben elfordul, hiszen a tibetiek fontosabbnak tartottk a kutyk egszsgt, mintsem hogy valamilyen sznre/sznekre szelektljanak. Mrete sem tl kicsi, sem tl nagy, kb. 35-45 cm, de a standard ltal elrt marmagassgot sok egyed tllpi.

 

Kna

Ha Tibetet s Knt kln llamnak tekintjk, Kna ngy fajtval rendelkezik. Napjainkban a chow-chow (V. fajtacsoport) csupn klnleges megjelens kedvenc, de nincs semmilyen funkcija. Korbban ez egyltaln nem gy volt, szmos bizonytkt tallni annak, hogy a chow-chow Knban szzadokon t elssorban vadszkutya volt. Taln minden idk leghatalmasabb kennele a hetedik szzadban lt T’ang uralkod volt. 2500 pr (!) chow-tps kutyja mellett tzezer vadszt tartott.

A shar pei nagyon rgi fajta, Kna dli tartomnyaiban vszzadok ta ltezik. Dialakbl szrmazik, de igen elterjedt volt Dah Let vrosban. A knai nyelvben a shar pei krlbell „homokbrt” jelent, ami a fajta jellegzetes, durva, a brt szinte megkarcol szrzetre utal. A shar pei szrmazst rgszeti leletek s malkotsok alapjn egszen a Han-dinasztiig lehet visszakvetni.

A meztelenkutyk vszzadokkal ezeltt alakultak ki, valsznleg genetikai mutci kvetkeztben, s mr jval az jkori tenyszti kedvet megelzen ismertt vltak vilgszerte, a knai hajsoknak ksznheten. A meztelenkutyk pontos eredett ugyan nem ismerjk, de valsznleg Afrikbl szrmaznak, mai mretket pedig a knaiak alaktottk ki.

A pekingi palotakutya is hossz s elkel mltra tekint vissza. Szmos knai hasznlati trgyon s malkotson szerepel, s tbb knai legenda is kapcsoldik hozz. A standard nem hatrozza meg a fajta marmagassgt, csak idelis slyt, mely a kanoknl nem lehet tbb 5 kilgrammnl.

Thaifld, Korea s Izrael egy-egy tdik csoportba tartoz fajtt mondhat magnak. A thai ridgeback-et elssorban Thaifld keleti rszn hasznltk vadszkutyaknt, de jrmvek ksrjeknt s rkutyaknt is alkalmaztk. A fajta hossz veken keresztl si llapotban maradt fenn, mivel Kelet-Thaifld kezdetleges kzlekedse miatt kevs lehetsg addott ms fajtkkal keresztezni. Rvidszr, kzpnagy kutya, szrzete a hton hosszanti irnyban ridge-t kpez. A kanok 61-66 cm, a szukk 56-61 cm magasak.

 

Korea

A koreai jindo kutya mg nem vglegesen elismert fajta. rsos emlkek nem lteznek a szrmazsrl, de sok szakrt gy gondolja, hogy ez a fajta nhny vszzada Jindo szigetn honos; ez a sziget a koreai flsziget dl-nyugati cscsknl tallhat. A jindo arnyos, kzpnagy vadsz- s rkutya. Felll fleivel s gyrs vagy sarls farkval lnksget, mozgkonysgot, ert, bersget s mltsgot sugroz. A kanok idelis mrete 53-54 cm, a szukk 48-49 cm.

 

Izrael

Az izraeli knan kutya a sensi vagy pria kutyk csoportjba tartozik. Valsznleg mr a keresztnysg szletse eltt hasznltk ket a nyjak mellett. Az elvadult kutykra a XX. szzadban Rudolf s Rudolfine Menzel, egy tuds hzaspr figyelt fel elssorban a beduinoknl, amikor 1938-ban Palesztinba emigrltak. Az Izraeli Kennel Klub 1953-ban fogalmazta meg a knan kutya fajtalerst, az FCI pedig 1966-ban fogadta el hivatalos fajtaknt.

 

Afganisztn

Az afgn agr shazjban testrknt s terelkutyaknt is dolgozott, de elsdleges feladata a vadszat volt. Afganisztn kirlyai genercikon keresztl vadszkutya-tenyszeteket tartottak fenn. Az afgn agrnak kivl a ltsa, hiszen elssorban szemvel kveti a zskmnyt. A vadszok lhton ksrtk a kutykat, de az afgn agarak rendszerint lehagytk a lovakat, s az ember irnytsa nlkl, sajt elkpzelseik szerint vadsztak. Ez a fggetlen gondolkods napjainkban is sajtja a fajtnak. Tbb forrs szerint is szmos formban vadsztak az afgn agrral: falkban, kan-szuka prban s egyetlen kutyval is. Gyakorlatilag minden vadszati szituciban hasznltk a kutyt, terlettl s vadtl fggen.

 

Trkorszg

A Trkorszgban fekv anatliai fennsk terletn tallt csontleletek szerint, mr az i.e. 10 s 9. vezredben tartottak illetve tenysztettek itt juhokat, teht meglehetsen rgi hagyomnyai vannak a psztorkutya-tartsnak- s tenysztsnek, st a mg mindig ltez nagybirtokokon, a hatalmas birkanyjak mellet napjainkban is szksg van e hatalmas kutyk munkjra. A trk tenysztk, s a nyugati szakirodalom tbbsge hrom trk psztorkutya fajtt – vagy csupn tpust – klnbztet meg. A „fehr fej” akbas a kuvaszra hasonlt, nagytest, ltalban hossz szrzet, fehr kutya. A karabas neve „fekete fejt” jelent, mely elnevezs nem a kutya teljes sznre, hanem csupn fekete maszkjra utal. Gyakran nemcsak a kutya pofja s fle, hanem egsz feje fekete. A karabas szrzete rvid s sr, s a maszkot leszmtva vilgos barna, esetleg cskozott. A harmadik trk psztorkutya a kangal, mely az arisztokrata Kangal trzsrl kapta nevt, akik Sivas tartomny Kangal nev falujban illetve annak krnykn lnek, s vszzadok ta juh- s ltenysztssel foglalkoznak. A kangal s a karabas klleme nagyon hasonl, krdses, hogy egyltaln lehet-e kt nll fajtrl beszlni. Az FCI igen egyszeren oldotta meg a krdst: a 331. szm standard ltal hivatalos fajtaknt fogadta el az anatliai juhszkutyt.

 
ra
 
Oldal npszersge:
Induls: 2006-09-14
 
Szavazz az oldalra!
Itt az oldalra szavazhatsz!
Szerinted j az oldal?

A lehet legjobb!!!
Elg zsr!!!
Nekem tetszik, de lttam mr jobbat is!
J!
Nem tetszik!
Pfj!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Hny ltogat van is itt most?
ltotag olvassa a lapot.
 
Kedvenc kutyafajtd?
Vlassz hogy melyik a kedvenced ezek kzl!
Melyik a kedvenc kutyafajtd?

Spnielek
Beagle (s kopk)
Agarak
Nmet juhsz
Rottweiler
Dobermann
Tacsk
Belga juhik
lebek...pl.mopsz, havanesek
Keverkek
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Linkek
 
A verseny nyertes kpe
Nyertes: Laci, nyeremny: kdok sokasga. Gratullunk!
 
Hnyan vagyunk?
Kdos vltozat...mshogy szmol...
 
 
 
 
Egrkvetk
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.