Bandog II.
Persona non Grata vagy farkasbrbe bjt brny?
1960-ban trtnt, hogy egy az USA-beli Pennsylvania llamban l llatorvos, bizonyos John Swinford meglmodta magnak a tkletes rzkutyt. Elkpzelse szerint erre a feladatra egy kzpnagy mret, szles fej, villmgyors mozgs s mindenekeltt rettenthetetlen eb felelt volna meg. Trtnelmi ismeretei s olvasmnylmnyei alapjn fel kvnta tmasztani a kzpkor legends s flelmetes hzrzjt, a rettegett Bandog-ot. Ezen cljt egy meghatrozott keresztezssel kvnta elrni: egy Mastino Napoletano szukt prostott egy Pit Bull Terrier kannal. Az gy szletett remek kutyk teljestettk a doktor elvrsait, m Swinford alig egy vvel ksbb autbalesetben elhunyt, gy az ltala megkezdett program is elveszni ltszott.
Szerencsre az els klykk gazdi kztt akadtak olyanok, akik folytattk a megkezdett munkt. A ’80-as vekre mr komoly tbora lett ezeknek a kutyknak, s a hveket egy fajtaklubban sszefogva megkezdtk a trzsknyvezst. Kezdetben csak az sprostsnak megfelel almok eredmnyeit, illetve ezen elsgenercis Bandog-ok egymssal val keresztezsbl szletett klykket regisztrltk. Vannak, akik ma is csak a Pit Bull-Mastino keverkeket fogadjk el, k ma az Original Bandogge Club-ban tmrlnek.
A fajta jobbtsnak rdekben ksbb mr brmilyen molosszoid szuka (Bullmasztiff, Masztiff, bordi dog) felhasznlhatv vlt, st a munkakszsg javtsra elkezdtk a rottweiler bevonst is a kvetkez mdon: egy Pit Bull aptl s rottweiler anytl szletett kannnal fedeztettk a molosszoid szukt. Fontos kiemelni, hogy a folyamat mindegyik lpcsjben a szuka a nagyobb test fl. Azonban mg ennl is lnyegesebb, hogy csak a sajt fajtjukban kifogstalannak szmt pldnyokat szabad tenysztsbe venni.
Ksbb, a homogenizci rdekben egymssal prostottk a tenyszti folyamat eredmnyeit. Ezt kveten mg vissza-vissza nyltak az sfajtkhoz egy esetlegesen nem kvnatos tulajdonsg elnyomsa, illetve egy kvnatos jellemz felerstse rdekben.
A legfontosabb tenyszti elv azonban az egyed alkalmassga az eredetileg kitztt feladatokra. A Bandoggal val foglalkozs nem ncl tevkenysg. Idpocskols lenne jabb s jabb keverkeket szaportani, ha azok puhnyok, lustk, vagy ppen agresszivitsuk miatt kezelhetetlen, ppen ezrt alkalmatlan rkutyk lennnek. Az ilyen pldnyokat ki kell zrni a tenysztsi folyamatbl.
Az alkot folyamatban a Pit Bull-hoz sem ragaszkodtak: szmos amerikai staffordshire terriert is felhasznltak helyette. Az USA-ban mg mindig elg nagy az tjrs a kt fajta – vagyis a fajtaszervezetek, az UKC s AKC, ADBA s UKC – kztt. Ennek jogossgt mutatja, hogy a vlts semmilyen vltozst nem jelentett a vgeredmny, vagyis a Bandog szempontjbl.
ppen a fentiek, vagyis a Pit Bull Terrier „rszvtel” miatt vlt a Bandog is clpontjv azoknak a figurknak, akik a „kemny kutya=kemny gazda” elv megtesteslst vltk felfedezni benne. Az ilyen alakokat termszetesen nem a tkletes rzkutya kitenysztsnek nemes feladata vonzotta. Ezt bizonytja, hogy mindenfle keverkeket Bandog-knt igyekeztek eladni. Ami mg szomorbb, ez a remek fajta miattuk vlt ldozatv a „gyilkos kutyk” elleni hbornak. Noha ilyen kutya elvtve harapott csak meg embert (szemben pl. a nmetjuhsszal), a kds fej aktivistk s trvnyhozk mgis a kiirtand fajtk kz soroltk.
gy trtnt ez Magyarorszgon is. A ’97-es n. Pit Bull-trvny tiltja a „Bandog fajtj kutyk” tartst, illetve teljesthetetlen felttelekhez kti az egyedek tartst. Ezen kritriumok kzl most csak egyet emelnk ki, amely mgis a maga teljessgben tkrzi a rendelet sszertlensgt: tilos az ilyen kutyk kutyaiskolban val kikpzse (?!). Vagyis trvnyileg eltiltjk ezeket az ebeket a kulturlt s kontrolllt viselkeds elsajttstl. A kikpzs egy Bandog, vagy brmilyen ms rz-vd fajta esetben nem egy lehetsg, hanem elkerlhetetlen, st ktelez feladat!
Ezzel egytt vannak, akik idehaza is „tovbb viszik a lngot”, azaz nemes cltl vezrelve folytatjk a tkletes rz-vd kutya kitenysztsnek feladatt. Br haznkban tilos a fajta tenysztse, semmi sem tiltja pl. amstaff-rottweiler-bullmasztiff keverkek „ltrehozst”. Mr csak egy tall nevet kell tallni a szletend j fajtnak, hogy azonosthat, krlhatrolhat legyen. Erre a clra alkalmas a „szelindek” sz, amely a kzpnagy testvadelfog, marhalefog kutykat jellte a kzpkori Magyarorszgon.
Mr esett sz azokrl, akik minden alapot nlklzve veszlyesnek tartjk az j fajtt. Most azokhoz szlok, akik feleslegesnek tartjk az ezirny tenysztsi munkt. Minek jabb rz-vd fajta, amikor mr gyis annyian vannak? – krdik. Nos, mi lett volna a legkedveltebb kutyafajtkkal, ha szz-szztven ve ugyangy megkrdjeleztk volna kitenysztik tevkenysgt? Ha Dobermann, Robert s msok vajon hallgattak volna a ktkedkre, vagy sajt igazukba vetett hitk tovbbi munkra ksztette volna ket? Meggyzdsem szerint igen. Eltkltsgket, szilrd jellemket ma is rzik a nagyszer kutyk.
Ez a szellem vezrli azokat, akik folytatjk a cikk fszereplinek nemestst.
|