Basset hound IV.
A basset s a magny
Vannak kutyk, amelyek jl brjk az egyedlltet, msok viszont ktsgbeesnek, vonytanak vagy rombolnak, ha magukra hagyjk ket. Klnsen megviseli a magny az olyan fajtk kpviselit, amelyeket hagyomnyosan falkban tartottak s alkalmaztak – mint pldul a basset hound.
Mindenkinek szksge van nhanapjn egy kis magnyra – kivve persze azokat a kutykat, akik flnek az egyedllttl. Az ilyen kutyk nagyon gyorsan (kb. 20-45 perccel azutn, hogy egyedl hagytk ket) drmai viselkedssel reaglnak. Ha a kutya fl a magnytl, az leggyakrabban a kvetkez tnetekben nyilvnul meg: – kapars, rgs, ss az ajt vagy ablak kzelben, azzal a szndkkal, hogy a gazdi utn mehessenek; – vlts, ugats, srs, htha visszajn a gazdi; – bepisils, bekakils (mg szobatiszta kutyknl is) a stressz kvetkeztben.
Mirt flnek egyes kutyk a magnytl?
Nem vagyunk teljesen tisztban azzal, hogy egyes kutyk mirt flnek a magnytl, mg hasonl krlmnyek kztt msok egy cseppet sem. Azt azonban tudomsul kell venni, hogy a rombol tevkenysg s a bepiszkts nem azrt trtnik, hogy a kutya megbntesse gazdjt, amirt az egyedl hagyta t. Ez inkbb pnikreakci. Az egyedllttl val flelem gyakran akkor jelenik meg, amikor: – az lland emberi trsasghoz szokott kutya elszr marad egyedl; – hosszabb idszak utn (pl. szabadsg), amit a gazdi s a kutya folyamatosan egyms trsasgban tlttt; – a kutya szempontjbl traumt okoz esemny utn, mint pl. panziban vagy menhelyen tlttt id; – a csald letben vagy szoksaiban bell vltozs hatsra (pl. a gyermek kollgiumba vonulsa, munkarend megvltozsa, kltzs, j kisllat rkezse).
Honnan tudhatom, hogy a kutym fl a magnytl?
Mivel sokfle viselkeds hozhat sszefggsbe a magnytl val flelemmel, pontosan kell diagnosztizlni a magatartsformt, mieltt kezelni kezdjk a problmt. Amennyiben a kvetkez lltsok mindegyike vagy nagy rsze igaz a kutyra, akkor bizony fl a magnytl: – a problma kizrlag, vagy elsdlegesen akkor merl fel, ha egyedl hagyjuk; – ha a gazdi otthon tartzkodik, a kutya folyton a sarkban van; – tlcsordul rmmel dvzli a gazdi hazatrst; – a viselkedsi problma minden alkalommal – rvidebb-hosszabb idre – felmerl, ha a kutya egyedl marad – izgatott, lehangoltt vagy idegess vlik, ha ltja a gazdi tvozsnak elkszleteit; – sta alkalmval vagy a kertben nem nll.
Mit lehet tenni, ha a kutya fl az egyedllttl?
Kisebb viselkedsi problmk esetn az albbi technikk nmagukban is elgnek bizonyulhatnak a megoldsra. Komolyabb bajoknl a kvetkez fejezetben trgyalt rzkenysg-cskkent eljrsokkal egytt kell ket alkalmazni. – Cskkentsk az elinduls, illetve hazarkezs ingerszintjt. Pldul hazarkezskor elszr ne is vegyk szre a kutyt, kicsit ksbb nyugodtan simogassuk meg. Ez biztosan nagyon nehz lesz, de fontos megtenni! – Hagyjunk otthon a kutyusnak egy rongydarabot, amin rajta van a gazdi szagmintja (egy hlruhnak hasznlt pl pldul tkletesen megteszi). – Talljunk ki egy „biztonsgi kdot” – egy olyan szt vagy tevkenysget, amit minden egyes tvozskor hasznlunk, s amelyben arrl biztostjuk, hogy visszatrnk hozz. A kutyk hamar sszekapcsolnak egy-egy cselekvst az ember rvid tvolltvel: pl. ha a gazdi kiviszi a szemetet, a kutya tudja, hogy nemsokra visszajn, s nem idegeskedik. Ezrt rdemes kitallni valamilyen kdot a rvid idej tvolltekhez. Ilyen kd lehet pldul a rdi, tv bekapcsolsa, vagy egy jtk (amit nem lehet szttpni, s nincsenek veszlyes rszei). A kdot elszr gyakorlsknt hasznljuk. Ne feledjk, hogy ezt a kdot csak akkor hasznlhatjuk, ha olyan hosszsg idre megynk el, amit a kutya mg tolerlni tud. Ellenkez esetben a kd rtelmt veszti. A rdi bekapcsolva hagysa, csak azrt, hogy a hang a trsasg rzett keltse a kutyban, nmagban nem elg: a rdis trkk csak akkor hasznlhat kdknt, ha azt kvetkezetesen hasznltuk a gyakorls alatt. Ha a kutyus az egyedllt flelmt rgssal reaglta le, akkor egy rgcslhat jtk j kdnak bizonyulhat. Vigyzzunk, milyen termket vlasztunk, nehogy veszlyes legyen!
|