Belga juhszkutya III.
Malinois, a korntsem balga belga
Belga juhszkutya alatt a kznyelv leginkbb a tervuerent rti, holott az elnevezs tulajdonkppen gyjtfogalom, hiszen ngy klnbz vltozatot takar. Ha pusztn a klst nzzk, e „ngyesfogat” rvidszr tagja, a malinois tlzsoktl mentes kllemvel akr szrevtlenl elsikkadhatna a ds srny tervueren, az jfekete groenendael, illetve a gndr frts lakenois mellett, m a benne rejl rtkek fnyesen tlragyogjk visszafogott megjelenst.
„Rvid haj, hossz sz” – mondhatnk a malinois-tulajdonosok kedvenc fajtjukra, s valljuk meg, nem is nagyon jrnnak messze az igazsgtl. A malinois ugyanis „vrprofi” munkakutya, mely a kutys sportok, feladatok brmelyikben – legyen sz agility-rl, rz-vd versenyrl, szolglati, terroristaelhrt- vagy mentkutya-munkrl – az lvonalbeli elitet kpviseli.
Juhszkutya-mlt
Sikeressgnek titka – egyni adottsgain kvl – vlheten juhszkutya-rksgben gykerezik. A juhszkutyk (nmet juhsz, belga juhszebek, beaucereon, border collie stb.) kutys sportokban, s egyltaln brmilyen kutys munkban elrt eredmnyei, illetve az abban betlttt vezet szerepk nyilvnvalan nem a vletlen mve. Prbljunk meg elvonatkozatni a fajtajellegzetessgektl, s gondoljuk vgig ltalnossgban a juhszkutyk feladatait.
A nyj, a jszg terelgetse nmagban korntsem egyszer feladat a kutya szmra. Nem pusztn azrt, mert a birkk, tehenek bizony tudnak igen makrancosak s komiszak is lenni, hanem mert munkja sorn egyarnt tudnia kell nllan megoldani bizonyos helyzeteket, ugyanakkor mindenekfelett kvetnie kell gazdja utastsait, al kell vetnie magt irnytsnak. Mindekzben egy sor olyan hats dolgozik benne, melyek kzl egyesek erstik, msok blokkoljk rklt sztnkszlett. Ha tvolabbrl vizsgljuk, s leegyszerstjk a krdst, akkor tulajdonkppen egy ragadoz llat gy hajkurssza potencilis zskmnyt, hogy mindekzben alveti magt az ember parancsnak, s visszatartja termszetes ksztetst a prda megragadsra s meglsre.
Mieltt azonban teljesen elvesznnk a juhszkutyk kpessgeit meghatroz sztnk s ingerek szvevnyes vilgban, annyit bizton leszgezhetnk, hogy munkjukbl addan e fajtkat rtk a legsszetettebb ingerek, s szelektltk a legmagasabb szint elvrsok, aminek tkrben rthetv vlnak kiemelked kpessgeik, valamint hihetetlen sokoldalsguk.
letment versenyzs
Termszetesen nem volt ez mskpp a malinois esetben sem. A fajta a Brsszel s Antwerpen kztt tallhat Mechelen (npies nevn Malines) vrosrl kapta a nevt. A XIX. szzad vgn megindult iparosts, valamint az ezzel egytt cskken llatllomny miatt egyre kevsb volt szksg munkjra, m a mindekzben nvekv npszersgnek rvend bemutatk s versenyek szerencsre kapra jttek szmra. Ezeken az erprbkon – akrcsak korbban – a teljestmny szmtott, nem pedig a kls. Annak ellenre, hogy a malinois mindig kivlan szerepelt a megmrettetseken, nagyobb npszersgre csak Kzp-Belgiumban tett szert, mert az emberek tbbsgnek jobban tetszettek ds bundj rokonai. Idvel megvltozott a helyzet, s napjainkban a malinois vilgszerte elsosztly munkakutyv ntte ki magt.
A malinois tulajdonkppen a profi knnyatlta prototpust kpviseli a kutyk sznes vilgban. Harmonikus, szikr testfelptssel, knny csontozattal rendelkezik, ezltal nagyon gyors s fordulkony. Sebessge nem csupn mozgsra rtend: reflexei is kivlak, gy az adott szituciban fellp reakcii is pillanatok alatt lezajlanak. Erre megdbbent pldt mesltek nekem, melyet egy „Ring” munkaversenyen kszlt videfelvtel bizonytott. A Ring – melyben a malik igen sikeresen szerepelnek – leegyszerstve specilis, szabadfogs rz-vd sportot takar, ahol a kutyknak vltozatos, kiszmthatatlan s letszer szitucikban kell dolgozniuk, megengedettek az egsztestes fogsok, de maximlis elvrs az nkontroll s irnythatsg. Nos, a felvtelen szerepelt egy malinois, aki a meneklelfogs feladatt kapta. A kikpz rkldte kutyjt a sprintel segdre, majd kzvetlenl a fogs eltt „Ereszd–Hozzm”-ot veznyelt. A kutya viselkedse llegzetelllt volt. A parancs elhangzsakor mr a levegben szott, de amint meghallotta az utastst, a msodperc trtrsze alatt megfordult, majd ngy lbbal dobbantva ellkte magt a segdrl, s teljes erejbl vgtatott gazdjhoz.
Profi, de csak profiknak
Ht igen, a j malinois hozzrt kzben ilyen s ehhez hasonlan elkpeszt teljestmnyekre kpes – ugyanakkor tudomsul kell venni, hogy mindezt csak szakrtelemmel, trelmes s kitart munkval lehet kihozni belle. Hatalmasat csaldhatnak azok, akik azt gondoljk, hogy a mali csodakutya, aki mindent pillanatok alatt megtanul, s meg sem ll a cscsig! Hamis illzi pusztn csak a kutytl elvrni a kiemelked teljestmnyt, az esetleges csalds vagy kudarc esetn t okolni pedig becstelensg. Cscsszuper versenyautval sem lehet futamot nyerni, ha a volnnl kzepes vagy mg rosszabb sofr l. Radsul a malinois olyan „versenyaut”, melybe csak kormnyt s fket szereltek – gzpedlra nincs szksg, mert mindig maximlis fordulatszmon prg a motor. Tbbek kzt ez az a tulajdonsga, melynek ksznheten kivteles eredmnyekre kpes a versenyplyn, ugyanakkor szintn emiatt kikpzst nagyon knny elrontani.
A mali msik jellegzetessge a korbban mr emltett villmgyors reakcikpessge. Ezt azrt fontos hangslyozni, mert a malinois nagyon sztners kutya, ezrt ha kikpzse sorn tlzott terhelsnek teszik ki vagy idejekorn nagy nyoms al veszik, teljesen tnkre lehet tenni. Mindez fokozottan rvnyes az rz-vd munka azon fzisban, ahol a kutya sztnvltsait igyekeznek kialaktani. Ennek lnyege a zskmnyszerz- s vdsztn fejlesztse, illetve az ezek kzti stabil vlts elrse, ami lehetv teszi, hogy a klnbz szitucikban hat, eltr ingerek ellenre munkja precz, magabiztos legyen. Belthat, hogy mindez milyen krltekintst ignyel, ha a reakcik, vltsok pillanatok alatt lezajlanak.
Ez sarkalatos pont az eredmnyessg szempontjbl. A zskmnyszerz sztnnel tbbnyire nincs is baj, feltve, hogy fokozatosan terhelik. A j kpessg malikban nagyon ersen jelen van, s tovbbfejlesztshez sem kell tl nagy „bvszmutatvny”. Az rz-vdzshez szksges vdsztn fejlesztse, illetve kiaknzsa azonban mr nem ennyire egyszer, mivel csak ksbb teljesedik ki olyan mrtkben, hogy kikpzs sorn szerephez jusson. Szomor, de sok, alapveten j kpessg malinois „vrzett mr el” nhibjn kvl olyan kikpzk keze alatt, akik ms munkakutyafajtk kikpzsbl vett metodika alapjn viszonyultak hozz.
„Monsieur szangvinikum”
Az ilyen jellegzetes hibk kz tartozik a tlzott hatrozottsg s erlyessg is. Egy-egy olyan przrnts pldul, ami egy rottweilernek meg sem kottyan, a malinois szemlyisgre hosszabb tvon igencsak „demoralizlan” hat. Becsmrli rzkenynek titulljk emiatt, holott egyszeren csak arrl van sz, hogy alapveten szangvinikus termszete s a benne lezajld idegfolyamatok gyorsasga folytn egyszerre fogad be minden kls informcit. Mindebbl kvetkezen mr nevelsnek korai szakasztl fogva igen nagy figyelmet kell szentelni gondos szocializcijra, ezltal megtanulja kiszrni s elklnteni a krnyezetbl rkez ingerradatbl a fontos s az rdektelen hatsokat. A malinois szellemi kpessgeit felesleges volna ecsetelni. A fajta maga a megtesteslt intelligencia, s ha oktatnk neki, taln mg a trigonometrit is ugyanolyan gyorsan elsajttan, mint az akadlyugrst.
Akik ktelkednek a malinois kemnysgben, ne feledjk, hogy Franciaorszgban, Belgiumban elsszm szolglati kutyaknt tartjk szmon, s az igen veszlyes harci feladatokat ellt kommands egysgek soraiban is elssorban k szolglnak. A kzelmltban az interneten volt alkalmam megnzni egy olyan videfelvtelt, melyet szolglati malik munkjrl ksztettek. A bemelegt feladatot a segd kocsibl val kirntsa jelentette, ezt kvette a veszettl tzel fegyveres megrohamozsa, „enyhe” neheztssel, ugyanis a fogshoz a kutynak egy autt kellett tugrania. A „hab a tortn” pedig az a gyakorlat volt, amikor a csibsz ellenttes oldalrl „kapott” kt kutyt, melyek egyszeren belerobbantak a tmadba, s mg az a kutya sem laztott fogsn, akire az tkzsektl megtntorodott ember teljes testslyval resett.
Az eddigiekbl az is kiderlt, hogy a malinois rettenten temperamentumos, mozgkony llat, aki „mindkt vgrl geti a gyertyt”, s mr csak ezrt sem val mindenki kezbe. Pusztn stlgatssal, esetleg labdzssal kptelensg kiaknzni szellemi s fizikai kapacitst, levezetni felgylemlett energiit. Esetenknt akkora mozgsigny, lelkeseds s tettvgy feszti, hogy hajlamos akr a szablyos fizikai rosszulltig tlprgetni magt.
Kertben s laksban egyarnt jl elvan, de mivel rendkvl ersen ktdik gazdjhoz, a lakst jobban kedveli; ez esetben ragaszkodsa idnknt terhess is vlhat, hiszen nem lehet anlkl felkelni a fotelbl, hogy a malinak ne azonnal a sta, munka, jtk lehetsge jutna elszr eszbe. Persze ha megkapja a szmra megfelel terhelst, nem fog gondot okozni.
Mi sem rulkodik jobban arrl, hogy a malinois-nak mindig teljestmnyorientlt elvrsoknak kellett megfelelnie, mint sziklaszilrd egszsge. A fajtra jellemz slyos betegsg egyelre mg nem ismert, tzsdebrkereket megszgyent sebessg letvitele ellenre akad olyan egyed, aki 10-12 vesen is, igaz, kicsit regesen, de dolgozik. Remlhetleg ez az llapot gy is marad, br fl, hogy az rezheten nvekv npszersg a malinois-t is fel fogja hgtani. Hogy ez ne trtnhessk meg, csak azok vlasszk maguknak, akik kell elktelezettsget reznek a fajta irnt, tovbb legalbb olyan komolyan veszik s ignylik a kutyakikpzst, mint maga a malinois.
|