Belga juhszkutya IV.
„Egy kutymat sem szeretnm menhelyen viszontltni!”
Rudas Gabriellval, a Von Dorlatos malinois-kennel tulajdonosval igazn kellemes helyen, a kutyakikpz-iskoln tallkoztam. Gabi szabadkozssal kezdte mondandjt, de n tudtam, hogy j helyen jrok, hisz ahhoz elg rgta ismerem, hogy tudjam: szavaibl, viselkedsbl mindig is radt a fajta irnt rzett elktelezettsg s szeretet. Beszlgetsnknek szomorks apropja volt, hogy a Nagy Zolival egytt mkdtetett rdi Kutyakikpz Iskola, mely sok malisnak adott lehetsget a szakszer segtsggel tmogatott gyakorlsra, a kzelben elkezddtt, nagyszabs tpts miatt kltzni knyszerl – holott munkjuk gymlcse pp most kezdett berni, aminek kes bizonytkul szolglt az iskolt immron rendszeresen ltogat 20-30, tanulni s ebt tantani vgy kutys.
– Mennyire trvnyszer, hogy a malinois-val foglalkozk ltalban nagy hangslyt fektetnek a fajta munkakszsgre?
– Szerencsre azt mondhatom, hogy a malinois-tenysztk kzel 70%-a a munkavonalak fel orientldik. A malinois szmomra is mindenekeltt munkakutya, s mint ilyen, mindig is a munkakszsget tartottam szem eltt a tenyszts sorn. Annak ellenre azonban, hogy rendszeresen dolgozunk a kutyinkkal az iskoln, ezidig a versenyzssel nem prblkoztam. Ennek oka rszben az, hogy kezdeti lpseimnl nem kaptam olyan szakmai tmogatst, melynek segtsgvel elindulhattam volna, msrszt hinyzott bellem az a fokozott bizonytani vgys, versenyszellem, vagy ha gy tetszik, exhibicionizmus, ami szerintem szksges a versenyen val rszvtelhez.
Fiatalon nmet juhszom volt, m a fajta kapcsn akkor tapasztalhat problmk kiss elbizonytalantottak, de tovbbra is juhszkutyt szerettem volna tartani, mert nevelhetsgk s munkakszsgk nagyon megragadott. Ennek ksznheten ’93-ban egy tervueren kant (Tigrisszem Armadill Szindbd) vsroltam, aki lenygztt intelligencijval, rzkenysgvel, gyorsasgval, de a szmomra vgyott rz-vd munkban egyszeren nem tudtunk elrelpni. Sok utnaolvass utn rjttem, hogy elvrsaimnak leginkbb a malinois felelne meg, ezrt ’95-ben vsroltam egy szukt (Tigrisszem Hexe). Benne megtalltam mindazt az rzkenysget, amit a tervuerenemben is, ugyanakkor mr rendelkezett azzal a „kemnysggel”, ami az eredmnyes rz-vd munkhoz elengedhetetlen. Ennek ellenre az iskolban csaldnom kellett. Nem a kutyval volt gond, s nem is panaszkodni akarok, de kiss gy reztem, hogy magamra maradtam.
– Ezt hogy rted? Egyfajta „kakukktojsknt” kezeltek?
– Ht, hogy is fogalmazzak anlkl, hogy brkit megbntank… Akkoriban a kutyaiskolk tbbsge mg igen ers gykerekkel ktdtt a klasszikus nmet iskolhoz. A poroszos kikpzs, ami ltalban mkdtt a nmet munkakutyafajtk esetben, a malinois-hoz tlzottan erteljesnek bizonyult. Mivel a fajtt profi munkakutyaknt ismertk, elvrtk, hogy gyorsan, ltvnyos eredmnyeket mutasson fel. Mikor a korbban bevlt sablonok nem bizonyultak hatsosnak, lemondtak rla, mondvn, nem j a kutya. Ez nemcsak a sajt tapasztalatom, hanem nagyon sok helyrl hallottam vissza. Egy idben ltalnosan elterjedtt vlt a nzet, miszerint Magyarorszgon egyszeren nincsenek j malinois-k, ideggyengk, rzkenyek, stb., holott a legtbb kutyt klfldrl hoztk be, illetve klfldi fedeztetsbl szlettek. Nem a fajtval, az egyedekkel volt baj, hanem a hozzjuk val viszonyulssal. Egyszeren arrl volt sz, hogy az itthon megszokott kutyakikpzsi eszkztr s felfogs nem alkalmazhat a malinois esetben. Sok neves kikpz beletrte mr a bicskjt, mindssze azrt, mert megszoksbl nem akartak vltoztatni hozzllsukon, s trelmetlensgkben tlterheltk a kutyjukat.
– Az, hogy a malinois kivl kpessg munkakutya, nem vitathat. Mik azok a jellegzetes klnbsgek, melyeket szem eltt kell tartani kikpzse sorn?
– Mindenekeltt azt, hogy a malinois nagyon rzkeny lelk kutya. A durvasgot, tlzott kemnysget nehezen viseli. Mindemellett igen ksn r tpus. E kt jellemz tulajdonsgnak figyelmen kvl hagysval a tlzott elvrsok pillanatok alatt megtrik, kedvetlenn, idegess teszik. A fent emltettek miatt nagyon fontosnak tartom a korai s igen alapos szocializcit. Mindenkinek azt szoktam javasolni, hogy az els olts utn azonnal vigye kzssgbe, kutyk s emberek trsasgba a kiskutyt, mivel a fertzsek kockzata eltrpl annak a veszlye mellett, hogy ksbb egsz letben fls kutyval kell bajldniuk.
A kikpzs tern mr ms a helyzet. A malinois-t sokan „extra kutynak” tartjk, de tudomsul kell venni, hogy csak a megfelel gazda, kikpz mellett vlik azz. Tantsa mindenekeltt magas emptiakszsget s sok trelmet ignyel. Felesleges fiatalon belehajszolni kpessgeit meghalad feladatokba azt hangoztatvn: „ezt egy malinois-nak tudni kell”! Maximlisan egyetrtek Peter Engel (Lwenfels Malinois Kennel) szavaival, aki 2002-ben, a nmet Munkakutya c. jsgban ekppen fogalmaz a malival kapcsolatban: „A malinois olyan, mint egy res lap. Sok fajta esetben ezen a lapon nhny dolog mr szerepel; a malinois lapjt neknk kell kitltennk, de vakodjunk attl, hogy id eltt telerjuk”. gy vlem, ezzel nagyszeren megfogalmazza a lnyeget. A malit fokozatosan terhelve, aprlkosan, trelmesen kell felpteni.
|