Boerboel VI.
A BOERBOEL Magyarorszgon V.
Mieltt rtrnk a tmra, ki kell emelnem Johan de Jager nevt. volt az az ltetvnyes, aki mr a kora '60-as vektl dokumentlta kutyi vrvonalt, nagy segtsget adva ezzel a ksbbi fajtament munkhoz. Ennek mielbbi megkezdsre azrt volt nagy szksg, mert a felkapott divatfajtk – mindenekeltt a nmet juhszkutya, a rottweiler s a boxer – kezdtk kiszortani a boerboelt letterbl. Msrszt keveredse az utbbi kettvel, valamint a bullmasztiffal, nmet doggal s ms fajtkkal, ersen veszlyeztette tisztasgt. A legnagyobb veszlyt azonban az eredeti tenyszcl, az elltand feladatok eltnse, elssorban a hatalmas kiterjeds csaldi birtokok gyors felszmolsa jelentette.
A fajtt 1980-ban nhny lelkes boel-rajong, mindenekeltt a kroonstadti Lucas van der Merwe mentette meg a feledsbe merlstl (vagy ha jobban tetszik, az azzal egyenrtk kihalstl). Bartjval, Jannie Bouwer-rel egytt hrom hnap alatt mintegy 5000 kilomtert autztak, az eldugott farmokon l tisztavr kutyk utn kutatva. Ezen az ton titkrnknt felesge, Anneke is elksrte, aki vgig dokumentlta a fellelt pldnyok rtkelst. Mintegy flezer egyedet vizsgltak meg alaposan, s bellk mindssze 275-t talltak fajtatisztnak. Ezek a Boerboel-ek kpezik a mai llomny alapjt: szinte minden azta szletett kutya visszavezethet valamelyikkre.
Van der Merwe r (nhny beszlgets utn megkrt, hvjam Lucasnak, mert minden bartja gy hvja, csak a felesge szltja vd Merwe rnak, ha haragszik r valamirt) ezutn rta meg a standardot, s nhny tenyszttrsval 1983-ban megalaptotta az SABT-t (South African Boerboel Breeders Association). Br elrehaladott kora miatt az elnksgrl j pr ve lemondott, a szervezetnek ma is vezetsgi tagja s rks tiszteletbeli elnke. Az ltala jegyzett Mizpah kennel mkdse alatt elismert s kivl kutykat adott a fajtnak. Ezenkvl a leghresebb rgi tenyszetek az Ysterberg, a Marvel, a Dopper s a Baden kennelek. Ez utbbi tulajdonosa, Attie Badenhorst a tenysztje kt dl-afrikai import kutynknak, Bantunak s Burdnak.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a nagy regek s leglelkesebb kvetik nem vrosi hobbitenysztk. Valamennyien ltetvnyesek, llattenyszt fldbirtokosok, akik messzi vidkeken, gyakran csak replvel s terepjrval megkzelthet farmokon laknak. Szinte valamennyien elmltak 70 vesek, s ahogyan ddapik s azok ddapi, a boerboelt nemzeti bszkesgbl is tartjk. De szmukra a j kutya mindenekeltt ltfontossg munkatrs, nem pedig kllemclokra szaportott rucikk. Mg most sem egyszer igazn kivl pldnyt megkapni tlk, mert azokat inkbb szomszdjaiknak, bartaiknak adjk, csakgy, mint sapik szz-ktszz vvel ezeltt.
Noha az SABT deklarltan rendkvl szigor a fajta tisztasgnak megrzse tern, voltak, akik nem elgedtek meg az ltaluk vgzett munkval. Kzjk tartozott Piet Sprinkhuizen (Avontuur Kennel) s Johan Swart (Linjo Kennel), akik 2001-ben megalaptottk az EBBASA-t (Elite Boerboel Breeders Association of South Africa). Elsdleges problmjuk az volt, hogy az SABT nem elg hatkony az idegen fajtk betsnek s a genetikai problmknak a kiszrse tern. Ilyenek mindenekeltt a cspdiszplzia s a hvelyelreess.
A magam rszrl azt nem igazn rtem, hogy az tenyszszemliken mirt osztogatjk olyan nagylelken a 90%-nl magasabb pontszmokat (lsd a korbbi rsokat a fajtrl). Sok tenyszt taln ezrt viszi el mindkt szervezethez a kutyjt, hogy aztn a magasabb pontszmmal hirdesse azt. Az EBBASA egybknt elfogadja regisztrlsra az SABT-kutykat s eredmnyeiket, mg ez fordtva nem ll fenn. Tulajdonkppen hiba keresem az jabb klub ltrejttnek szszer okt, nem tallom; vlemnyem szerint semmivel sem vitte elbbre a fajta tenysztst. Ami a lnyeg: itt is, ott is vannak nagyszer boerboelek, s bizony vannak kevsb jlsikerlt pldnyai a fajtnak. J plda erre magnak az SABT-nek a honlapja, ahol az elit osztly (86%-ot vagy annl jobb eredmnyt elrt) tenyszkutyk galrijban tallhatunk olyan pldnyokat, akik els ltsra rthetetlen mdon kaptk meg ezt, de akr a „tenyszthet” minstst is. Ezeknl az ebeknl elssorban a tpussal vannak gondok, mivel tisztn ltszik rajtuk ms fajtk betsnek nyoma.
Nyugat-Eurpban alig nhny szz boerboel l. Tbbsgk, az anyaorszggal val szoros kapcsolatnak hla, egyenesen Dl-Afrikbl rkezett Hollandiba s Belgiumba, j egy-msfl vtizeddel ezeltt. Nhny tenyszt tallhat mg a skandinv orszgokban s Nmetorszgban. Az SABT minden vben rendez tenyszszemlket a kontinensen az eurpai tulajdonosoknak, hogy ne szakadjanak el a kvnatos irnyvonaltl. Nhny itteni kennel honlapjnak megltogatsa utn azonban mr j pr ve kiderlt szmomra, hogy ez minden igyekezet ellenre mris megtrtnt. A nyugat-eurpai kutyk tbbsge nem igazn emlkeztet a legjobb dl-afrikai tenysztknl lthatkra. Ennek oka vlemnyem szerint elssorban abban rejlik, hogy vannak, akik mr tbb generci ta alig-alig vonnak be anyaorszgbeli kutykat a tenysztsbe. Radsul a legtbb kennelben a boerboelt ignyeinek nem megfelel mdon, sokszor rendkvl szk helyeken tartjk. Ez pedig nemcsak a fizikum, de a jellem elvesztsvel is jr. sszessgben kijelenthetem, hogy egy kezem ujjain meg tudom szmolni azokat a nyugat-eurpai pldnyokat, akik az eredeti tpust testestik meg.
Kln rdekes megnzni az Anasha Kennel honlapjt. A tenyszt-tulajdonos hlgy – ksznheten nyilvn kivl szemlyes kapcsolatainak az anyaegyeslettel – egyszersmind az SABT eurpai tagozatnak elnke. Szmomra egyelre nem egszen vilgos szempontok alapjn egy ltala tenysztett (s taln birtokolt?) kutya, Anasha Cato lett a tavalyi v legeredmnyesebb boerboelja Eurpban. Ezen kan fnykpeinek megtekintse utn inkbb tulajdonosnak diplomciai sikereire, mint az eb vals s mrhet kvalitsira gyanakszom.
Az orosz tenysztk tbbsge, hla egy azta elmlylt kapcsolatnak, Avontuur-kutykra alapozta a tenyszett. Elszr Franco s Berta rkeztek Oroszorszgba, mg a '90-es vekben, majd kvette ket Grudo s mg sokan msok, tbbsgkben nagyszer pldnyai a fajtnak. Ez a kapcsolat Sprinkheuzen rral egyben azt is jelenti, hogy az itteni tenysztknek leginkbb EBBASA-paprokkal rendelkez kutyik vannak. rdekes azonban, hogy az jabb genercik, noha ilyen regisztrcis szlproktl szrmaznak, mr orosz fajtaklubok (jelenleg kt ilyen van ), illetve az RKF (Orosz Kynolgiai Egyeslet ) ltal killtott paprokkal brnak. A paprok sokflesge ellenre maga a kutya biztos tmpont lehet: ha gy nz ki, s gy is viselkedik, mint egy igazi boerboel, szinte mindegy, milyen paprja van. rdekes adalk, hogy szinte valamennyi orosz tenyszt honlapjn tallunk olyan kpeket, ahol a kutyk komoly rz-vd munkt vgeznek…
Az itthoni helyzet – legalbbis paprok tern – ennl jval egyszerbb. Mivel haznkban alig nhny pldny van a fajtbl, egyelre knnyebb kivlogatni kzlk a kvnatos tpus boerboelokat. Jelenleg hrom dl-afrikai import kutya van az orszgban (ezek a mi rdekeltsgi krnkbe tartoznak), valamint kt nyugat-eurpai tenyszts szuka, mind az ten SABT-regisztrltak. Bantu v eleji fedezsbl tallhat mg ngy thnapos kan, melyek egy kivl geno- s fenotpus, hatalmas orosz szuktl szlettek. A fajta hazai gondozsra nemrg megalaktottuk a Hungria Working Bulldog Klubot, amely a dl-afrikai risokon kvl felleli az amerikai bulldogot, a hrom spanyol fogkutya-fajtt (perro de presa canario, perro de presa mallorquin, alano espanol), s a japn tosa inut. A 64/1998-as rendeletnek megfelel keretek kztt immron a kutyk e nagyszer tpusnak is van felgyeleti szerve Magyarorszgon. A jv vtl komoly tenyszszemlk s temperamentumtesztek tartsval hozzkezdnk az sszessgben nhny szzas llomny szrshez.
A HWBK egybknt minden elismert paprral rendelkez boerboelt s klykeit regisztrlja, amennyiben kllemileg s karakterileg megfelelnek az SABT-szabvnynak. Hasonlan jr el a mr emltett orosz s a cseh FCI-tagszervezet, akik sajt hatskrben vgzik a fajta egyedeinek nyilvntartst.
|