Boerboel VII. (standard)
Boerboel-standard (SABT)
ltalnos lers A boerboel nagy s ers kutya. Jl kiegyenslyozott felpts, jl fejlett izomzat s ruganyos mozgs. Nagy er benyomst kelti. A nemek kztti eltrs hangslyozott. Felpts A boerboel tkletesen harmonikus felpts. Minden testrsz arnyban ll a tbbivel. Temperamentum s karakter A boerboel megbzhat, engedelmes s intelligens, nagyon ers rzkutya-sztnnel. Magabiztos s megflemlthetetlen. Fej A boerboel egyik legfontosabb jellemzje, mivel egsz karaktert kifejezi. A fej rvid, szles, mly, szgletes. Orci izommal jl kitltttek. A szemek kztti rsz szles s telt. Fejtet Szles s lapos, kifejezett izomzattal. Stop Jl lthat, de nem tlzottan hangslyos. Arcorri rsz Egyenes, szles s mly. Vonalai a koponya vonalaival prhuzamosak, kismrtkben sszetartva az orr fel. Az arcorri rsz hossza 8-10 cm. Orr Fekete, nagy orrlyukakkal, melyek egymstl tvol helyezkednek el. Ajkak A fels ajak laza s hsos, de nem lghat az llkapocs vonalnl lejjebb, az orrnl fedi az als ajkakat. Az als ajak nem tlzottan lelg s hsos. llkapcsok Ersek, mlyek s szlesek, enyhn keskenyednek az orr fel. Fogak Fehrek, jl helyezkednek el, megfelel tvolsgokkal. Komplett fogazat (42 fog), szablyos, olls harapssal. Szemek Sznk a barna klnbz rnyalataiban, de mindenkppen sttebbek, mint a szrzet szne. Vzszintesen, egy vonalban helyezkednek el, egymstl meglehetsen tvol. A szemhjak feszesek, jl pigmentltak. Flek Kzepes mretek, V alakak, a fejjel arnyban llnak. Egymstl tvol helyezkednek el, meglehetsen magasan tzttek. Amikor a kutya figyel, a flek fels rsze egy vonalat kpez a fej fels vonalval.
Nyak Oldalnzet: a fels vonal kifejezett grbletet mutat a hatalmas izmok miatt. A vllakhoz magasan illeszkedik. Hossz: kzepesen hossz, hossza arnyban ll a test tbbi rszvel. Forma: a nyak ers s izmos, jl csatlakozik a fejhez. A vllak fel enyhn szlesedik. A fej, a nyak s a vllak egyetlen egysget alkotnak. Br: a nyak bre laza a torok alatt, de a mellkasnl kisimul. Test A csp fel enyhn keskenyedik. Fels vonal Egyenes. Ht A ht egyenes, szles s arnyosan hossz. Izomzata kifejezett, rvid cspi rsszel. Trzs Szles s ers, jl izmolt. Mellkas Izmos s ers. Szles, mlyen lenylik a mells lbak kztt. A bordakosr zrt, kerek keresztmetszet. Arnyos a mellkas szlessgvel. Farok Magasan tztt, egyenes s rvidre vgott (3. csigolya utn). A hossz farok megengedett. Ells rsz Ers, izmos, arnyban ll a tbbi testrsszel. Vllak Ersek, kifejezett izomzattal. Arnyosak a test ms rszeivel. Korrekt szgellsek. Knyk Szorosan zrdik. Felkar A felkarnak jl kifejezett izomzata van. Mells lbak Jl izmoltak, vastagok s ersek. Tkletesen egyenesek. Csukl Rvid s ers, a lbszr fggleges meghosszabbtsa. Mells mancsok Nagyok, kerekek s prnzottak, stt s grbe karmokkal. Egyenesen elre mutatnak. Hts rsz Ers s forms, a testtel arnyos, a gyors mozgshoz szksges ervel br. Fels comb Szles s mly, forms, kifejezett izomzattal. Als comb Jl izmolt. Trd Ers, forms. Korrekt szgells. Csnkzlet Ers, korrekt szgells. Csnk Elg rvid, ers s vastag. A csnkok prhuzamosak. A farkaskarom eltvoltand. Hts mancsok Kisebbek az ellsknl. Prnzottak s kerekek, egyenesen elre mutatnak. A karmok ersek, sttek s grbk. Mozgs Knnyed, sima s erteljes, a hts rsz kifejezett lk mozgsval. A lbak prhuzamosan mozognak. Mozgsban az egyenes, mozdulatlan ht kvetelmny. Br Vastag, laza s jl pigmentlt, figyel llapotban kevs gyrdssel a homlokon. Szrzet Rvid, sima s sr. Elismert sznei: krmszn, fak srga, vrses barna, barna s a cskos brmilyen rnyalata. Pigmentci Jl pigmentlt, klnsen az ajkak, a szemek, a mancsok, a karmok s a nemi szervek.
Mret Kanok: az idelis magassg 66 cm (26 inch) a marnl, de vltozhat 64 cm (25 inch) s 70 cm (28 inch) kztt. A jellemz adatokon kvl a kanoknl nincs fels hatr, ameddig a kutya arnyos s kiegyenslyozott felpts. Szukk: az idelis magassg 61 cm (24 inch) a marnl, de vltozhat 59 cm (23 inch) s 65 cm (25,5 inch) kztt. A sly mindig lljon arnyban a magassggal. Egszsg A boerboel kivtelesen egszsges fajta, hla a termszetes kivlasztdsnak. Fajtatrtnet A boerboel nagy, ers s intelligens munkakutya, melynek kialakulsa a XVII. szzadban kezddtt meg Dl-Afrikban, Eurpa masztiff-tpus kutyibl s Afrika nagytest ebeibl. A fajta jellemz tulajdonsgai kivteles hasonlsgot mutatnak az i.e. VII-VIII. szzadi asszr hadikutykkal. Kizr hibk Tl kicsi vagy tl nagy mret. Tl agresszv viselkeds. Kismret vagy atpusos fej. Mjszn orr. 1 cm-nl nagyobb elreharaps. Htraharaps. Keskeny vagy hossz arcorri rsz. Jelents mrtkben elkeskenyed arcorri rsz. Kk szemek. Felll flek. Keskeny mellkas. Grbe felkar. Beesett ht. Tehnlls s hordlls. Egyenes csnkzlet. Nehzkes, kiegyenslyozatlan mozgs. A kifejezett pigmentci hinya, az elfogadott t szn hinya a szemek s a flek krnykn. Ms fajtk betsnek brmilyen jele.
Standardmagyarzat
A boerboel standardja – hla a rszletes s mindenre kiterjed szvegezsnek (s Lucas Van der Merwe-nek, lsd a kv. cikket) – alig szorul magyarzatra. Nhny pont azonban flre- vagy kevss rthet lehet, gy hasznos ezen rszek alaposabb krljrsa.
Az „ltalnos megjelens”, a „Felpts”, majd a „Temperamentum s karakter” pontok rviden sszegzik a boerboel lnyegt. Korbban egybknt sokan gy rtk le a fajtt, hogy nagyobb s ersebb a boxernl, de alacsonyabb s zmkebb a nmet dognl. A fej s test rszletes lersa magtl rtetd mdon tartalmazza a fajta ismrveit, s a pontos meghatrozsok segtenek a kvnatos kllemi jegyek megtallsban. Pusztn ezek alapjn elklnthetek a valdi, fajtatiszta kutyk a mindenfle keverkektl. A „Trd” s „Csnkzlet” cmsz alatt tallhat „korrekt szgells” a valsgban mrskeltet jelent: a boxernl lthat csaknem derkszg a boerboelnl nem kvnatos! Az esetkben az idelis szg kb. 140-150 fok, vagyis flton a 90 fok s a teljesen egyenes, n. karlb kztt. Ennek a kittelnek egybknt a „Mozgs” pontban foglaltaknl van jelentsge: a kvnatos, erteljes lk mozgst a hts lbak csak a megfelel, vagyis mrskelt szgellssel tudjk biztostani. A karlb kutya nem „htulrl” mozog, mivel egyenes trde miatt (ami egybknt szinte automatikusan egytt jr a combizmok fejletlensgvel) nem kpes a megfelel hajter biztostsra. Az ilyen eb htul csak tipeg, s a mells lbaival vonszolja magt elre, aminek kvetkeztben hamar ki is frad. A megfelel szgells trd s jl fejlett combizomzat ellenben a gyorsvonat erejvel lki elre a testet, s hossz kilomterek utn is robbankony tud maradni. A boerboel jellemz mozgsformja egybknt is az gets, s sohasem poroszkl! Hatalmas testt meghazudtolan kpes viszont ll vagy fekv helyzetbl vgtba ugrani. Ilyenkor hihetetlen sebessggel, rendkvl kitartan s eltklten veti magt elre.
A „Szrzet” szneinl szerepel a faksrga (eredetiben „pale towny”) kifejezs. A standard elfogadja a teljesen vilgos, csaknem fehr „fawn” vagy „cream” sznt (amely oly sokszor feltnik a bullmasztiffnl), m a dl-afrikai tenysztk szerint ez egyenes t a napszrshoz. A szrke, foltos, pttyztt, black & tan (lsd: rottweiler!) stb. sznkombincik viszont nem elfogadottak. A jegyekrl ltalnosan elfogadott vlemny, hogy a pofa legyen fekete maszkos, illetve a lehet legkevesebb fehr jegy legyen a kutyn. Ami a „cskos brmilyen rnyalata” kittelt illeti, megjegyzem, hogy az utbbi vekben feltnt ilyen kutyk kztt legfljebb egy-kt olyan pldnyt lttam, amelyek valdi boerboel-jegyeket, s nem ms fajtk – pl. rottweiler – betst mutattk (a helyzet ksrtetiesen emlkeztet a fila brasileiro fekete egyedeirl foly vitra, ahol az eredetitl/kvnatostl jcskn elt fejek inkbb a nmet dogra emlkeztetnek).
A „Mret” cm rsz adatai megtvesztek lehetnek: egy boel kan idelis mrete csak 66 cm? – krdezhetik sokan fanyalogva. Ez centire megegyezik a rottweiler kan magassgval, m a nmet fajtnl ehhez a mrethez a standard szerint 50 kils testsly tartozik, mg egy ekkora boerboel kan 10-15 kilval nehezebb. Az igazsghoz tartozik, hogy a dl-afrikai fajta hmnem egyedei ltalban jval nagyobbak a szabvnyban foglaltaknl, vagyis a 70 centiben megadott fels hatr inkbb als vagy als-kzp rtknek tekinthet. Az ilyen magas kan egybknt legalbb 70-75 kils, mg egy 72-73 centis boelnl nem ritka a 80 kg-ot kzelt testsly. Amennyire engedkeny azonban a standard a kanokat illeten, annyira kvetkezetes a szukk mretben; a kt nem kztti hangslyos eltrst szigoran megkveteli.
A vgn jegyzem meg, hogy az strtnetre utal mondat sntt egy helyen: a XVII–XVIII. szzadi tlersok egyike sem tesz emltst Dl-Afrikban honos nagytest ebekrl. Valszn, hogy ezen lnyek inkbb a mesk birodalmhoz tartoznak, s csak az eurpai telepesek bulldog s masztiff tpus kutyibl alakult ki a ma ismert fajta.
|