Border collie II.
ISDS avagy az igazi border collie
Az intelligencia mibenltnek pontos meghatrozsa a beszdre kptelen llatoknl mg nehezebb, mint az embernl. De brmit is rtsnk alatta, legtbbszr a border collie-t nevezik a legintelligensebb kutyafajtnak. Juhszkutyaknt vilgszerte ismert s kedvelt, egyre tbb kutys sportgban veszi t a vezet szerepet, agility-ben pedig minden ktsget kizrlag egyeduralkod: az utols ngy vilgbajnoksgot border collie nyerte maxi kategriban. De pldul ment- s kbtszer-keres kutyaknt is kivl teljestmnyt nyjtanak a fajta kpviseli. Vajon mi lehet „BC gynk" titka?
Szzadokkal az ipari forradalom eltt, Nagy-Britannia jlte a gyapjra plt. Domesztiklt juhokat mr a neolitikumban terelt az ember, juhszkutyk segtsgvel. A brit szigetekre a rmaiakkal is rkeztek juhok s terelkutyk. John Caius az 1500-as vekben mr emlti a „shepherd’s dogge-t". Az angliai kutykrl szl knyve, a „De Canibus Britannicus" valsznleg a legrgibb rsos emlk arrl, hogyan dolgoztak a brit juhszkutyk. James Hogg (1772-1835) szerint – aki nemcsak juhsz, de klt is volt – juhszkutyk nlkl Anglia s Skcia hegyes-vlgyes vidke egy fabatkt sem rne: „Tbb kzre lenne szksg a nyjak irnytshoz s piacra hajtshoz, mint amennyit el lehetne tartani az egsz nyeresgbl."
A mltban a juhszkutyk jobban klnbztek egymstl, mint napjainkban. Szinte annyi munkakutya-tpus volt, ahny juhfajta. A legtbb brit juhszkutya-vltozat azonban kihalt, tbbek kztt akkor, amikor a juhokat s a marhkat mr nem lbon hajtottk a piacra, hanem vonattal, majd ksbb kamionokkal szlltottk. gy mr nem volt szksg az ers hajtsztnnel rendelkez, kemny kutykra, melyek kpesek voltak hatalmas csordkat nagy tvolsgokra hajtani.
A ma is ltez juhszkutya-fajtk kzl egyedl a border collie rizte meg kivl szellemi kpessgeit. A skt juhszkutyrl vagy, mondjuk, a bobtail-rl ma mr egyltaln nem gondolnnk, hogy brmifle szellemi vagy fizikai munkavgzsre alkalmas lenne, legfeljebb pomps szrzetket csodljuk meg a killtson.
A mirtre a vlasz roppant egyszer: a border collie az egyetlen olyan fajta, melyet egszen az 1970-es vek vgig kizrlag munkakszsge alapjn szelektltak, st jelenleg is az llomny nagyrszt nem kllemre tenysztik. Ezrt ma mg (!) a kedvencnek eladott, killtsi szlktl szrmaz border collie-k is kivl terelsztnnel s nagyon j temperamentummal rendelkeznek. Mindez elssorban egyetlen Trsasgnak, az 1906-ban alakult International Sheepdog Society-nak ksznhet (Nemzetkzi Juhszkutya Trsasg, rviden ISDS.)
Az els regisztrlt juhszkutya-versenyt 1873-ban tartottk Balban, szak-Walesben. Minden bizonnyal azta rendeznek terelversenyeket Nagy-Britanniban, amita mezgazdasgi killtsok lteznek. De ez az els feljegyzett verseny azrt klnsen fontos, mert itt szletett a Trsasg ltrehozsnak tlete, melyre 1906-ban kerlt sor. Az ISDS-t azzal a szndkkal alaptottk, hogy fokozzk a juhsz s hivatsa irnti rdekldst s megbecslst, illetve megknnytsk a jszg kezelst a juhszkutya-llomny minsgnek javtsa ltal. A Trsasg f clja ma is ugyanez, hiszen egy j munkakutya nlkl a juhsz munkja lehetetlen lenne, dombos s sk vidken egyarnt. A brit mezgazdasg risi hlval tartozik ezeknek a kemnyen dolgoz ngylbaknak, vagyis ezeknek a kutyknak a fejldse egyben fontos gazdasgi szempont is. Ezt megknnytend, 1955-ben a Trsasg ltrehozta els trzsknyvt (Stud Book), melyben a pedigrk az 1900-as vek elejig, egszen a hres Old Maid-ig nylnak vissza. Ma mr vente tbb mint 6500 klykt regisztrlnak, s 2000-ben elrkeztek a 250 ezredik regisztrlt kutyhoz. Az adatokat Mr. Norman Lorton vezetsvel lltjk ssze, aki 2001-ben vette t a trzsknyv vezetst s felgyelett (Chief Executive and Keeper of the Stud Book). Az ISDS trzsknyve a dolgoz juhszkutyk pedigrit illeten az elsdleges informciforrs az egsz vilgon. Felbecslhetetlen segtsg azoknak a lelkiismeretes tenysztknek, akik folytatni akarjk a kivlsgra trkevst a dolgoz juhszkutyk tenysztsben, s tudatban vannak, hogy a pedigrk kiemelt szerepet jtszanak a tenyszt munkjban s segtenek neki egyre jobb s jobb kutykat ltrehozni.
A juhnyjakrt felels emberek azrt hasznlnak juhszkutykat, mert k biztostjk a juhok gondos mozgatsnak a legbiztonsgosabb s leghatkonyabb mdjt egyik helyrl a msikra. A juh nem fl a jl kpzett juhszkutytl.
Az ISDS csak tagjai kutyit regisztrlja, illetve jegyzi be a trzsknyvbe mint „working sheepdog"; a Trsasg ugyanis fajtakrdsekkel nem foglalkozik. Nluk csak a kutya munkja, nem pedig klleme szmt. Ha egy ISDS-kutyt gazdja killtson akar indtani, a Kennel Clubnl is regisztrltatnia kell kedvenct, ami border collie nven trtnik. A border collie nevet a Trsasg els titkra, Mr. Reid tallta ki. Reid skt volt, ezrt magtl rtetden a collie megnevezst hasznlta, a border sz pedig annak a tnynek ksznhet, hogy az angol-skt hatrvidkrl szrmaztak a legjobb terelkutyk.
A fajta egszen 1980-ig „megszta" a hivatalos kinolgia ltali elismertetst. Hogy az idzjeles kijelentst valjban mennyire komolyan kell venni, idzzk fel Lance Alderson, az ISDS akkori titkrnak levelt, melyet 1976 jniusban intzett a tagsghoz. Az rs egsze nagyon tanulsgos, de az els bekezdst klnsen rdemes sz szerint idzni.
„Amikor ez a hrlevl elr nkhz, a border collie mr minden bizonnyal a Kennel Club ltal elismert fajta, killtsi clokra. A Trsasg ezirny kezdemnyezsei ellenre, s minden levl, petci s folyamodvny ellenre, melyeket kzvetlenl tagjaink intztek a Kennel Club vezetsghez annak rdekben, hogy ne vegyk figyelembe a fajta elismertetse irnti krelmet, a nyoms szemmel lthatlag ellenllhatatlan volt a Kennel Club fel azok rszrl, akik azt az ellenttes llspontot kpviselik, hogy a border collie-nak killtsokon kell szerepelnie. gy teht az „elismertsg" a kszbn ll. A Trsasg hls a tagjainak s mindenkinek, aki skra szllt a border collie-rt, s nagyon sajnlom, hogy nem szolglhatok jobb hrekkel."
A levl tovbbi rszben Lance Alderson egyebek kztt kifejti, hogy nem rt egyet azzal a kijelentssel, hogy az elismertsg teljesen tnkre teszi majd a fajtt; szerinte ez csak azokra az egyedekre s vonalakra vonatkozik, melyek abba a „termszetellenes szituciba" kerlnek, hogy kizrlag killtsi gyzelemre tenysztik ket. Alderson gy gondolta 1976-ban, hogy egyetlen juhsz, farmer vagy sportol sem fogja szukjt egy show-championhoz vinni fedeztetni, legalbbis ha potencilis munkakutykat akar tenyszteni. Ezzel szemben jval nagyobb eslyt ltott arra, hogy – legalbbis kezdetben – a standard-et szem eltt tart tenysztk egy-egy csinosabb ISDS munkakutyhoz menjenek fedeztetni. Alderson felttelezte, hogy kett fog vlni a fajta; s amit 1976-ban jsolt, kevesebb, mint 30 v alatt valra vlt! Alderson azt rta, mr akkoriban tlagosan napi ngy telefonhvs rkezett az ISDS titkrsgra olyanoktl, akik border collie-t szerettek volna kedvencnek, de lehetleg nem munkavonalbl. Hrlevelben gy fogalmazott, hogy nyilvn sokan vrnak ugrsra kszen a fajta elismersre, a standard publiklsra, hogy jl helyezkedhessenek a show border collie bizniszben, s jobbra-balra tenysszenek olyan kutykat, melyek csupn kllemkben emlkeztetnek a border collie-ra, s vgrehajtsk azt a rombolst, amitl az ISDS tagjai olyannyira flnek. De az ISDS tenyszt-tagjai, s csakis k – zrta a titkr levelt –, biztosthatjk, hogy ez a rombols a killtsi sznpad falai kztt maradjon bezrva, s ne szivroghasson be a dolgoz border collie vilgba.
A Kennel Club vgl 1980-ban oktberben fogadta el a border collie fajtalerst (standard), gy hivatalosan nagyon fiatal fajtrl van sz. Azonban mr ez a nhny vtized is elg volt arra, hogy ez a fajta is kettvljon killtsi s munka tpusra. Pedig aki kizrlag kllemi szempontok alapjn tenyszti ezt a munkakutyt, s olyanoknak is ad klykt, akik nemhogy nem terelnek, de mg nem is sportolnak kutyjukkal, azok bnt kvetnek el a fajta ellen. Tbb mint hromszz msik elismert fajta ltezik, mirt kell mg a border collie-bl is kllemkutyt csinlni? Legalbb egy igazi munkakutyt rizznk meg az utkornak!
|