Border collie III.
Szemesnek ll a vilg…
…tartja a monds, s habr a border collie-t terelsi stlusa miatt hvjk „szemkutynak”, szemflesnek is nyugodtan nevezhetjk, hiszen az egyik legjobb szellemi kpessgekkel rendelkez kutyafajta. s tnyleg v a vilg!
srgi munkakutya, az intelligenciatesztek gyztese, az agility versenyek sztrja, vrbeli terelbajnok – a border collie-rl nehz nem szuperlatvuszokban beszlni. Nem vletlenl npszer sportkutya vilgszerte.
Az ember egyik legsibb ltfenntart tevkenysge az llattarts, a kecske- s juhnyjak illetve marhacsordk bibliai idk ta a gazdagsg jelkpei. A hzillatok tmeges tartsa kutyk nlkl elkpzelhetetlen lett volna, gy a brit szigeteken is nagyon hossz mltra nylik vissza a psztor- s juhszkutyk trtnete. A klnbz kelta klnoknak mr megvolt a maga jellegzetes psztorkutya-tpusa, melyek kialakulsi helykrl kaptk nevket. A collie szt a skt dialektus hasznlta a psztorkutya megnevezsre. A XV-XVI. szzadban szmtalan hbor dlt Angliban, s a seregek tpllsra egyre nagyobb birka- s kecskenyjakra volt szksg, ezzel prhuzamosan ersdtt a gyapjipar is, gy egyre tbb s nagyobb nyjakat lehetett ltni. A tulajdonosok rdeke azt kvnta, hogy a jszgok minl jobb kondciban legyenek, hogy kielgthessk a piac ignyeit. Olyan kutyra volt szksg, mely nem tesz krt az llatokban, jl irnythat, gyors s fordulkony, radsul a zord skt idjrst is elviseli. A juhszok a munkakszsg alapjn szelektltk kutyikat.
A border collie szlfldjn, az angol-skt hatrvidken mg napjainkban is npszer munkakutya. Hivatalosan igen fiatal fajtrl van sz. Mg csupn munkra tenysztettek s szelektltak a fajtt, nem volt szksg hivatalos fajtalersra. Az idk azonban megvltoztak, a fajta intelligencija s sztns munkja nemcsak a psztorokat nygzte le, gy a borderek irnti kereslet egyre nagyobb lett, s a farmerek minden maradk klykt el tudtak adni a „civileknek”. A msodik vilghbor utn kezddtt a munkaversenyek (obedience) npszersge, ahol persze a border colliek vittk el a plmt. Azonban ezek a rendezvnyek a Kennel Club gisze alatt zajlottak, gy valamilyen mdon regisztrlni kellett a kutykat. 1960-ban, hosszas trgyalsok utn a Kennel Club gy hatrozott, hogy csak azokat a kutykat regisztrlja border collieknt, melyek mr szerepelnek az ISDS trzsknyvben, de ezeket az egyedeket is csupn az n. obedience nyilvntartsba veszi fel. Az ISDS regisztrcis szm nlkli kutykat csak „working collie”vagy „working sheepdog”-knt veszi fel nyilvntartsba. Nagyon sokan elleneztk ezt a dntst, de Whittaker kapitny, az ISDS elnke, a vezetsggel egyetrtsben elfogadta ezt a hatrozatot, hogy megrizze a trsasg Kennel Clubbal fennll j viszonyt. Ez persze ksbb szmtalan problmt okozott.
Harry Glover, nemzetkzi br elhatrozta, hogy kezbe veszi az irnytst s megsznteti ezt a felems helyzetet. Irnytsval megalakult a Border Collie Club of Great Britain-t, mert a Kennel Club csak akkor ismerhet el egy j fajtt hivatalosan, ha azt egy specialista klub krvnyezi, beadvnyhoz egy fajtastandardet is mellkelve. Sokan gy gondoltk, mindez az ISDS feladata lenne, k azonban kutyikat „Working sheepdog”nven trzsknyveztk. 1979-ben alakult mg egy jabb fajtaklub, a Southern Border Collie Club, s ekkor a Kennel Club mindhrom trsasg kpviseljt sszehvta, hogy kzs nevezre jussanak a fajtalerst s egyb fontos krdseket illeten. gy vgl rendezdtt a helyzet, megszletett a rgi-j fajta fajta, border collie nven. A hrom klub lse utn, 1980 oktberben elfogadtk a hivatalos fajtalerst s 1982-ban, a Crufts killtson kiadtk az els CC cmeket is a fajtnak.
Ami az ISDS-t illeti, a Border Country juhszai 1906-ban hoztk ltre a Nemzetkzi Juhszkutya Trsasgot (International Sheepdog Society), mely napjainkban is mkdik. Cljuk a border collie rendkvli kpessgeinek megrzse s fejlesztse. Az ISDS 1955-tl vezeti sajt trzsknyvt, a psztorok kutyit sokig „dolgoz psztorkutyaknt”(working sheepdog) regisztrltk, csupn a szrzet minsgben tettek klnbsget, mely rvid, hossz vagy szakllas (bearded) volt. Mr. Reid, a trsasg els titkra adta 1976-ban a border collie nevet a fajtnak, hiszen a legjobb kutyk az angol-skt hatrvidkrl szrmaztak, s mivel Reid maga is skt volt, termszetesen a collie nevet s nem a sheepdog elnevezst hasznlta. Az ISDS-t azzal a szndkkal alaptottk, hogy fokozzk a juhsz s hivatsa irnti rdekldst s megbecslst, illetve megknnytsk a jszg kezelst a juhszkutya-llomny minsgnek javtsa ltal. A Trsasg f clja ma is ugyanez, hiszen egy j munkakutya nlkl a juhsz munkja lehetetlen lenne, dombos s sk vidken egyarnt. Az ISDS trzsknyve a dolgoz juhszkutyk pedigrit illeten az elsdleges informciforrs az egsz vilgon. Felbecslhetetlen segtsg azoknak a tenysztknek, akik folytatni akarjk a kivlsgra trekvst a dolgoz juhszkutyk tenysztsben. Az ISDS csak tagjai kutyit regisztrlja, illetve jegyzi be a trzsknyvbe mint „working sheepdog”; a Trsasg ugyanis fajtakrdsekkel nem foglalkozik. Nluk csak a kutya munkja, nem pedig klleme szmt. Ha egy ISDS-kutyt gazdja killtson akar indtani, a Kennel Clubnl is regisztrltatnia kell kedvenct, ami border collie nven trtnik.
A border collie vilgszerte a legnpszerbb s legeredmnyesebb fajta az agility-versenyeken. A legtbb eurpai orszgban, maxi kategriban ez a fajta uralja a meznyt. Magyarorszgon ez a „rendszervlts”mg nem trtnt meg, de mr rkeztek az orszgba – kimondottan ebbl a clbl – klfldi, munkavonal border collie-k, akiket egy-kt ven bell mr viszont lthatunk a versenyeken is.
|