Boxer III.
Boxer a tenyszt szemvel
A boxer kapcsn Nmet Gyrgynl, a Nemzeti Boxer Klub elnknl tettem ltogatst, aki rmmel vette megkeressemet. Br korbban sosem tallkoztunk, Gyrgy s felesge, va szvlyesen fogadtak, t-tz perces ismerked trsalgs utn tegezdsre vltottunk, majd kv s dt mellett oly ktetlenl beszlgettnk, mintha vek ta ismernnk egymst. Kzben hol az egyik, hol a msik telefon csrrent meg, illetve vevk jttek-mentek a szomszdos zlethelysgben, de ez nem okozott semmi fennakadst, csak gy boxeresen prgtt az let… A kutya-gazda hasonlatossg jrt a fejemben, amelynek eredmnyekpp nmileg mdostottam az ismert kzmondst: „Madarat tollrl, embert kutyjrl!” Ha trtnetesen nem tudtam volna, hogy kiknl is jrok, a nylt, bartsgos, kzvetlen hangvtel s az lland jvs-mens elrulta, hogy igazi boxeresek kz csppentem.
– Nem tudom, hogy jl ltom, de az eddigi benyomsom alapjn ms fajtt el sem tudok kpzelni szmotokra. Volt ms prblkozs, vagy a boxer eleve adta magt?
– Nem tvedsz – szl nevetve Gyuri. – Szmunkra ez szerelem volt els ltsra. gy gondolom, hogy a boxer killsa s karaktere minden emberre mly benyomst tesz. Vagy ellenszenvet, vagy vonzdst breszt, de valamit kivlt a szemllbl. Minket els perctl kezdve megbabonzott a fajta, s vlasztsunk helyesnek bizonyult, mindent megtalltunk benne, amire egy kutytl szksgnk volt: felttlen ragaszkodst, elkpeszt btorsgot, ellenllhatatlan kedvessget, szrakoztat humort s sajtos egynisget.
– Nagyszer fajta, de mirt van mgis az, hogy npszersge Magyarorszgon a 70’-es vekben tetztt, manapsg pedig elg ritkn ltni ket. Egyszeren kimentek a divatbl, vagy esetleg az akkori npszersg megrtott neki?
– Erre szinte lehetetlen kategrikusan s rviden vlaszolni. Az elmlt vek, vtizedek divat-hullmai ms fajtkat helyeztek eltrbe, ez tny. Ugyanakkor az emltett jelensget n mshov vezetem vissza. A problma gykert abban ltom, hogy a mai magyarorszgi „kutys” kzeg sszefogott s felelssgteljes tenyszti munkra alkalmatlan. Egy olyan fajta esetben, mint a boxer, amelynek tenysztse szmos buktatt tartalmaz, megengedhetetlen a fegyelmezetlen magatarts. Nagy baj, hogy sokan csakis a kllemre fordtanak hangslyt – figyelmen kvl hagyva egszsget, idegrendszert, munkakszsget – s ezzel nem csak a fajta, hanem a boxeresek, illetve a leend boxeresek ellen dolgoznak. Azok az emberek, akik a feleltlen s ntrvny szaportknak „hla”, klnfle betegsgektl terhelt kutyval bajldnak egy leten t, okkal vltanak msik fajtra, st esetleg msokat is lebeszlnek a boxertartsrl.
Ugyanez a fegyelmezetlensg s tgondolatlansg sajnos a vev oldalra is igaz. Legtbben csak pillanatnyi hangulatuk, vagy az ppen rvnyben lv trend alapjn dntenek egy fajta mellett. Nem mrlegelik, hogy annak az adott kutynak, pldul a boxernek, milyen szksgletei, ignyei vannak, s ebbl k mit hajlandk, vagy kpesek teljesteni. Megvesznek egy aranyos kiskutyt, aztn kt-hrom ht mlva – amikor elmlt az jdonsg varzsa – nygg vlik szmukra. Nem foglalkoznak vele, nem nevelik, nem mozgatjk, st egyszeren csak kizrjk egy kennelbe, ami szinte minden fajtnak, de klnsen a boxernek elviselhetetlen.
– Emltetted, hogy a boxer tenysztse sok odafigyelst ignyel. Sok helyrl hallani azt is, hogy a fajta egyedei gyakran lgzsi s szvproblmkkal kzdenek. Jmagam pldul azt is megfigyeltem, mintha a boxerek egyre kisebb mretek lennnek manapsg. Beszlntek errl egy kicsit bvebben?
– A boxer sem felptsben, sem habitusban nem tartozik az tlagos kutyk kz. Legjellegzetesebb vonsa a sajtos fej- s pofaszerkezet. A legutbbi idkig az egszen rvid orrot favorizltk, amelynek tlzott hajszolsra egyszeren bekapcsolt az ltalam genetikai stopnak nevezett jelensg. Ezalatt azt rtem, hogy a termszeten nem lehet erszakot venni. Egy hatron tl eljn az a pillanat, amikor meglljt parancsol, s nem enged tovbbi teret a mestersges beavatkozsnak. Az eltlzott orr-rvidts hatsra szmos degenercira utal jel megjelent, pldul a farkastorok s nylszj, de emlthetnm mg az llkapocs deformcira utal tlzott elreharapst, fogferdesget, vagy a tl hossz, pofbl kilg nyelvet. Szerencsre a legjabb szemllet ismt a kicsit „hosszabb” orrot preferlja, s ezzel remlhetleg az emltett problmk kikszblhetek.
A lgzsi nehzsget sokszor tvesen a boxer jellegzetes szuszogsnak titulljk. Pedig errl sz sincs. Ez a hang a megrvidlt orr miatt hallhat, s problma csak akkor jelentkezhet, ha szk orrnylsokkal prosul, amely brmelyik fajtnl elfordulhat. Megerltet mozgsnl a boxer, de tulajdonkppen minden fajta a szjn, nem pedig az orrn t llegzik.
A szvproblmk, egszen pontosan a szvaorta-szklet azonban sajnos valban npbetegsgg vlt a boxerek kztt. A szklet miatt kevesebb oxignds vr jut a klnbz szvetekbe, gy az agyba is. A fajta temperamentumos termszetbl, robbankonysgbl addan ez nagyon marknsan s ijeszt mdon jelentkezik. Az lnk, felprgtt kutya egyik pillanatrl a msikra jultan sszecsuklik, majd hirtelen flpattan s ezt akr tbbszr is megismtli, egszen addig, mg egyszer nem ll fl tbb...
– A mretcskkens is sajnos ltez jelensg – fzi hozz va. – Az eredeti nmet tpus ersebb felpts, csontosabb, nagyobb volt. A hatvanas-hetvenes vekben Anglibl jtt be egy vrvonal, amely a fajta akkortjt lnkl npszersge miatt „kifinomtotta” a boxert. Gyorsan, szles krben elterjedtek, s a mai napig jellemzek a finomabb, kisebb, elegnsabb kutyk.
– Hibk minden tenyszetben bejhetnek, de tudatos s szigor szelekcival igenis kikszblhetki. Ehhez viszont elengedhetetlen a mr emltett irnytott tenyszti munka s fegyelem betartsa.
– Ez a clkitzs llt a Nemzeti Boxer Klub ltrehozsa mgtt?
Rszben igen. Msrszt egyszeren nem hittnk abban a mkdskptelen rendszerben, melyben egyetlen egyeslet terleti egysgeivel a fajtaklubok fl helyezdik. Annak idejn kzel 200 alrssal tmogattak minket, mi pedig az anyaorszgi boxer klub rendszert s elvrsait adaptlva, megalaptottuk a Nemzeti Boxer Klubot. nll civil szervezetknt a sajt magunk ltal felvllalt feladatokat mi magunk akartuk megvalstani. Egyik legfontosabb irnyelvnk, hogy a tenysztst szigor kvetelmnyek szerint, a boxer kls s bels adottsgainak megrzst szem eltt tartva vgezzk. A show-szemllettel, a „majlis kutyzssal”, valamint a szabados s feleltlen szaportssal – amelyek csak gazdasgi s pnzgyi rdekeket szolglnak – nem tudunk s akarunk azonosulni. A kllem mellett igen nagy hangslyt fektetnk az egszsggyi szrsekre (diszplzia, gerinc-spondilzis, szvaorta szklet), valamint krungok alkalmval a kutyk idegrendszernek s sztns adottsgainak lemrsre. Szintn nagyon fontosnak tartjuk az alom- s utdvizsglatokat, hisz csak ezek ismeretben alkothatunk hiteles kpet egy adott egyed tenyszrtkrl, ezrt 2005 kzeptl kszlnk a DNS-vizsglat bevezetsre is. Persze mindez semmit sem rne, ha nem lenne a legaprbb rszleteikig minden rendszerezve s ledokumentlva. Igaz, hogy ez tbbletmunkt jelent, de mrhetetlenl rtkes adatokat eredmnyez. Sajnos azonban gy tapasztaltuk, hogy a kutys rendszervlts mg mindig nem trtnt meg s a minsgi munka nem veheti fl a versenyt a MEOE „kutyagyrainak termelsvel”.
– Emltetted, hogy a boxer bels tulajdonsgaira is komoly hangslyt fektettek. Gondolom a HEROSZ Kutyakikpz iskola bezrsa emiatt is kellemetlenl rinthetett benneteket. Hogyan tovbb?
– Egy olyan munkakutya-fajta esetben, mint a boxer, a bels rtkeket, valamint a tenyszti munka sikert legjobban a kikpzsen, vizsgn, vagy versenyen nyjtott teljestmny tkrzi. Szinte hihetetlen, de minden hnyattats ellenre a boxerek zme – kllemkutykat is belertve – mg mindig igen magas szinten rzi a kikpzshez s munkhoz szksges kszsgeket. Nem tudom, ez meddig lesz gy. Szomor azt ltnom, hogy a boxeresek zme egszen egyszeren nincs tisztban a fajta meglv s kiaknzatlan adottsgaival. Ezrt nem nagyon ltni boxereseket kutyaiskoln, vagy vizsgn, nem pedig azrt, mert a boxer alkalmatlan a sportkutyzsra. pp ellenkezleg, a boxerek kifejezetten ignylik, hogy foglalkozzanak velk. Termszetesen nagyon sajnltuk, mikor a tudomsunkra jutott, hogy a megszokott terletet rtkestik, de szerencsre a dolgok pozitv fordulatot vettek. A kzelmltban Budarsn sikerlt j terletre szert tennnk, mely hamarosan a Nemzeti Boxer Klub sajt kutyaiskoljnak ad otthont. Hegeds Pter szakmai vezetsvel s a HEROSZ trzsgrdjval magas sznvonal oktatst szeretnnk nyjtani minden hozznk ltogat rdekld szmra. Az oktatsban a klasszikus rz-vd sportkikpzs mellett helyet kap mg az agility s a terlet minden– klubunk ltal szervezett– boxeres rendezvnynek is helysznl szolgl majd. Az iskolra persze minden fajtt szvesen vrunk, de hallatlanul rlnnk, ha egyre tbb boxeres jrna hozznk, mert ezltal szeretnnk egy olyan egszsges „versenyhelyzetet” teremteni, amely vgs soron a boxer rdekit szolglja.
– A bevezetett fl- s farokvgs tilalom a boxereket mindkt vonatkozsban rinti. A rotisok – br rjuk csak a farokkurtts vonatkozik – pozitvan nyilatkoztak rla. Boxeresknt mi a vlemnyetek a tilalomrl, illetve mik a konkrt tapasztalataitok?
– Megmondom szintn, hogy mr a tilalom elrendelsnek mdja is meglehetsen kiforratlan, legalbbis Magyarorszgon. A Nemzeti Boxer Klub, mint a fajta llamilag elismert tenyszti szervezete, a mai napig nem kapott hivatalos rtestst a felettes szervtl, a Magyar llatorvosi Kamartl ezgyben. De ms vonatkozsban is sikertelennek tartjuk a tilalom bevezetst. Meggyzdsem ugyanis, hogy a rendelet kitallinak fogalma sincs az emltett eljrsok szereprl. A beavatkozst egykoron a clszersg vezrelte, hogy cskkentse a kutyk fl s farok srlsnek veszlyt. Vitathatatlan, hogy idvel elvesztette ezt a funkcijt, ugyanakkor tovbbra sem csak kizrlag eszttikai szempontokat szolgl. Nzzk pldul a boxer flt. Az ll fl nemcsak fontos kommunikcis eszkz a kutya szmra, hanem biztostja a halljratok szabad szellzst is. A boxer esetben – amely relatv szk halljratokkal rendelkezik – a lg flek bizonytottan megnvelik a krnikus, gyakran egy leten t kezelsre szorul flgyulladsok kialakulst.
A hosszra hagyott farok is – br elmletileg gy termszetes – hasonlan kros kvetkezmnyekkel jr. A boxer farka viszonylag vkony, ostorszer, rvid szrrel bortott, teht kevs a „passzv vdelemmel” rendelkezik, ugyanakkor „gazdja” heves, temperamentumos vrmrsklet. Nem nehz kitallni, hogy e kt sszetev mit eredmnyez: fjdalmas s sokszor olyan slyos faroksrlseket, amelynek vge mindenkpp az elkerlhetetlen csonkols. Nem kell mondanom, hogy mindez nvendk, vagy felntt korban mennyivel macersabb s tbb szenvedssel jr a kutynak.
A rendeletnek kzvetetten tovbbi negatv hatsai is megfigyelhetk. Nyilvnval, hogy egy adott fajta klleme dnt szerepet jtszik a tulajdonosok, tenysztk szmra. A tilalom megfosztja a boxert – de emlthetnm a tbbi rintett fajt is – attl a karakteres megjelenstl, amely egyediv s a legtbb embernek vonzv teszi. Nmetorszgban pldul szmos tenyszt keservesen ugyan, de felhagyott addigi munkjval, mert gy rezte, hogy a tilalom bevezetsvel megfosztottk valamitl. Kicsit sarktott pldval lve, olyan ez, mintha egy A4-es Audit motorral, mszerfallal, teljes felszereltsggel, stb. tpakolnnak egy Opel Astrba. Lehet, hogy teljestmnye, knyelme, komfortja nem vltozna, de mgsem ugyanarrl a kocsirl lenne sz… De a tulajdonosok ms mdon is megszenvedtk a tilalmat. Tbb olyan esetrl tudunk, mikor klnbz attrocitsok rtek boxereseket, mert lg fl, hossz fark kutyjukat pitbullnak nztk.
Mindent egybevetve a tilalmat elhibzottnak, tgondolatlanok s lhumnusnak tartjuk, amelynek hatsra drasztikusan visszaesett a boxer npszersge. Sajnljuk, hogy a nmet klub nem llt kellkpp a sarkra a rendelet megalkotsakor.
– Kicsit ms vonatkozsban, de hasonl tma a fehr szn krdse. Azt ugye tudjuk, hogy a fehr, illetve a testfellet egyharmadnl nagyobb kiterjeds fehr sznnel rendelkez kutyk nem tenyszthetk. Ugyanakkor a nmet juhsz esetben elfordult olyan, hogy a tenysztsbl kizrt, fehr egyedekbl nll fajta, a kanadai juhsz alakult ki. Ti hogyan vlekedtek ezzel kapcsolatban?
– Ktsgtelen, hogy a fehr szn mindig idnknt felbukkant a tenysztsben. Azt, hogy a fehr boxerek utat trjenek maguknak, tbb tnyez is megakadlyozta. Nyilvn a standard eleve tjt llta elterjedsknek, hiszen sokan – mintha szgyelltk volna – mg klykkorban elaltattk ezeket az llatokat. Hozzteszem, hogy szerintem valahol inkbb pont a megfelel tenysztsi munka, az skre val sikeres visszatenyszts eredmnye tkrzdtt bennk, hisz kezdetben – a fajta kialakulsakor – hasznltak fehr egyedeket. St olykor olyan ers, tkletes felpts s erteljes vitalits fehr kiskutyk szlettek, hogy az ember szve szinte vrzett, hogy nem kerlhetnek tenysztsbe. Ritkasguk miatt a kutysok sem igazn tudtak rluk, ezrt nem is kerestk ket. A 90’-es vek kzeptl aztn megvltozott a helyzet. Egyre inkbb ntt az rdeklds a fehr boxerek irnt, s br tenysztsre tovbbra sem voltak hasznlhatk, j rzs volt, hogy k is megkaphatjk a lehetsget az letre. Minket is egyre tbben kereset azzal az ignnyel, hogy felttlenl szljunk, ha ilyen egyed szletsrl hallunk. Mindennek hatsra gy dntttnk, hogy a fehr boxerek igenis helyet rdemelnek a nap alatt. Krtk a klubunkba tartoz tenysztket, hogy hagyjk letben ezeket a kutykat is, amelyek regisztrlt szrmazsi igazolst kapnak tlnk, s ha lenne igny egy fehr boxeresekbl ll szervezett trsasg kialaktsra, a Nemzeti Boxer Klubon bell lehetsget biztostunk erre. Volt is mr pr rdekld, s br egyelre mg csak egynileg jelentkeztek, bzom abban, hogy hamarosan megvltozik a helyzet. A fehr boxer – a tenysztrtket leszmtva – teljes rtk boxer s ugyangy megrdemli az letet, mint brmely ms llny.
|