Bracco italiano II. (olasz vizsla)
MASZTIFF a vizslk kztt
Olaszorszg kt shonos vizslafajtt tudhat magnak: a rvidszr bracco italiant s a flhossz, kemny szrzet spinone italiant. Mindkt fajta klseje jelentsen eltr a „szoksos” vizslatpustl. A bracco italiano a hetedik fajtacsoport vadszkutyinak tbbsgnl nehezebb, erteljesebb felpts vizsla, mintha nmi masztiff-vr csrgedezne az ereiben. Egyes felttelezsek szerint eredete egszen az idszmtsunk eltti tdik szzadig nylik vissza, mivel mr akkor hasznltak vadszkutykat a mai Itlia terletn. Taln molosszusok s valamilyen egyiptomi kutya keresztezsvel alakult ki az olasz vizsla se.
Mindenesetre az egyik legrgibb vadszkutya, mely sok ms eurpai vizsla kialakulsban szerepet jtszott s vgigksrte a vadszat fejldst, a vad hls elejtstl egszen a klnbz lfegyverek kialakulsig s elterjedsig. A fajta mai formjban a kzpkor ta ltezik, s igazn a renesznsz alatt terjedt el szles krben. A nemessg igen nagy becsben tartotta az olasz vizslt, elssorban szrnyasvadszatra hasznltk, mely az arisztokrata csaldok kivltsga volt. A hres Gonzaga s Medici csald is tenysztett bracco italiankat, a nluk szletett kutyk nemesi s kirlyi csaldokhoz kerltek, gyakran ajndkoztak tenyszprokat francia s olasz arisztokratknak is.
A fajta elssorban az olasz flsziget szaki rszn alakult ki, a fehr-narancs sznvltozat szrmazsi terletnek Piemontot tartjk, a barna-fehrnek pedig Lombardit. A piemonti vltozat knnyedebb felpts volt, mint a lombard, ezrt alkalmasabb volt a hegyi munkra. Napjainkban a kt sznvltozat kztt nincs tpusklnbsg, egyazon alomban brmilyen szn kiskutya szlethet. Legfeljebb egy-egy meghatrozott vrvonalhoz tartoz kutyk rendelkezhetnek hasonl karakterjegyekkel, ennek azonban semmi kze a kutyk sznhez. Hozzrt tenyszt klnben sem sznre szelektl, hiszen gy ms, sokkal rtkesebb tulajdonsgokat veszthet el.
Taln a trsadalom talakulsa miatt is, a tizennyolcadik szzadtl kezdve az olasz vizsla npszersge folyamatosan cskkent, a huszadik szzad elejre a fajtt a kihals veszlye fenyegette. Az 1949. novemberben megalakult fajtaklub, a Sociata Amatori del Bracco Italiano (rviden SABI) ldozatos munkjnak ksznheten azonban szerencsre nem tnt el ez a nagyszer fajta, st most, a huszonegyedik szzad elejn kijelenthetjk, hogy a fajta npszersge egyre n Eurpban, hazjban egyre tbben vadsznak is ezzel intelligens s tanulkony vadszkutyval. A bracco italiano gyors felfogs, tanulkony, nagyon szorgalmas vizsla. Vadszati stlusa klnleges, gyors getsben, fejt magasan hordva, nemes benyomst keltve dolgozik, emellett nagyon ellenll, egszsges kutya.
Kivl a szaglsa, megbzhatan llja a vadat, apportrozsban is kiemelked. Az az elkpzels, mely szerint az olasz vizslnak olyan mly a pofja s annyira lelg a szjszle, hogy apportrozs kzben beharapja s ez fjdalmat okoz neki, teljesen tves.
A bracct szzadokon t megbzhat mindenes vadszkutyaknt, ezen bell is kivl apportrozknt hasznljk. J sz, a szrazon is fradhatatlan, nagyon gazdasgosan mozog. Vadszatra szletett, de kivl trsasgi kutya is. Br nagyon intelligens s gyorsan tanul, kikpzse trelmet s nyugodt termszetet kvn. Olykor kpes megmakacsolni magt, de mgsem szabad knyszert alkalmazni, mert az akr hnapokra visszavetheti a kikpzst. Csaldi kutyaknt nyugodt, j termszet jszg, de a kretlen idegeneket amgy ritkn hasznlt mly ugatsval jelzi. Az ltala kedvelt emberekre klnsen jl emlkszik. Olyan gazdra van szksge, mely kielgti a trsasg s feladat irnti vgyt: leb, mely munkra termett.
|