Brsszeli griffon
AZ ÕS - a majompincser
vszzadok ta lteznek; apr bozontos kutyk a fldn, de senkinek nem jutott eszbe, hogy mint klnleges fajtt tervszerûen tenyssze ket. Rgi rsbeli vagy kpi dokumentumokkal nemigen szolglhatnk a pincser trtnetre vonatkozlag. Ez a kutya ugyanis nem keltett feltûnst, sem bundjval, sem jellegzetes alakjval, ezrt nem tartottk rdemesnek arra, hogy kpmst akr ecsettel vagy nnal megrktsk. De szerencsre mgis maradt rla brzolat. Jan Van Eyck flamand fest (1434) kpe amelyet az Arnolfini hzasprrl festett; jmd polgri pr lbnl aprcska, bozontos bundj, csonkolt fark, vgott flû kutyust lthatunk. Bizonyosak vagyunk abban, hogy a mai trpe schnauzer, majompincser s griffon snek tekinthetjk.
Igaz, Jackopo du Empolic (1554–1640) kpei is azt sugalljk hogy III. Henrik francia kirlynak is griffonszerû kutyi voltak. Tovbb Rembrandt Harmensz Van Rijn (1606–1669) nmetalfldi fest „jjeli rjratn” a tamburmajort ugat kutya minden ktsget kizran griffon, valsznû, hogy a fest kutyja.
Az egyik legrgebbi hradst a majompincsrl L.J. Fitzinger „Der Hund und Seine Race” (A kutya s fajti) cmû knyvben talljuk; a mû 1876-ban jelent meg Tbingenben.
„Sznezete egysznûen rtes fehr vagy szrksfehr, sttszrke, szrksfekete vagy fekete. Ez a fajta manapsg a hlgyek lbe az immr majdnem teljesen eltûnt spicc helybe lpett s sok j tulajdonsggal jeleskedik: eleven, ber, bartsgos s felttlenl ragaszkod kutya.”
A BELGA TRPEGRIFFONOK EREDETE
1884-ben, ismert kinolgusok jra s jra felhvtk a majompincserre a figyelmet, s arra bztattk a nmet tenysztket, hogy ne hagyjk kipusztulni ezt az si fajtt.
Brehm, az „llatok vilga” mûvnek 1890-ben megjelent harmadik kiadsban egsz fejezetet szentel a majompincsernek:
„Nagyban klnbzik a szokvnyos pincsertl, s ami testalkatt s kllemt illeti, a legfurcsbb kutyk kz tartozik, a durva szrû trpepincser azaz a majompincser. A csfsga valsggal megszpti, s ezrt szerfltt keresett s nagyra becslt az eb kedvelk krben. Amikor azt mondtam, hogy ezt a kutyt csnyasga teszi szpp termszetesen a klsejre gondoltam, mert ami a termszett illeti, ez a jszg a legjobbaknak. Nagyon ber, vidm, szrakoztat, s igen nagyfok vonzalommal viseltetik az ember irnt, kedves, bohks, hzelked a bartaival, de derekasan helytll ha ms kutykkal kell marakodnia.”
F. Krichler = (Kutyafajtk nagyktja 1892) cmû knyvben pontos adatokat kzlt a majompincserrl, ugyanakkor a Brsszeli Griffonrl azt lltotta, hogy csupn srgs-rt szne klnbzteti meg a nmet trpepincsertl.
Strebel csak a srgsvrs brsszeli griffonrl tudott mg, s a belga majompincser elnevezst alkalmazta r. Szerinte a belga majompincser a nmet majompincser s mopsz keresztezsbl szrmazik, de kzjegye benne van a yorkshire terriernek, Rubin spnielnek (a mai Cavalier King Charles spniel) is. Hogy ezek a bozontos trpekutyk a belga griffonokban tisztelhetik seiket az teljesen bizonyos. Az nem jelenti azt, hogy az egyik a msikbl szrmazik, hiszen effle trpepincserek szp szmmal akadtak az egsz kzp-eurpai trsgben. A belga-trpegriffon a majompincser (persze annak mlt szzadi /XIX./) mg nem fajtaazonos) s a mopsz keresztezsbl szrmazik, annl is inkbb, mert a brabanti griffon nem sokban klnbzik a mopsztl. E kt fajta kzeli rokonsga tagadhatatlan.
A TENYSZTS KEZDETE
A belga tenysztk 1880-tl kezdve lttak neki a Brsszeli Griffon (GRIFFON BRUXELLOIS) tervszerû tenysztsnek. Az apr kutyt hajdan sok mindennek hvtk, pldul: „Chien du garde – ville” „Chien du Cocher (fuvaros kutya)” vagy akr „Garcon du Petit Waterloo” – ekknt nevezte kutyjt a „Zum Kleinen Waterloo (a kis Waterloo-hoz)” cmzett kocsma reg csaplrosa is. Ez a „Garcon” gyakran flbukkan a modern griffonok csaldfiban, gy tekinthetjk ht, mint a trzsatyk egyikt.
A belgk fleg Hollandibl val mopszokkal kereszteztk kutyikat, rszint a kemnyebb szl szrzet kedvrt, rszint pedig azrt, mert a mopsz jellegzetes arclvel akartk felruhzni a griffont. A mopsz keresztezs rvn azonban olyan kurta szrû alakvltozatok is szlettek, amelyeket utbb „brabanti griffonoknak” neveztek el. A rgi majompincser tenysztsbe nem akrmilyen jellegzetessget vitt be a mopszok vre, pldul a fekete maszkot s az j sznvltozatokat. A tenysztst az a krlmny lendtette fl, hogy 1880-ban egy brsszeli kutyakilltson az egyik ilyen „Brsszeli griffont” a szemle legkivlbb kutyjaknt szerepeltettk. A belga griffonnak az is a javra vlt, hogy Nmetorszgban a trpeschnauzer – divat eluralkodsa miatt a rgi majompincsert teljesen elhanyagoltk. A belga trpegriffonok viszont elsdlegesen Angliban, Amerikban s a Skandinv orszgokban hdtottk meg a rajongikat.
1894-ben a griffon igen npszerûv vlt Astrid belga kirlyn udvarban is.
Angliba elszr 1880 s 1894 elsk kztt importltak griffont, mint Mrs Kingscote, Miss Adela Gordon, Mrs Frank Pearce s Mr Fletcher (az utbbi szemly Londonban kutyakeresked volt). 1895-ben 11 griffont regisztrltak. Mrs Kingscote megalaptotta a „Large Kennelt”. Majd tovbbi kenneleket indtottak be az angol tenysztk igen sikeresen. 1897-ben megalakult a Brsszeli Griffon Klub, majd kt vvel ksbb 1899-ben A Kennel Klub. Nemsokra Lady Handley Spicer is leindtotta klubjt mint Ladies Kennel Klub. 1898-ban a „The Illustratid Kennel News” – arrl tudst, hogy az Association show-jn 47 griffont, ebbl tbb szm black-an-tan vltozatot mutattak be a szakmnak. A griffon sznvarinsa, ugyanis fekete sznû mint a belga csak a szaklla szne tr el, nem fekete hanem rtvrs. Ennek a tpusnak a kialaktsban volt ttr szerepe s sikere Lady Handley Spicernek. A tenysztn 1963-ban 91 vesen elhunyt.
A KIS WATERLOO-HOZ CMZETT KOCSMA REG CSAPLROSNAK TRTNETE
J. BERTA egyik cikkben amelyet a (Hundessport s jagd) Kutyasport s vadszat cmû folyirat 1921. vfolyamnak valamelyik szmban tett kzz, hrt adott arrl az „reg Waterloo-i ebbartrl” aki mr hossz vek ta tenyszti egsz falknyi majompincsert. Vajon puszta vletlen az vagy ugyanarrl az emberrl van sz aki a legends Carcon du Petit Waterloo nevû kutyjval dicsekedhetett?
Igen rla van sz, mert az els eredeti trzsknyv szerint ezzel alaptotta meg a mai modern tpus kutyt a Griffont.
„Az reg azrt kapta a becenevt mert taln maga is rszt vett a Waterloo-i csatban. 1820-ban kezdve azzal foglalatoskodott, hogy tvmot szedett a fuvarosoktl. 1824-ben, vagyis majdnem tven vvel azeltt, hogy jmagam ismeretsget ktttem vele; hfvsos tli estn betoppant a csrda ajtajn a sgor (azaz a postakocsis) s a segtsgt krte. Elpanaszolta: lovai mr nem brjk tovbb, vltlovakra nem tallt, szegny prknak szgyig r a h, postakocsi elakadt. A kocsis a lovak valamint postakocsi utasai kt finom hlgy – menedkre leltek, s a fogadban jszakztak. Az egyik dma kt aprcska ebet hozott magval: a pttm jszgokat flttbb megviselte a Hamburgbl tart hossz tli utazs. Amikor a hlgy ltta, hogy a fiatal hzaspr milyen szeretettel s buzgalommal gondoskodik kt kis kedvencrl, gy dnttt, nem knozza ket tovbb a kocsizssal, hanem otthagyja a <Waterlooinl>.
Mieltt tra keltek volna, mg felvilgostotta a csaplrost a kutykrl szl tudnivalkkal. Ahogy az reg gyakran flidzte, a dma sz szerint elmagyarzta neki: ezek majompincserek, marmagassguk nem lehet 12 hvelyknl (kb. 30 cm-nl) tbb, szrknek durva tapintsnak kell lennie, fehr-tarknak nem szabad lennik, a pofcskjuknak olyannak kell lennie, mint az igazi kismajmok, mert csak akkor igazi s valdi majompincserek. A <Waterlooi> teht az ajndkba kapott kt kis llattal, a krlbell – nyolchetes szuka meg a ngy-t hnapos kan birtokban foghatott neki a tenysztsnek. Ezt a trzset tenysztette hossz veken t, csak egyetlenegyszer keresztezte idegen vrrel, ami tstnt meg is trte llatai majomszerû jellegt. TENYSZTSHEZ CSAKIS a legegszsgesebb pldnyokat hasznlta fl, s csakis idsebb kanokkal fedeztette a fiatalabb szukkat, melyek bsggel rendelkezsre lltak a krnykbeli lelkszek s tantk jszgai kzl, hiszen azok is mind az tenyszetbl szrmaztak. Az reg gy vlekedett, hogy ha ms-ms helyen, jcskn eltr krlmnyek kztt s merben ms tpllkon l egszsges jszgokat proztat, akkor nem rthat a beltenyszet.”
Brsszeli Griffon
Mindig drtszrû s bzasznû vagy rt, egszen vrsbarna rnyalatig. Szinte valamennyi brsszeli griffon fekete maszkkal a pofcskjn szletik meg, ez az larc azonban idvel elhalvnyodik. Egy-kt pldny mg idsebb korban is megrzi ezt a maszkot. Mindkt vltozat megengedett, maszkos is, s a maszk nlkli is.
Hibnak minsl: selymes bbita a fejbbjn (a valamelyest puhbb szrû kutyk esetben szinte trvnyszerûen elfordul!) vilgos, kicsi szem, barna orr s barna krm, barna lbujj vagy barna nyelv, fehr foltok a szrzeten s olls haraps, Patella Luxci.
Belga Griffon
Ez is, akrcsak a brsszeli, mindig drtszrû de nem rt, hanem helyette fekete vagy rozsdabarna foltos fekete, st akr mg fekete-barnn melrozott is lehet.
Brabanti Griffon
Ez sima szrû s rt (akrcsak a brsszeli) vagy foltos fekete (mint a belga).
A fejtl eltekintve a griffon testalkata nagyon is termszetes. Kemnyktsû tmzsi, ngyszgletes flptsû kutya, marmagassga 28–30 cm, ami 4,5–5 kg testslynak felel meg a magas slycsoportban. Az alacsony slycsoportban a kanoknak s a szukknak a 3 kg-os slyt nem szabad meghaladniuk. Ezek a slyadatok teljes maximumknt rtendk, azonban 100 g eltrs engedlyezett. Ezek az adatok az FCI standard elrsainak felelnek meg.
A GRIFFONRL LTALBAN
Brsszeli griffon ktsgtelenl kirdemelte a legritkbb, s egyik legklnsebb fajtj trpe kutya cmet. Nincs kt ember, aki egyformn tln meg. Vannak akik teljes egszben extrmnek, msok kimondottan csnynak talljk.
Abban azonban mindenki egyetrt, hogy furcsa, szokatlan s roppant karakteres kutyrl van sz. A kis griffonok intelligencija rzkenny teszi a fajtt. Akr idegenek kztt is ntudatosan viselkednek. Abszolt hatrozott, eltklt ebek, nem a legknnyebben nevelhetk. nllsgukbl fikarcnyit sem adnak fl szvesen. Ez aztn kivltkppen megnehezti przon val kikpzsket. Legblcsebb dolog, ha ezt mr elg korn megkezdjk.
A griffon kis termetû, kemnyktsû edzett kutya, ber, j jelz, s mindig vidm.
Pimasz, kedves borzas pofcskjuk van, hihetetlen energikusak – robbankonysguk tartja erben ezt a klnleges kutyt. Gazdjukhoz ragaszkodak, kitûn megfigyelk s tanulkonyak.
pols: A szrk nem ignyel klns kezelst, evs utn a pofa szakllt langyos vzzel kell lemosni, utna bekrmezni, hogy a szakll ne tredezzen le. A bundjukat elg naponta kemny szrû kefvel alaposan tkeflni.
Trimmels: A szrket hrom havonta trimmelni kell. Ez az elhalt szrk kitpst jelenti, de ez a kzi mûvelet nem okoz fjdalmat a kutynak, ugyanis ezek az elhalt szrszlak mr igen lazn tartzkodnak a szrtszben.
Hol tarthat? – idelis laksban tartsa is de vgan el van udvaron, kertben egyarnt. A hideget, nedvessget nem tûri.
A fajta honostsa haznkban az 1980-as vekre tehet. Jelenleg nlunk a brsszeli griffonnak nem sok rajongja van egy-kt kivteltl eltekintve. A brsszeli griffonnak nagyon nagy szksge lenne egy szlesebb krû reklmra, amit sajnos a mai napig nem kapott meg, ha igen, akkor nagyon csekly mrtkben.
n bzom abban, hogy ennek a fajtnak igenis lesz jvje, mert a mrete, termszete, sok j tulajdonsga mellette szl, mindenkpp megrdemeln, hogy npszerûbb vljk.
|