Brsszeli griffon II.
A Brsszeli Griffon
Brsszeli griffonra emlkeztet kutyt, - festmnyen - egy XVI. Szzadi fest Jacopo du Empoli (1554-1640) alkotsn lthatunk elszr. A kpen III. Henrik francia kirly egyik kedvenc trpje s mellette nhny, klnfle griffonokhoz hasonl kutya. Az 1880-as vekben mr a kor minden trsadalmi rtegben megtalljuk. Segt az istllk patknytalantsban, de ugyangy megtalljuk fri kedvencknt is. Ezekben az vekben kerlt Angliba, ahol vgl is rgzlt s kialakult a fajta jellegzetes formja.
A kezdetek
Belgiumban 1880-ban nnepeltk a holland uralomtl val fggetlenn vls tvenedik vforduljt s a sok esemny kztt egy nagy kutyakillts is volt Brsszelben. Szmos angol killt kelt t a Csatornn, hogy a killtsra elhozza kutyjt s versenyezzen a felknlt nagyon bkez djrt.
A szervezk a killtst nagyon sikeresnek vltk, s a sikeren felbuzdulva egy trsasgot alaptottak – a Szent Hubert Trsasgot – a kutykkal kapcsolatos gyek felgyeletre. Az els elnk Henri de Bylandt grf volt, aki komoly befolyst gyakorolt a brsszeli griffonok tenysztsre Belgiumban s Angliban.
Visszatrve az 1880-as killtsra, az angol versenyzk egyiknek nagyon megtetszett egy kis durvaszr vrs, terrierhez hasonl kutya, megvsrolta s hazavitte magval Angliba. A vev Mr. J. H. Murchison FRCS volt, az els Kennel Klub bizottsgi tagja, nagyon lelkes tenyszt s terrier killt, akinek Tringhez kzel nagy kenneljei voltak, tbb mint ktszz kutyval. Hossz ideig a Brsszelbl hazavitt kutya neve ismeretlen, de egy kzzel rt, terjedelmes pedigr vizsglata melyet Mme Nieuwland a nagy belga tenyszt s trtnsz ejtett meg, vilgoss tette, hogy a kutya neve Tom. Amit megerstett a Kirlyi Szent Hubert Trsasg birtokban lv nyilvntartsbl s killtsi katalgusbl nyert informci. Ezek a forrsok Tomot gy jellik meg, mint az 1880-as killtson klnbz osztlyokban mint a harmadik dj nyertest. Regisztrlt szma: 347.
Angliban a griffonokrl nem tettek kzz rszleteket egszen 1895-ig, amikoris a KC 11 griffont regisztrlt.
Miss Cousens-nek az 1960-ban kzztett, „The Griffon Bruxellois" cm meghatroz jelentsg knyve szmra vgzett kutatsa szerint a griffonok els hitelestett importjai a Kennel Klub Tenysztsi Knyvben /1896./ jelentek meg. Ezek: A Flandria hercege ltal tenysztett Fox s Bijou, valamint a Mr. Butt ltal importlt Princess Helene s Monsieur Kiki, hona Mrs. Kingscote is importlt griffonokat 1894-ben. Mindezek a kutyk a „Klfldi kutyk" cmsz alatt szerepelnek. Egy klnll tenysztsi regisztert 1898-ban engedlyeztek, s az 1899-es Tenysztsi Knyvben vagy egy cmsz a brsszeli griffonokrl. Az 1899-es KC Tenysztsi Knyvben, ahol a „Brsszeli Griffon" cmsz elszr megjelent. Egy Sapristi nev kutyval egytt meg van emltve a Miss Wimbush tulajdont kpez Brun, s Mousequetaira Rouge, amelynek Mrs. Moseley volt a gazdja. Ezekbl lett az els s msodik angol bajnok. Brun 1895. februr 28-n szletett. A griffonok killtsa 1880 s 1895 kztt alakult ki, de a tenyszts szempontjbl Osztlyokat els zben 1895 jliusban iktattak be. A griffonokat elszr Cruftsban tltk meg. A Brsszeli Griffon Klubbot 1897. februrjban alaptottk. Az „Our Dogs" cm jsg 1897. februr 20.-i szmban hrl adtk, hogy februr 22-n sszejvetelt tartanak Mr. Howard Spicer hzban megvitatni egy klub alaptst a brsszeli griffontenysztk szmra. Egy beszmol az sszejvetelrl februr 27-n jelent meg, amely sikeresnek minstette a tallkozt: - Az indul klubnak j eslye van, hogy hasznossg tudja tenni magt azok szmra, kik a „kis vrs belga kutyk utn rdekldnek".
Az els nagyobb llegzet feladatok a szken vett szakmai krdsek krl sszpontosultak. A killtsi osztlyok rendjnek kialaktsa, a megegyezs egy szabvnyban s az egyes sajtossgokrt adand pontok szmban. Ezekben a krdsekben mr komoly nzetklnbsgek voltak Belgiumban is, ahol a megllaptott pontok felt a szrzetre s a /vrs/ sznre adtk, s nem adtak elg pontot ms rszleteket rint s karakterisztikus sajtossgokra, mint amilyen pldul a rvid orr s elreugr llkapocs, ami a kutynak vonz, majomszer arckifejezst ad. Az angol klub elfogadta a belga klub 1889-es szabvnyt, amely csatlakozott a Szent Hubert Trsasghoz, de tipikusan angol mdon kompromisszumra trekedett azzal, hogy a pontokat 50-rl 60-ra nvelte s 10 extra pontot adott az „arckifejezsre". A sly nem jtszott nagy szerepet a pontozsi rendszerben: a 60 pontbl csupn 3-at adtak a magassgra s a slyra. Noha 4.5 kg volt hatrrtknek megllaptva, de a klfldi brk a kisebb tpusokat rszestettk elnyben.
Az angol tenysztk nem akartk, hogy a griffon lebb vljon, s elnybe rszestettk a sportos „miniatr terrier" tpust. Sok trgyals, s vita volt, mivel az importlt kutyk nem feleltek meg a „szabvnynak". Nagy sszegeket kltttek megfelel tenyszfajta importjra, de gy tnt – egyiknek sem volt kellen elreugr llkapcsa, noha szmos sajtossguk megfelel lehetett: pldul a nagy szem s a durva vrs szrzet.
A „Chasse et Peche" fszerkesztje szerint e korai kutyk tenysztsben erteljesen megltszik a sok klnbz fajta s: a durvaszr fekete griffon, a bulldog, a yorkshire terrier, a fekete srgsbarna terrier, a bcsi terrier, a Cavalier King spniel, a mopszli s „ms ismeretlen elemek". Nem meglep, hogy klnbz tpusok jelentek meg a killtsi ringben. De a GBC alaptsa utn 10 vvel, mr teljesen szalonkpes griffonokat lltottak ki s 15 ven bell olyan griffonokat tenysztettek, amelyek ma is megllnk helyket, belertve a feketket /nhny nagyon vonz fekett/ s a srgsbarnkat (black&tan-t).
Mg kt msik klub alakult a tenyszts elmozdtsra s a klnbz szn vltozatok ltrehozsra, de ezek nem ltk tl az els vilghbort, s a GBC maradt az egyedli griffon klub. Korunkban a Brsszeli Griffon Klub (GBC) – a vilg legrgibb aktv tenysztsi klubja – tbb mint 300 taggal rendelkezik. Tagjai vannak Svdorszgban, Norvgiban, Hollandiban, Amerikban, Ausztrliban, j-Zlandban, Kanadban, Belgiumban, eredeti hazjban, s Magyarorszgon.
Magyarzat a Griffon standardjhoz.
Anatmia. A standard egy kompakt kistermet kutyt r le. A kutya trzsnek hossza, a martl az lgumig mrve, legyen egyenl a marmagassggal. Kvadratikus, erteljes mellkas, j csontozat, j testfelpts, a testnek rvidnek kell lennie, jl kiugr bordkkal, ngyszgben ll lbakkal. Elegns mozgssal. Fej. Nagy, kerek, a fejen a szr durva, elll, s kcos. A szemei krl, a fangon, az llon, pofkon hosszabb. Gynyr nagy szemek, s felfel ll orr. Az orr llsa akkor idelis, ha a kt szeme kztt helyezkedik el, nyitott orrlyukakkal. A fajta elreharapsos. Fogak. Csak szablyos, egyenesv, s egymssal prhuzamosan rendezettek. A metszfogaknak teljesnek kell lennie a szjban. Mret. Arnyos, s kvadratikus. Sly. A legjabb standard hrom s fl kiltl hat kilig hatrozza meg a slyhatrt. A slyhatr megemelshez egszsggyi szempontok is szerepet jtszottak. Szn. Brsszeli Griffon: vrs, Belga Griffon: fekete, fekete vrs jegyekkel (black&tan). Jellem. Nem lehet flnk s ideges. Nagyon ber, abszolt ragaszkod s simulkony. A mai tenysztk krben a legnpszerbb szn a vrs, hosszszrben s rvidszrben egyarnt. Utna kvetkezik a fekete szn. Ma mr a Brsszeli Griffon mr nem annyira divatos, mint rgebben volt, de mg ma is elgg elterjedt hzi kedvenc. Vilgszerte a Griffont mint kedvencet tartjk. A Skandinv orszgokban a Griffon nagyon npszer, annyira, hogy agility versenyekre is benevezik ket, nem kis sikerrel, s van kztk nem egy, kt agility bajnok is.
A Brsszeli Griffon Magyarorszgon
A Brsszeli Griffon trtnete Magyarorszgon 18 ve, 1985-ben kezddtt.. 1985. jniusban megrkezett tenysztsre az els Brsszeli kan. Azutn 1986 oktberben az els Brsszeli szuka, majd 1987. jliusban a msodik Brsszeli szuka. A Red Devils kennel megalaptsval megkezddtt a Brsszeli Griffon hazai tenysztse. Ezutn sokan kedvet kaptak a fajthoz s tovbbi kennelek alakulta meg. 1991-ben a Torbgyi Crossos, 1992-ban az Erdbreszt, Shilong, Ursa-Major 1993-ban. 1994-ben Kirsberry s a Woodo Alpha, 1995-ben Tglshegyi kennel kerlt megalaptsra. Sajnos a legtbb kennel (egy pr kivteltl eltekintve) nem mutatta meg tenysztett kutyit a killtsokon a hazai kznsgnek. Kirsberry-kennelbl elszrmazott Kirsberry-Alma szuktl szletett utdot, tavaly, a 2002-es Amszterdami killtson mutattk be nylt osztlyban. Nagyon remlem, hogy a Brsszeli Griffon sorsa, jvje s megtlse haznkban, sokkal kedvezbb lesz mint ma.
|