Bullmasztiff
Bullmasztiff a kutyavilg "Oroszlnja"Mint azt a trtnelembl is tudhatjuk, tbbek kztt Charles Dickens regnyeiben is olvashatjuk, a viktrinus Angliban sok volt az hez szegnyember, akik rknyszerltek az orvvadszatra. Ezrt a cselekedetkrt azonban lebuks esetn ktl ltali hall volt a bntets, s hogy ezt elkerljk a tetten rt vadorzk, gyakran meggyilkoltk az erd vadrt. A vadrknek olyan klnleges kutykra volt szksgk, mint pldul a mastiff, amely kiegyenslyozott, btor s ers.
Szmukra az idelis kutya, az eredetileg "jjeli vadrkutynak" nevezett bullmastiff, amelyet meglehetsen hatrozott elkpzelssel s cllal tenysztettek ki.
Szksg volt azokra az egyedlll tulajdonsgokra, hogy csendben fogadja az ellensget, csak parancsra tmadjon, leterti s fogva tartja a tmadt, betolakodt, de soha nem sebesti meg, nem marcangolja szt ellenfelt.
Akkoriban kedvelt volt a cskozott szn, jl rejtzkd hatsa miatt, br manapsg a legkedveltebb sznek kz a vrs, ers fekete maszkkal, tartozik. Az jjeli rjratokon ezek a kutyk kivl szimatukkal megreztk, hogy idegen jr az erdei birtokon, akit csndben nyomonkvettek s kmletlenl fldredntttek.
1860-tl 1924-ig, amikor is 1924-ben a BKC hivatalosan elismerte a bullmastiffot, a tenysztk a tkletes vadorz-elhrt kutya ltrehozsn fradoztak. 1924-ben 191 bullmastiffot regisztrltak. Az ekkoriban egyik leghresebb tenyszt Mr.S.E. MOSELEY, aki els alapt elnke volt a NEMZETI BULLMASTIFF RENDRKUTYA KLUBNAK, amelyet 1925-ben alaptottak.
Mr.S.E. MOSELEY a bullmastiff tenyszetrl a kvetkezket mondja.
"Hogy azt a kutyafajtt tenysszem ki, amely dominnsan egyesti az ltalam nagyra rtkelt mastiff s angol bulldog fajtt, a kvetkez terv szerint dolgoztam.
Egy 60% mastiff s 40% buldog szrmazs kutyt volt clom kitenyszteni. Proztattam mastiff szukt, bulldog kannal, gy 50-50%-os arnyt rtem el. Ebbl a tenyszetbl egy szukt fedeztettem egy mastiff kannal, melynek klykei 75%-ban mastiffok lettek, 25%-ban buldogok. Ezeket a kutykat fedeztetve egy 50-50%-os keresztezsbl addik egy 62,5% mastiff s 35,5% buldog. Ebbl a keresztezsbl szrmaz szukt fedeztettem egy 50-50%-os kannal, majd ezek klykeibl egy szukt fedeztettem egy 50-50%-os kannal, majd ezek klykeibl egy szukt fedeztettem egy 62,5%-os mastiff, 37,5%-os buldog kannal.
Ezen mdon ltrejtt a 60%-os mastiff s a 40%-os buldog: ez a bullmastiff."
Minden alombl csak a legersebb, legegszsgesebb, szvs, j idegzet klyk kerlhetett be a tenysztsbe s lete els ngy hnapjban knyeztettk, babusgattk, majd egyb kutyk s hzillatok kzt is neveltk, hogy kellkppen hozzszokjon jelenltkhz, de tvolsgot is tartson velk szemben. Erre azrt volt szksg, hogy ksbb se vonjk el a figyelmt ms llatok.
Ezutn kapott a kutya egy komolyabb kikpzst, kb. olyat, mint a "tengerszgyalogosok". Megtanult a falakon, rkokon, akadlyokon tugrani, tszni a folykon s nem flni a puskaropogstl. Nyolc hnapos korban szjkosrral flszerelve embert kellett megtallnia a terepen. S minthogy az ember bottsekkel fogadta, a kezdetben gyantlan jonc, gyorsan megtanulta, hogy br szjkosrban harapni nem tud, de le kell dntenie az ellenfelt, ha nem akarja, hogy t ssk le a fldre. Ezt a gyakorlatot j prszor megismteltk, gy hogy a kutya egyre nagyobb tseket kapott, gy aztn termszetesen maga is egyre kemnyebb tmadv vlt, persze ezeket a feladatokat csak parancsra vitte vghez.
1901-ben a kvetkez trtnetet lehetett olvasni egy korai bullmastiffrl: "A Thorneywood kennel tulajdonosa Mr. BURTON egy kutyabemutatra (nem versenyeztets cljbl) egy "jjeli vadrkutyt" hozott s egy fontot grt annak, aki el tud meneklni az kutyja ell. Az egyik nz, aki tapasztalt kutyatart volt, az sszegylt publikum nagy mulatsgra, jelentkezett is. Jkora elnyt kapott, azutn utnaeresztettk a kutyt. Az eb pillanatok alatt utolrte s egy ugrssal lednttte a lbrl a meneklt. Embernk vitzl kzdtt, de jra s jra ledntttk valahnyszor megprblt lbra llni, s vgl a kutya leszortva tartotta a fldn, mg a gazda oda nem rt s ki nem szabadtotta. Az illet hromszor ksrelte meg a dolgot, de egyszer sem sikerlt, nem volt kpes elmeneklni a hatalmas ebllat ell."
A msodik vilghborban a bullmastiff hasznlati kutyaknt is szolglt az angol hadseregben. A hbors nsg s bombzsok sorn igencsak lecsappant a bullmastiffok szma. sszesen 7 pldnyt tartottak nyilvn Angliban, a hbor utn.
1947-ben Brit Kolumbibl 2 szp klykt hoztak az llomny felfrisstse rdekben, gy 1950-ben, mr 50 egyedet jegyezhetett a Brit Kennel Klub.
A bullmastiffrl nem igazn mondhat el, hogy klnsebb npszersgnek rvendene Angliban, mint ms orszgokban. A fajtnak mindenhol megvannak a maga fanatikus hvei.
Napjainkban, az anyaorszgban vente 400-500 klykt nevelnek. Sok aktv, de az angol viszonyokhoz kpest relative kis szm kennel van. Nagyon kevs az a tenyszet, ahol gynevezett tmegtenyszts van. ltalban egy kennelben 2-3 szuka van s a tenyszts egy egszsges alapokon nyugv folyamat. Ez is azt bizonytja, hogy Angliban a tenyszkutyk sznvonala kiegyenltettnek tnik. Hiszen a bullmastiff egy p, ers csontozat, meglepen j mozgs, szilrd karakter, egysges megjelens kutya.
Haznkban is igen npszer ez a csodlatos fajta, megfelelhet minden kutyaszeret, kedvel ember s csald szmra. Hiszen kivl ksr, de ugyanakkor nzetlenl szeret, hsges trsra lelhet mindenki a bullmastiffban. Taln az egyetlen olyan rz-vd fajta, amely egy igazi, nagy, szeld csaldi kutya, mrhetetlen trelmvel viseli a gyermekek nystlst, jtkt. Akr egsz napot kpes gazdja lba mellett eltlteni, de mindezek mellett biztonsggal bzhat r szeretteink, rtkeink s vagyonunk rzse, hiszen mr puszta ltvnya is elegend a rablk-betrk elriasztshoz.
|