Cseh-szlovk farkaskutya
Sikeres keresztezs A CSEH-SZLOVK FARKASKUTYA
A csehek s a szlovkok ltal kialaktott jstetû fajtrl van sz, mely a krpti farkas s a nmet juhszkutya keresztezsbl szletett. Az FCI nemrgiben hivatalosan elismerte, s ez az rdekes, lenyûgz farkaskutya, avagy kutyafarkas immr kezdi kidugni hegyes orrt szlhazja hatrain kvlre is, egyre tbb hvet tallva magnak. |
A csehszlovk farkaskutya, anyanyelvn a Ceskoslovensky Vlciak a Saarloosi farkaskutya mellett az egyedli msik fajta, mely a farkas s a kutya legjabb kori keveredsbl jtt ltre s immron hivatalos elismersben rszeslt. A trtnet az tvenes vek vgn kezddtt, a helyszn a Dl-Csehorszgi Libejovice hatrvidke, a rsztvevk az ottan hatrr egysg katoni. A cseh hatrrsg , akr sok ms katonai egysg vilgszerte, ugyancsak szvesen alkalmazott nmet juhsz ebeket. A ngylb harcosok fizikai teljestmnyt s ellenll kpessgt fokozand, megszletett az tlet, mirt is ne kereszteznk ket a vad fajtatrssal s elddel, a farkassal. A gondolatot tett kvette, egy befogott krpti farkasszukt, kit Britnak kereszteltek, „sszeadtk” az elkel nevet visel Cezar z Brizoveho elnevezsû nmet juhszkutyval. 1958. mjus 26-n megszletett az els alom. A harmadik s negyedik generci „hibridjeit” aztn mr sikerrel alkalmazta a hadsereg. A msik vrvonalat a bichary rendrsg hozta ltre ezttal az Argo nevû farkasban s Astra, a nmet juhszszuka rvn. Az 1970-es vekben fknt politikai okok miatt (a Varsi Szerzds tagllamainak katonai akcija Prga elleni katonai akcija) a tenyszts „zszlaja” tkerlt a szlovkokhoz. Sarik, a harmadik farkas ( hm volt) „kerlt be a kpbe”, kt, immr „hibrid” nmet juhszszukt fedezett. Vgl 1983-ban bekerlt a szelekcis munkba az utols farkas vr, amikor is Bojar von Schotterhofot, a nmet juhsz kant proztattk a Lady nevû nstnyfarkassal. sszefoglalva teht, ez a ngy telivr farkas (kt hm s kt nstny) biztostotta az j, kialakulban lv fajta genetikai variabilitst. A csehszlovk illetkesek 1982-ben ismertk el a farkaskutyt j fajtnak, s mg ebben az vben klubot alaktottak. 1982 s 1991 kztt 1552 klykt regisztrltak a trzsknyvben. Az orszg szakadsa utn az FCI 1994-ben hivatalosan elismerte az immr Cseh- Szlovk farkaskutynak elnevezett j fajtt. Az gyek, teht a szelekci tovbbvitelt egybknt a szlovkokra bzta.
Inkbb farkas mint kutya
Csak gy rnzsre, ez az eb nem tagadhatja meg farkas eredett, lupoid jellege sokkal inkbb kit kllemi szempontbl, mint a msik vrvonal, az ugyancsak farkas sktl szrmaz nmet juhsz. Szrszne „ordas”, a szrks srga s az ezsts szrke rnyalatai kztt vltakozik. Nagy termetû, a kanok marmagassga tlagosan 65, a szukk 60 centi. Hossz vgtagjai mg magasabbnak, nylnkabbnak mutatjk. Mancsai ersek, s nem kerekdedek, hanem megnyltak, mells lbai nmileg kifel fordulnak. Ez teszi lehetv a hban val specilis farkas getst, s egyltalban, a hban val knnyed, elegns mozgst. A fej oldal- s ellnzetben egyarnt hromszgletû, a stop enyhe. Az ajkak igen szrazok s feszesek, mg a nmet juhszoknl szlelhet icipici „lttyedtsg” sem megengedhet. Egyenes lls flei magasan tûzttek, valamint kisebbek, mint a nmet juhsz kuty, s nagyobbak mint a farkas. A nmet juhszkutyval ellenttben nincs fekete maszkja, a maszk fehrrel szeglyezett krmsznû vilgos. A farok nyugalmi llsban lecsng, mozgsban sarlv veldik. A szrzet rvid, de kivltkppen tlidben igen sûrû, s a nyakon srnyt kpez. A cseh-szlovk farkaskutya rendkvl ragaszkodik gazdjhoz, m vonzalmt csak ritkn mutatja ki. Szeme viszont mindig rajta, a gazda kzelltt ignyli, nem llja, ha ltkrbl kikerl. Egy hres musher (sznhajt) meslte egyszer, hogy elment egy kzeli erdbe, ahol jl elrejtztt. Az egyik bartja kzben elengedte farkaskutyit, s azok nyomban keressre indultak, s termszetesen hamarosan r is bukkantak. De nem mentek hozz farkcsvlva simogatst krni, hanem megnyugodva (megvan a fnk) visszatrtek a szllsra. Ez a fajta idegenekkel szemben rendkvl visszafogott, bizalmatlan, furcsa mdon azonban a nket jobban eltûri. Nem kifejezetten hzrz tpus, br tud ugatni s farkas-mdra vlteni egyarnt. Igen hamar meg kell vele rtetni, ki a falkavezr. Ez a szp „vad” tud azrt engedelmeskedni, parancsot teljesteni, hvsra visszajnni, mely kivltkpp fontos, hisz vrben a vadszat. Nem szkevnytpus, m ha felbred benne a vgy 2 s fl mteres rcskerts sem lltja meg. Nagyon lnyeges, mondhatnnk, ltfontossg, hogy minl korbban szocializljuk; mr 3–4 hetes korban hozz kell szoktatni a klykt ms emberi lnyekhez, a zajhoz, az authoz. Ha ez nem trtnik meg, viselkedsi problmk rgzlnek nla. A cseh-szlovk farkaskutya csaldi lett illetleg is a farkasra emlkeztet; a nstny vente egyszer tzel, alkalmanknt 4–6 klykt ellik. Prja – amennyiben mellette tartjk – a Dzsungel knyvebeli Farkas ap mdjra mindenben segti.
|