Dobermann V.
„Mi csak meghatrozott cllal tartunk meg kutyt!”
Dohczki Tamssal s Kosztel Ildikval, a von Karpatia Dobermann s Trpe Pinscher Kennel tulajdonosaival Nagykovcsi egyik csendes utcjban meghzd otthonukban folytattuk a beszlgetst. Kicsit csodlkoztam, amikor a kapuhoz kzeledve nem fogadott jellegzetes dobermannugats. Jttmre csak a szomszd nmetjuhszai fejeztk ki hangos nemtetszsket.
A hzba lpve mg inkbb furcslltam, hogy br az elszobban kt dobermann is el volt szllsolva, rkezsemet nmn vettk tudomsul. A nappaliban mr nagyobb volt a hangzavar, mivel kt rozsdavrs trpe pinscher pipiskedett a szmukra elkertett helyen. rmkben majd’ sztpattantak, s egyikk sznni nem akar pattogsba kezdett, mint egy rkmozg kosrlabda. Mikor minden ngylbt alaposan vgigdgnyztem, egy finom kv mellett elkezdhettk a beszlgetst.
– Azt tudtam, hogy a trpe pinscher lnk kutya, de hogy a dobermannjaitok ilyen csendesek, azt nem gondoltam volna.
– Tams: – Az a klykkutya, amelyik a dobozban szundikl, egsz dleltt prgtt az iskoln, mint a goly. Nagyon fiatal mg, sok alvsra van szksge. Alapos mozgats utn rl, ha bkn hagyjuk s pihenhet. A msik pedig, akit a bejrati ajt melletti beugrban megsimogattl, mr nvendk kor, s is tl van egy alapos dleltti trningen. Egybknt nem vletlen, hogy a fiatal kutyinkat az elszobban szllsoljuk el. Itt ugyanis a legtbb az eslye annak, hogy minl tbb emberrel tallkozhassanak, s gy vlhatnak igazn kiegyenslyozott felntt kutyv.
– Ildik: – Azrt hozz kell tenni, hogy a dobermann az ugatsabb fajtk kz tartozik, de mi mindig nagy hangslyt fektettnk arra, hogy a kutyink megtanuljk, otthon nincs felesleges zajongs. A dobiknak vkony, aljszrzet nlkli bundjuk van, s nehezen brjk a nagy hideget. Ez is az oka annak, hogy nlunk minden kutya a hzban lakik, a szmukra kialaktott alagsorban.
– s a pinscherek?
– Ildik: – , k a msik nagy szerelem. Tulajdonkppen kllemben s jellemben is nagyon hasonltanak a dobermannhoz, gyakorlatilag csak mretkben, s mint ltod – legalbbis nlunk –, a sznkben klnbznek tlk. A dobermannosok kztt nagyon gyakori, hogy mindkt fajtval foglalkoznak. Nhny ve tenysztjk ezt a kedves fajtt, s velk is szp eredmnyeket rtnk mr el. Nagyon szeretjk ket.
– De azrt nyilvn dobermannal kezdtetek, nem?
– Tams: – Termszetesen, br nekem eltte volt egy kis „kitrm”. Amikor a 80-as vek vgn Nagykovcsiban felptettem a csaldi hzamat, esedkess vlt egy kutya beszerzse. A krnyken szinte mindenki nmet juhszkutyt tartott, s br nem volt ellenrzsem a fajtval kapcsolatban, nem akartam n is bellni a sorba. Kezembe akadt egy jsgcikk, mely a kuvaszrl szlt. A szerz azt lltotta, hogy a kuvasz a nmetjuhszval teljesen egyenrtk munkt kpes bemutatni, de ezt kevesen tudjk rla. Nosza, vsroltam is egy kuvaszt, s mivel n eleve kutyakikpzsre akartam jrni, rendszeresen ltogattuk az iskolt. Egy id utn azonban feltnt, hogy mindenki rohamlptekben halad, mi pedig mg mindig szinte egy helyben toporgunk, s a nlunk ksbb kezdett tanulk is lekrztek bennnket. Radsul a kutya a csaldtagokat elszeretettel megharapta, ugyanakkor ha idegen lpett a kertbe, flve meneklt a legtvolabbi sarokba. Tvol lljon tlem, hogy bntsam a kuvaszt, mert azzal az egyeddel minden bizonnyal alaposan sikerlt „bevlasztanom”, de tny, hogy az jsgcikk is jcskn flrevezet volt. Ennek ellenre vallom, hogy kerti tartsra, hzrzsre alkalmasabb a jval ignytelenebb s tmegesebb kuvasz, mint a dobermann, szmomra mgis fontosabb volt a kikpzs, ezrt a kuvaszomat elajndkoztam.
Ezutn mr sokkal vatosabb voltam. Nagyon sok szakknyvet, folyiratot tbngsztem, mire a dobermann mellett trtem lndzst. Felkerestem Zeidl Jzsefet, a Valdimora Kennel tulajdonost, s vsroltam tle egy kant – a hazai dobermannos krkben azta legendss vlt Valdimora Questt. idelis krlmnyek kztt ntt fel, mindig velem volt, s csodlatos kutya vlt belle. Kilenchnapos kortl kezdve jrtunk killtsokra, s mindekzben a kikpzssel is gynyren haladtunk. Taln szernytelensg nlkl llthatom, hogy sem eltte, sem utna nem volt mg egy dobermann Magyarorszgon, aki csodlatos klleme mellett ilyen nagyszer eredmnyeket rt el a munka terletn is. Tudomsom szerint volt az els magyar tenyszts, magyar tulajdonban lv dobermann, aki Nmetorszgban CACIB cmet nyert, s ezzel megszerezte a Landessieger Bayern cmet is, ezzel prhuzamosan pedig Ausztriban rz-vd bajnok (Schutzsieger) lett. Annak idejn a hazai killtsok s a krnyez orszgok killtsainak sztrja volt. Hromszor volt Best in Show, azaz a killts legszebb kutyja, hat orszg championja, tbbszrs CACIB s klubgyztes, valamint kzel tvenszeres CAC, hogy csak a nevesebbeket emltsem. Tbb mint szz fedezse rvn szmos gyztes utdot hagyott maga utn. Sajnos nagyon korn, ngy s fl vesen elpusztult, de a vele elrt sikerek emlkei vgigksrtek s idrl idre ert adtak a dobermannozs kzben felmerl nehzsgek lekzdshez.
– Amellett, hogy kenneleteket magasan jegyzik, tudom rlatok, hogy aktvan foglalkoztok munkakutyzssal is. Sajnos gy rzkelem, hogy ez manapsg nagyon ritka. Nektek hogyan sikerlt megvalstani, hogy kutyitok nemcsak szpek, de kikpzsben is meglljk a helyket?
– Ildik: – Szmunkra nagyon fontos, hogy ne csak szp, hanem nagyon j termszet kutykat tenyssznk. Valban szmos killtsi s verseny eredmnnyel bszklkedhetnk. Komoly eredmnynek szmt, hogy kutyink kzl Atlanta Eurpa-killtson osztlygyztes volt, lnya, India a Dobermann Vilgkilltson szintn osztlygyztesi cmet szerzett 48 kutya kzl, s unokja, Riga az idei Dobermann Vilgkilltson 43 kutya kzl az elkel msodik helyen vgzett. Bszkk vagyunk arra is, hogy Magyarorszgon a mi tenyszetnkbl kerlt ki a legtbb nmet tenyszalkalmassgi vizsgn (ZTP) megfelelt kutya. Ez a megmrettets nagyon szigor: nemcsak a kutya kllemt, hanem wesent, sztns kszsgeit is alaposan megvizsgljk. Ezenkvl termszetesen brmelyik vizsgzott kutynk munkja megtekinthet, s a versenyeken, edzseken kszlt videk honlapunkrl letlthetk.
– Tams: – Mi a kllem mellett mindig is nagy, ha ugyan olykor nem nagyobb hangslyt fektettnk a kutyk idegrendszernek stabilitsra, valamint a kikpzshez szksges adottsgok megltre. Ezalatt azt kell rteni, hogy a kivl kllem kutytl is legalbb kzepes wesent vrunk el, mg egy nagyszer wesen kutyt megtartunk akkor is, ha klleme csak kzepes. Csak „azrt, hogy eggyel tbb legyen”, nem tartunk meg kutyt, nlunk valamilyen szinten bizonytania kell az alkalmassgt. Persze nem szabad megfeledkezni arrl, hogy a tenysztshez bizony jkora adag szerencse is kell. Annak idejn kt vonallal indultunk. Kt szukt vsroltunk Belgiumbl: Sydney van Roveline-t s Sofie van Hof ter Eeckhout-ot. Sydney-tl s egy legends kantl, Graf Quirinus von Neerlands Stam-tl szletett az els almunk, melybl t kutya rt el champion cmet! Sydney ezutn mg szmos csodlatos utddal ajndkozott meg minket. A szerencse szerept persze igyeksznk minl alacsonyabbra szortani a tenysztsben. Ma gy vlasztunk fedezkant, hogy elszr alaposan szemgyre vesszk a papnak sznt kutyt, ttanulmnyozzuk a trzsknyvt, hogy vrvonalban is megfeleljen a szuknk mell, majd utnanznk az utdainak s a munkateljestmnynek is Nha knytelenek vagyunk beltni, hogy nem ltezik olyan kutya, amely minden kritriumunknak teljesen megfelelne. Ilyenkor engednnk kell elvrsainkbl, leginkbb a kllem rovsra.
Sajnos az a szomor tapasztalatom, hogy Magyarorszgon mg mindig risi a szemlletbeli lemarads. A ’90-es vek kezdettl – mikor fnykort lte a fajta itthon – a hazai dobermannllomny jelentsen felhgult. Szakmailag elfogadhat tenyszszemlk gyakorlatilag nem voltak. Hossz veken keresztl teljesen ellenrizetlen „tenyszts” folyt. Napjainkban a dobermannllomny egyszeren „felpuhult”, s a kutyk dnt tbbsgbl hinyoznak olyan alapvet kszsgek, melyek nlkl egy rz-vd fajta egyszeren nem ltezhet. Br ez nemcsak nlunk, hanem vilgviszonylatban is igaz. Ms krds, hogy itthon az ellenrizetlen tenyszts mg rtett egy lapttal.
– A ti pldtok bizonytja, hogy igenis lehet eredmnyeket elrni dobermannal a munkakutyzsban is. Mi lehet az oka, hogy alig tallkozni velk versenyeken?
– Tams: – Ez tbb okra vezethet vissza. Elszr is a dobermann kikpzse meglehetsen „munks” feladat. Sok idt s energit kell beletenni a felksztsbe. Ezenkvl sajnos a mai magyar viszonyok sem kedveznek a kutyakikpzsnek. Mikor az emberek kt-hrom mellkfoglalkozst is felvllalnak azrt, hogy kiegszthessk f keresetket, sem idejk, sem energijuk nem marad, hogy megfelel mdon foglalkozzanak kutyjukkal. Az eredmnyes sportkutyzs alapfelttele a stabil anyagi s csaldi httr.
– Ildik: – ’93-94-ben Korom Gbor vezetsvel megindult egy szervezds a Npszigeti kutyaiskolban a dobisok sszefogsra. n akkoriban Vrs Lajosnl kutyztam s kszltem a versenyekre. Onnan csbtottak t, s ott ismerkedtem meg Tamssal is. Akkoriban nagyon j kis csapat alakult ki, de sajnos – a Tams ltal vzolt okokbl – mra mr rg lelankadt az akkori lelkeseds. Az ltalunk vezetett Adyligeti Kutyaiskolban van ugyan dobermannos „szekci”, de mi nem foglalkozunk kzvetlenl versenyre trtn felksztssel. A kutyk krli teendk, illetve sajt kutyink edzse, valamint a hznl trtn egyni s a bentlaksos kpzs teljesen lekti az idnket. Az iskoln arra fektetjk a hangslyt, hogy megteremtsk az alapokat, s akinek komoly versenyambcii vannak, azt szakmailag megfelelen felkszlt kutyaiskolba irnytjuk A mi iskolnk legfontosabb clkitzse, hogy a gazda s a kutyja megtanulja a mindennapi lethez szksges feladatokat, melyeknek brhol, brmikor hasznt veszi.
– Nem befolysolta kedveztlenl a fajta megtlst a flkuprozs s farokvgs tilalma?
– Ildik: –- Magyarorszgon mg nem szletett erre vonatkoz rendelet, de Nmetorszgban mr hossz ideje tilos a kutyk fl- s farokvgsa. Emiatt annak idejn a nmet tulajdonosok s tenysztk klfldn vgeztettk el a beavatkozst. Mikor aztn 2-3 ve az anyaorszgban mr a killtsokrl is kitiltottk ezeket a kutykat, sokan felhagytak a tenysztssel, mert gy reztk, hogy hossz fllel s farokkal elvsz az a karakteres megjelens, amely mindig is jellemezte a dobermannt. Nlunk egybknt csaldon bell sincs teljes egyetrts a tmban. Tams a klasszikus megjelenseket rszesti elnyben. Azt azonban el kell mondanom, hogy egyik szuknk nagyon gyengnek, kicsinek szletett. Emiatt pr naposan nem akartuk kitenni a farokvgs procedrjnak, s a farkt eredeti hosszban meghagytuk. Mg a tbbiek lbadoztak a „fazonigaztst” kveten, ez a kis klyk olyan lendlettel kezdett fejldni, hogy bven utolrte a nla jval ersebbeket. Ha mr a farka hossz maradt, a flt is „lgsra” hagytuk. Br hossz idre visszatekint tapasztalatokkal nem rendelkeznk e tren, de az emltett szuka pldjt ltva, n el tudom fogadni a dobermannt lg fllel s hossz farokkal is.
– Tams: – Azt is hozz kell tenni, hogy a szakszeren vgzett beavatkozs gyorsan gygyul, s nem olyan hatalmas trauma, mint azt sokan gondoljk. A kuprozs – melyet az llatorvos altatsban vgez – gondos utkezelssel (kts, fejkeret stb.) 8-9 nap alatt hegmentesen gygyul, egybknt pedig a klyk rendszerint mr msnap-harmadnap nfeledten rohangl s birkzik testvreivel. Meggyzdsem, hogy az ennek kapcsn hangoztatott rvek eltrplnek az llatvdelem egyb terletein felmerl krdsek mellett, ahol mg nagyon sok tennival akad. De mondok mst: nemrg a tvben lttam, hogy tbb arab orszgban vallsi okokbl hrom ves gyerekeket minden rzstelents s altats nlkl krlmetlnek. Szmomra ez nagyobb barbarizmus, mint a kutyk altatsban, rzstelentssel, utkezelssel vgzett flkuprozsa, mgsem jut senkinek sem eszbe fellpni ellene! A vgsi tilalom haszna lehet viszont, hogy az „j fazon” kedvesebb, bartsgosabb klst klcsnz a kutyknak, s emiatt egyre tbben fedezik fel maguknak a dobermannt.
– Ha a kllem- s munkavonalak kettvlsrl beszlnek, szinte mindig a nmetjuhsz kerl tertkre. A dobermannl mi a helyzet?
– Ildik: – Gyakorlatilag itt is kettvlt mr a kllem- s munkavonal. A sikeres killtsi kutyk a standard fels mrethatrt sroljk s tmegesebbek is, mg a munkakutyk kisebbek, szikrabb testfelptsek. Gondolom, a kt tpus fizikai terhelhetsgt s munkakszsgt nem kell rszleteznem. Munkra persze inkbb az gynevezett „bvr” tpusok az alkalmasabbak.
– Tams: – Legnagyobb bnatomra tbb tenyszt is azt vallja, hogy nincs szksg kikpzsre, mert attl csak elvadul a kutya, radsul kevsb fogja mutatni magt a ringben. gy rzem, ez csak knyelmi szempontokat szolgl. Sajt kutyink szolgltatjk a legjobb pldt: fegyelmezettek, lbnl vezethetek, de ha kell, hossz percekig kpesek a killtson a prz vgn feszlni. Szmomra elfogadhatatlan, hogy egy munkakutya-fajtt minden bels rtk nlkl, pusztn csak killtsi trgyknt kezeljenek. Br tny, hogy ami a kllemet illeti, a hazai kutyk vilgsznvonalat kpviselnek, de a wesen hinyossgait akkor is mielbb orvosolni kell. Sajnos itthon komoly rdekek fzdnek hozz, hogy ez a trekvs ne sikerljn. Mikor elszr felvetettem ennek szksgessgt, hamar megtapasztaltam, hogy mindenhol falakba tkzm.
– Ilyen elzmnyek utn hogyan kpzelhet el a megolds? s egyltaln: lehet maradktalanul tvzni a kllem- s munkavonalat?
– Tams: – A nehzsgek ellenre feltett szndkom, hogy a tenyszszemlk sznvonalt klubon bell lpcszetesen felhozzuk a nmet ZTP szintjre, hiszen ugyanarrl a fajtrl van sz itthon is. m ostobasg volna azonnal magasra tenni a mrct, s az llomny 80%-t kiszrni. Ehelyett a fokozatossgra treksznk, s igyeksznk elszr csak a szlssgeket kizrni a tenysztsbl. Azrt, hogy a jvben mindenki szmra igazsgos legyen az eredmny, s ne fordulhassanak el visszalsek, az sszes tenyszszemlt a Hungria Dobermann Klub fogja szervezni, szemlyes jelenltem pedig garancia lesz az egysges szemllethez. Sajnos fj pont, hogy a mrtkad nyolc nmet tenyszbr szemllete sem egysges, s nem mindegyik mutat megfelel szigort az engedlyek kiadsa sorn.
– Ildik: – A gyakorlati vgrehajts sem olyan egyszer, hiszen mindkt oldalnak (kllem, munka) kzeltenie kell a msikhoz, s mindkettnek kell kompromisszumokat ktnie. A kllemvonalakat fel kell hozni wesenben, a munkavonalakat pedig kllemben. Az idelis llapot, amikor egy fajta egyedei nemcsak kllemben, de munkakszsgben is kzel egysgesek, egyelre utpisztikus elkpzels. Ezt csak nagyon hossz id alatt, a nemzetkzi vezets s a fajtagazda orszg befolysval lehetne egymshoz kzelebb hozni.
– Belthat, hogy ekkora feladatot nem lehet kapkodva, hamar elvgezni, de nem fltek, hogy ez a sziszifuszi munka nagyon-nagyon lassan hozza meg gymlcst? Nincs valamilyen md felgyorstani ezt a folyamatot?
– Tams: – Sajnos ezek a folyamatok lassan mozdulnak, s a pozitv eredmny nem jn azonnal. Mindenesetre ez nem megy mskpp, mint hogy az ember elszr a sajt hza tjn kezdi a rendrakst. Persze lehetsg szerint minden alkalmat igyekszem megragadni, mely a fajta s a hazai dobermann helyzett elremozdthatja. Tbb mint hrom ve vagyok a Hungria Dobermann Klub elnke, eltte kldttknt dolgoztam. Az elmlt 8-10 vben sajt pnzemen beutaztam egsz Eurpt, hogy minden Dobermann Vilgkillts (IDC) kongresszusn rszt vehessek, s kpviseljem Magyarorszgot. Szerencsre ez id alatt j kapcsolatot sikerlt kialaktanom a nemzetkzi vezetssel, s szemlyes diplomciai sikerknt ltem meg, hogy Magyarorszg elnyerte a 2006-os Dobermann Vilgkillts rendezsi jogt. Ez egy rendkvl rangos, krlbell 8-10 milli forintos kltsgvets, 400-500 killtval szmontartott rendezvny. Gondolom, mondanom sem kell, hogy a magyarorszgi dobermannosok nemzetkzi megtlse szempontjbl milyen fontos s nagy horderej esemny lesz, s termszetesen hatalmas felelssggel is jr. Egy komplett csapat mr javban dolgozik az elkszleteken. Feltett szndkunk, hogy feledhetetlen IDC killtst rendezznk Magyarorszgon, mely segt visszanyerni a hazai dobermannosok klfldi presztzst.
|