Flandriai marhapsztor kutya
Flandriai Bouvier
A flandriai Bouvier vagy „Flandriai marhapsztor kutya”, mint neve is mutatja, a jelenleg Belgium s Franciaorszg terlett kpez Flandribl szrmazik. Eredett homly fedi. Kialakulsban nagy szerepe volt a nmet griffonnak s a Barbet-nek. Az biztos; a Bouvier-k sei munkakutyk voltak, amelyek a farmokon dolgoztak, marhkat riztek s vdtek. Eltereltk a lbasjszgot a piacra, hztk a farmerek kocsijt, vdtk a csaldot s a farmot. Ezek a korai kutyk eltr fizikai tpussal brtak, de kzs jellemzjk volt a rvid farok, kuprozott fl, durva, kemny szrzet.
E szzad elejn a tenysztk a tpusbeli egysgessgre kezdtek szelektlni s kialakult a ma Bouvier des Flandres (Flandriai Bouvier) nven ismert kutya. Els standardjt 1912-ben rtk le. 1922-ben megalakult a Flandriai Bouvier Nemzeti Belga Klub, amely kialaktotta a jvbeni tenysztshez a fajta tulajdonsgainak kvetelmnyrendszert.
Az els s msodik vilghbor sorn komolyan cskkent a Bouvier populci, nhnyuk mentkutyaknt, rkutyaknt, a hadsereg s az ellenlls zenetviv kutyjaknt s hadi nyomkeres kutyaknt maradt fenn.
Az American Kennel Club a psztorkutyk kz sorolja s helyenknt terel kutyaknt hasznljk. Egyedi terelsi stlusuk van, nem csipkedi a terelend llatok sarkt, hanem testvel lltja meg az elkdorg juhot vagy marht. Belgiumban mint rendrkutyt, terpis kutyt, kutat s mentkutyt, s mint vakvezet kutyt alkalmazzk. Nagyon j sportkutya (obedience s nyomkeres versenyeken), azonban mindenek eltt szeretetre mlt s intelligens csaldi kutya.
Fizikai tulajdonsgok
Nagy mretû, igen erteljes kutya. Feje masszv (br a szuka feje hosszabb, „szuksabb”), jellegzetes bajuszt s szakllt visel, mely biztostja a fajta oly jellegzetes „nyers” arckifejezst.
Szrzete dupla, puha sûrû aljszrzetbl s durva, kemny fedszrzetbl ll, amely kpes ellenllni a legkemnyebb munknl is a legszigorbb idjrsi feltteleknek.
Marmagassg: kan: 62–68 cm, szuka 59–65 cm.
Sly: 27–40 kg.
Temperamentum
Temperamentumban s szemlyisgben a Bouvier egyedlll. Nyugodt, sszerû, nagyon intelligens s mindez egy fggetlen termszettel prosul. Lehetnek nfejûek, de nagyon knnyen kikpezhetk. Kivl jelzkutyk, eredenden riznek, de agresszv vlaszuk lass, gy tûnik, hogy sztnsen tudjk, ki szmt fenyeget veszlynek s ki nem.
Tartzkod s visszafogott az idegenekkel szemben. Egy jl kpzett „manipultor”. Engedelmessgi kikpzse ktelez. Fggetlensgnek kordban tartshoz kvetkezetes, magabiztos, tisztessges s ellentmondst nem tûr irnyts szksges. Jl megvannak trsasgban, nagyon rzkenyek s nagyon ktdnek a csaldjukhoz. De sszefrhetetlenn s nagyon boldogtalann vlnak, ha a hts udvarba, kennelbe vagy az alagsorba szmûzik ket. Akkor a legboldogabbak, ha jszakra az gy mellett aludhatnak, s gazdjukat mindenhov kvethetik.
Szrzet polsa
Bozontos szrzete rendszeres polst ignyel. A killtsi ringben ltott gynyrû, polt szrzet, sok rnyi kzi trimmels, nyrs eredmnye. A nem killtsi egyedek szrzett is 6–8 hetente, szakrtelemmel rendbe kell tenni. Jellegzetes szaklla gyakran nedves az ivstl, evstl s csimbkokba ll ssze. telmaradk, por, levelek, stb. tapadhat bele. Ezt rendszeresen tisztn kell tartani. A Bouvier flamish beceneve „Vuilbaard”, vagyis „Piszkos szakll”.
NE VSROLJON BOUVIERT, HA HZT S LETT NEM AKARJA KUTYJVAL MEGOSZTANI!
Kvetelik, hogy kivehessk rszket a farmon l csald munkjbl. Szksge van a trsasgra, s mindig ott akar lenni, ahol n van. Akkor a legboldogabb, ha nnel lehet a hzban, s mindenhov egytt mennek. Br elviselik, hogy egyedl otthon hagyjk (lehetleg szabad kijrattal a bekertett kertbe), de nem szabad a hts udvarba vagy kennelbe szmûzni. A hzbl kitiltott klyk flnk s/vagy indokolatlanul agresszv lesz, boldogtalann vlik. Remek unalomûz elfoglaltsgot fog kitallni (ss, ugats), s ez nem fog tetszeni sem nnek, sem a szomszdainak. Ha nem akarja lett a lehet legtbbet, kutyja trsasgban eltlteni, gynyrkdni abban, ahogy a szobjban alszik, magval vinni, a lehet legtbb tevkenysget megosztani vele, akkor olyan fajtt vlasszon, amelyik kevsb ignyli az emberi trsasgot. A helyzet ugyanez, ha munkja, idbeosztsa nem teszi lehetv, hogy sok idt tltsn kutyjval. Egyetlen kutya sem boldog, ha trsasg nlkl kell lnie, de vannak olyan fajtk, amelyek ezt jobban tolerljk. A legjobb megolds, ha macskt vesz. k a termszetknl fogva fggetlenebbek, magnyosabbak.
NE VSROLJON BOUVIERT, HA CSAK A MEGJELENST TALLJA VONZNAK!
A killtsi ringben ltott Bouvier klleme, hossz rk frdetsnek s szrpolsnak eredmnye. E gondosan megalkotott szpsg muland, nhny perces szabad szguldozs a mezn, vagy csavargs az esben, s vge a gynyrû megjelensnek. A Bouvier termszetes megjelense: egy nagy farmkutya, amely szrt ltalban nmi beletapadt piszok „dszti”. Ne felejtse, hogy a fajta holland beceneve „Vuilbaard”, „Piszkos szakll”. A Bouvier igazi szpsge termszetben rejlik s nem a megjelensben.
NE VSROLJON BOUVIERT, HA NEM SZNDKOZIK NEVELNI (KIKPEZNI) KUTYJT!
Szmra az alapvet engedelmessgre s a hzi rendszablyokra val nevels KTELEZ! Meg kell tantani neki, hogy mit szabad s mit nem a hzban. Ezt a kikpzst, nevelst nem bzhatja msra, nem kldheti el egy bentlaksos iskolba, mivel a kapcsolatnak, az engedelmessgnek s tiszteletnek, a kutya s gazdja kztt kell kialakulnia. Ha a Bouvier az alapvet dolgokat mr megtanulta, akkor a csald ms tagja is kpezheti (kivve a kisgyerekeket).
Ha mindezeket nem vllalja, akkor jobb, ha msik, kisebb testû fajtt vlaszt, amely eredenden alrendelt termszetû fajta.
NE VSROLJON BOUVIERT, HA NEM SZERETI A TESTMOZGST!
Neki is, csakgy, mint nnek, szksge van a rendszeres mozgsra, hogy fenntartsa szve, tdeje egszsgt s izomtnust.
Higgadt, nyugodt, gyakran lusta jelleme miatt magtl nem mozog eleget, csak akkor, ha stltatja, foglalkozik, jtszik vele. Egy felntt Bouvier-nak rendszeresen, lehetleg minden nap ktszer kell szabad futst biztostani, amg n kocog, kerkprozik vagy stl mellette. A klykknek naponta tbbszri, rvidebb stra van szksgk.
NE VSROLJON BOUVIERT, HA N NEM MAGABIZTOS!
A kutyk nem hisznek a szocilis egyenlsgben. Szocilis hierarchiban lnek, a vezrkutya (Alfa) vezetse alatt. A vezrkutya ltalban jindulat, szeretetteljes, nem durva az alrendeltjeivel, de semmi ktsg, hogy ki a fnk s ki hozza a szablyokat.
A mennyiben n nem vezregynisg, akkor elbb vagy utbb, tbb-kevsb kellemetlen kvetkezmnyek utn, a kutya t fogja venni a vezr szerept. Szablyokat alkot s ezeket r is erszakolja a csald tagjaira. Soha ne engedje, hogy Bouvier kutyja legyen az n fnke! Termszetesen nem rmesternek, hanem nyugodt, megrt szlnek, vagy tanrnak kell lennie ahhoz, hogy eredmnyt rjen el.
Ha viszont, a magabiztossga, nyugodtsga, trelmessge s kvetkezetessge kvnnivalt hagy maga utn, akkor msik fajtt kell vlasztania: pldul Golden Retrievert.
NE VSROLJON BOUVIERT, HA NEM RTKELI A VISSZAFOGOTT TRSASGOT S A NYUGODT RAGASZKODST!
Mlyen ragaszkodik a csaldhoz s szereti azt, de ragaszkodst, szeretett nem nyilvntja ki ltvnyos mdon. Szeret a gazdjval egytt lenni, szobban, egy nyugodt zugban knyelmes prnn heverni, lvezni a csald trsasgt. Szereti a beszlgetsnket hallgatni, szereti a trdst, simogatst, de nem fog lbe lni, hogy a trdst kiknyrgje. Termszetesen klykkorban jtkosabbak, fggbbek, szeretetket jobban kifejezik. A Bouvier egy nyugodt, mltsgteljes trs s nem a trsasg kzppontja, bohca.
NE VSROLJON BOUVIERT, HA KNOSAN VIGYZ LAKSA TISZTASGRA, RENDJRE!
A Bouvier vastag bajuszval s szakllval, sûrû bundjval nagyon szeret a vzben, srban jtszani, gy nagyon hatkonyan kpes a piszkot a laksba behurcolni. Ess idben nhny percnyi kint lt utn kpes a tiszta lakst pillanatok alatt felismerhetetlensgig sszekoszolni. Ha iszik, a szakllbl s a bajuszbl csepeg vz, nyomot hagy a padln, btoron.
Vannak eredenden tisztbb fajtk, mint pl. a Basenji, de a laks tisztasga szempontjbl, jobb a macska, st az akvriumi halak, amelyek biztos, hogy nem hoznak egy szemernyi piszkot sem a laksba.
NE VSROLJON BOUVIERT, HA VAD, GYILKOS, TMAD KUTYT AKAR!
Br benne is megvan az rz-vd sztn, azonban a benne ezek a kpessgek messze elmaradnak a tbbi rz-vd fajta idevg tulajdonsgaitl. A Bouvier nyugodt, kiegyenslyozott termszete folytn lassabban vlaszol agresszivitssal a fenyegetsre.
Ha idig eljutott az olvassban s mg nem ment el a kedve Bouvier vsrlstl; akkor most azonnal VEGYEN EGY BOUVIERT!
Keresse fel a fajtaklubot s a tenysztket, majd vlassza ki az n szmra legjobban tetsz helyrl jvbeni trst.
Ha tovbbi krdse van a fajtval kapcsolatban, vagy egyszerûen csak rdekldik a fajta irnt, akkor hvja a Flandriai Bouvier Barti krt!
|