Komondor IV.
A Komondor
A fajta kialakulsa s trtnete
Felttelezhet, hogy a honfoglal magyarok lompos szr, nagytest rz kutykat is hoztak magukkal a trtnelmi Magyarorszg terletre. Az sem kizrt, hogy mr ltek a Krpt-medencben ilyen fajtk, st a honfoglalst kveten, ksbb bevndorolt npcsoportok nagytest psztorkutyinak hatsra konszolidldott a fajta. A tatrjrst kveten beteleptett kun trzsek birtokoltak komondorjelleg psztorkutykat. A nomd kun np a mai Pekingtl szakra lv terleteirl a mongol sksgon t vndorolt. A XI. szzad msodik felben a Kelet Eurpai sksg dli sztyeppje mr teljes egszben a birtokukba kerlt. 1223-ban a mongoloktl elszenvedett veresg hatsra a kunok tbb irnyba menekltek, s eljutottak haznk terletre is. Az alfld terletn zrt kzssgekben ltek. 1246–47-ben beteleptett kun s jsz trzsek valsznleg szintn magukkal hoztk nagytest psztorkutyikat. A kunok zsiai shazjuk szlssges idjrsi viszonyait elvisel kutykat tenysztettek. Az zsiai fves pusztkat szrazsg, valamint nagyfok napi s vi hingadozs jellemzi. A kunok bekltzse utn a komondor a Krpt-medence szraz s gyr nvnyzet terletein terjedt el.
A nyj, a gulya s a mnes mellett rz szolglatot teljest, gyakorta 70-80 cm marmagassg, robusztus megjelens, gubancos szrzet fajtt gubancos magyar juhszkutyaknt, selyemszr farkasebknt, pusztai komondorknt, lompos szr komondorknt vagy rviden csak komondorknt rtk le. A nv eredett tbbflekppen magyarzzk, azonban a fajta si mivoltt valamennyi kinolgus elfogadja. Az smagyarok llataink rzsben vezrszerep jutott a komondornak.
Hatalmas, tekintlyt parancsol megjelense, rendkvli gyorsasga, erteljes szrzete, fradhatatlan kzdkszsge a legkemnyebb ellensg szmra is veszlyt jelentett. A fajta kialaktjaknt az zsiai s eurpai fves pusztk szlssges ghajlata mellett a psztorok kemny s kmletlen szelekcija hatott. Csak a legbtrabb, legszilrdabb egyedeket tenysztettk. A komondort a klma zordsga ellen legtbbszr csak sajt szrkntse vta.
A nomd psztorkod kzssgek legfltettebb vagyona az llatllomny volt. Ezt az rtket kellett a komondornak megvdenie.
A komondor kifejezs, mint lert nyelvi emlk 1549-ben Kkonyi Pter hercegszli reformtus lelksz, nekszerz Astiages kirly trtnett feldolgoz mvben jelenik meg elsknt. „Psztor nzi vele, gyermekt szoptatja egy fias komondor, s krl forogja.” rja a komondorrl. 1673-ban Comenius a komondort a csordk rzjeknt emlti.
Ppai Priz 1767-ben a komondort s a kuvaszt mr kt kln fajtaknt jellemzi. Klein 1778-ban fehr gubancos kutyt emlt, amelyek a Rba krnykn a leggyakoribbak s a farkasok ellen kitn vdeleml szolgltak. Ez az egyetlen m, amely a komondort, mint farkas ellen hasznlt fajtt emlti. A hasonl tmj irodalmi alkotsok a kuvasz jellemzjeknt rjk le a farkas elleni kzdelmet. Treitschke 1840-ben megalkotja az els rszletes komondor fajtalerst. Ezt Lnyai, Buzzi, Monostori majd Raitsits lersai kvetik. A komondor ritka fajtnak szmtott ekkor. A magyar fajtk els orszgos killtst 1899-ben Szegeden rendeztk, s ezen csupn egyetlen komondort mutattak be.
A killtott pldny az akkori legjobb tenyszetbl val volt. Kovsznay Zsigmond lli gazdasgban tenysztettk. Ebbl a tenyszetbl kerltek Hortobgyra s Kiskunsgra azok az egyedek, amelyeknek utdai alapjaiban meghatroztk a fajta ksbbi alakulst.
Lnyai Gza 1901-ben a kvetkezkppen jellemzi a fajtt: „Egsz testt hossz, lompos, gndr szr bortja mely hossz koloncokban csng al. Fejt s arct is hossz bozontos szr fedi, orra mindig fekete. Az llat mogorva, bntetni nem lehet.”
Ez a rvid, de klasszikus lers akr a mai komondorrl is szlhatna, s fnyesen bizonytja a fajta rgszilrdsgt. Buzzi Gza 1909-ben kihalflben lv, veszlyeztetett fajtnak mondja a komondort. Az ltala megszemlzett 200 egyed kzl csupn 17 volt tenysztsre alkalmas.
1924-ben a magyar fajtk kztt elsknt, a tenysztk sszefogsra a komondornak nll tenysztszervezete alakul. 1935-ben mr 972 egyedet jegyeznek a fajta trzsknyvben. A komondor trzsknyvi rendszernek kialaktsban Raitsits Emil elvlhetetlen rdemeket szerzett. A komondor, mint a psztorember egyik leghsgesebb trsa folytonos biztonsgot jelentett. A psztor ezrt nagy becsben tartotta, igyekezett fajtatiszta tenysztssel megrizni a fajta rtkeit. Tavasszal, hasonlan a juhok nyrshoz, a komondort is megnyrta, gy az hasonlthatott a kuvaszhoz, ami nmi elnevezsbeli keveredshez is vezetett. Tny azonban, hogy a kt nagytest magyar psztorkutya fajtt a psztorember sohasem keresztezte egymssal.
A vilghbork a komondor populcit is megtizedeltk. A hbork eltt mg elssorban az sisg formai s funkcionlis megrzse vezrelte a tenysztsi irnyt. A msodik vilghbort kveten a sporttenyszts lnklt meg. Ez mr a fajta eszttikai megjelenst is fontosnak tartotta. A nemezes, gubancos szrzet polsa rendkvl munkaignyes, s nem elgg elegns.
A tenysztsi irny a szalagos, illetve mg finomabb szerkezet, zsinros szrzet kialaktsa fel toldott. Ntt a marmagassg, a rms, nagytest egyedek kerltek divatba. Tisztult a szrzet fehr szne, a korbban gyakori krmszn rnyalat megsznt. Javult a brfelletek pigmentltsga. A tenysztk termszetesen a sporttenyszts sorn is a fajta rendkvli rtkeinek megrzsre trekedtek, s trekednek ma is. A mezgazdasg reformja sorn a komondor szerepe, hasonlan a tbbi magyar psztorkutya fajthoz, megvltozott. A hatvanas vek vgn tenysztst prbltk llamilag valamelyest segteni, nem sok sikerrel. E program keretben a szri szvetkezet, az agrdi s a martonvsri gazdasg tenyszti tevkenysge alkotott maradandt.
Az utbbi tz vben vente tlagosan 450–800 komondor klyk trzsknyvezsre kerl sor. Sajnos az llomny minsgnek javulsval prhuzamosan az vente trzsknyvezett klykk szma folyamatosan cskken. A fajta trzsknyve zrt. A killtott egyedeket a tenysztk ma mr rendkvl kulturltan, poltan mutatjk be, ami kedvez a fajta npszerstsnek.
Gyakran a nagynev killtsok legszebb kutyja cmet is elnyeri. Hatalmassga, harmnija, mltsgteljes egyedisge sokakat lenygz. Tanya, major s birtok rz feladatkre a magntulajdoni viszonyok jra lnklsvel napjainkban ismt eltrbe kerlhet.
A fajta klnleges jellemzi s rtkei
A komondor lenygz mretei, tmege, hihetetlen gyorsasga folytn ma is alkalmas brmilyen vagyon teljes biztonsg rzsre. Rendthetetlenl btor. Gazdjt, s annak birtokt minden krlmnyek kztt megvdelmezi. Kvetkezetes, kemny nevelst ignyel. A bntetst nehezen viseli, idnknt konok. Hsges, nagyon nehezen tri a felnttkori gazdavltst. Kpes elpusztulni gazdja utn. Kedveli a gyermekeket, velk trelmes s blcs.
Feleslegesen sohasem ugat. Mltsgteljes viselkedse is jelzi dominl egynisgt. Jl kitenysztett, szilrd szervezet, ignytelen, ellenll fajta. Viszonylagosan ksn rik. Teljes kifejlettsgt hrom ves korra ri el. Szaporasga esetenknt gyenge, nem ritkn t vagy kevesebb klykt fial, de elfordul 8-10 klyk is egy-egy alomban. ltalban csendesen ivarz. Hsges tpus, a szukval prban tartott tenyszkanok nehezen fedeznek a prjukon kvl ms szukt. A tenyszkanok tartsnl erre clszer gyelni.
Elegns mozgsval, hatalmas termetvel, klnleges szalagos vagy zsinros szerkezet fehr szrtakarjval a killtsok sztrkutyi kztt is gyakran szerepel.
Brlatnl kiemelten fontos rtkmrk: Tmegessg, arnyossg, erteljes szerkezet szalagos vagy zsinros szrtakar, szablyos vgtaglls s mozgs.
|