Kuvasz IV.
A KUVASZ
A fajta kialakulsa s trtnete
A kuvasz minden ktsget kizran az egyik legrgebbi magyar psztorkutyafajta. A npvndorls sorn kerlt a Krpt medence terletre, gy haznkban shonosnak tekinthet. Nagytest fajta, 70 cm krli marmagassg, seink ezrt kezdetben is elssorban llatokat rz s vadszati feladatokra hasznltk. Az idszmtsunk eltti 7. vezredbl szrmaz erteljes felpts psztorkutyk csontleleteit szak-Irak terletn trtk fel. Kuvaszhoz hasonl mret rz kutyk az eurzsiai pusztkon tbb sznvltozatban is elfordultak, br a legtbb kutat a fehr szn vltozatot tekinti a legsibb formnak.
Az azonos termszetes szelekcis szempontok s krnyezeti hatsok Kzp-zsia terletn, kls s bels tulajdonsgaikban hasonl psztorkutya tpus kialakulst eredmnyeztk. Az zsiai sztyeppkrl nyugat irnyba a klnbz idpontokban megindult npvndorlsi hullmok sorn termszetes mdon a kutyk is kvettk a hordkat. A kuvaszhoz hasonl nagytest psztorkutyk sokoldal hasznlhatsgukbl addan fldrajzilag szles krben elterjedtek. Leszrmazottjaik ma is megtallhatk szak-India, Afganisztn, Pakisztn, Irn, szak-Afrika s a Magas-Ttra terletn. Ezen kutyk letmdja, hasonlan a vndorl trzsekhez rendkvl kemny volt, szilrd szervezetet, kemnysget s valsznleg vadsgot kvetelt. Az rz kpessgekkel prhuzamosan rdekes mdon e fajtk vadsz hajlama is megmaradt. A kinolgusok egy rsze ppen ezrt az agarakkal nmi rokonsgot felttelez.
Az eurpai kzpkor kezdetn, az V. szzadban az smagyarsg az erds vezetbl a fves pusztkra hzdott. Az ott l trk psztornpek llattenysztsi szoksai hatssal voltak az smagyarok llattenysztsre. Kialakult a flnomd jelleg psztorkods s megkezddtt a trzsek vndorlsa. A magyarsgra s psztorkutya fajtikra jelents behatssal lehetett a Mezopotmibl szrmaz szabr np, amelyet a mai kurdok eldeinek tekintenek. seink levdiai tartzkodsuk idejn mr minden bizonnyal kuvasz jelleg kutykat alkalmaztak. A Volga-Kma-Url dli rsze ltal hatrolt felttelezett shaza, a Magna Hungria valamint Levdia s Etelkz hatalmas fves pusztin az satsok sorn szmos nagymret kutya csontvz kerlt a felsznre. Valsznleg a Krpt-medencben eldeink eltt l keleti kultrj npeknek is voltak rz kutyik.
A nomd psztorkodst folytat avarok, bolgrok, hunok, szarmatk s szktk tarthattak az si kuvaszhoz hasonl ebeket. A 250 vig fennll Avar Birodalom eurpai nagyhatalomnak szmtott, llattenysztsi kultrja a trsgben meghatroz volt. A VIII. s X. szzad hatalmas szrazsgai azonban megrendtettk a birodalom erejt, s az avar npessgnek csupn kis hnyada maradt a folyk kzelben, a tbbsg a Krpt-medence terletrl, az hnsg ell elmeneklt. A kuvasz kialakulsa szempontjbl teht a honfoglal magyarsg mintegy tzmillis llatllomnyt kvet, minden bizonnyal jelents egyedszm nagytest rz kutyknak meghatroz szerepk lehetett. A kora rpd-korban kialakult gazdlkodsi szerkezet hossz vszzadokra llandsult. A llattenyszts az rtereken, a fldmvels az rmentes terleteken koncentrldott. A jelents rtri s kzphegysgi erdk letteret biztostottak az llatllomnyt veszlyeztet ragadozk szmra, amelyektl azokat vdeni kellett. A feudlis trsadalom vagyoni tagozdsa folytn elszegnyed rteg is gyakorta dzsmlta a gazdagsgot jelent jszgot. A nagytest psztor ebek szerepkre teht a vdelem volt.
A fajta evolcijnak tanulmnyozsa szempontjbl rendkvli jelentsg az 1978-ban Fenkpusztn megtallt kutya csontvz. A csontozat morfolgiai jellemzi a mai kuvaszhoz hasonlak. Matolcsy Jnos, aki az satst irnytotta, elssorban a koponyamretek alapjn bizonytottnak vli a megtallt leletben a kuvasz st. A kuvasz fajta strtneti alakulsra hatssal lehettek a keleti eredet nomd npek kutyi is. A honfoglalst kveten leteleped besenyk, bszrmnyek s kliz npcsoportok szintn hoztak magukkal nagytest rz kutykat amelyek hatssal voltak a mr ittlv populcira.
A tatrjrst kveten (1241–1242.), a XIII. szzad vgn az llattenyszts jra megersdtt. A lbas jszg ugyanis a jobbgysg magntulajdont kpezte mr. IV. Bla ltal beteleptett kunok s jszok pedig az orszg lakatlann vlt terletein ismtelten megkezdtk az llattenysztst.
Az egykori nomd trzsszvetsg emlkt idz Kis- s Nagykunsg az llattarts kzponti terleteiv vltak. A leteleped mintegy 40 000 kun csald jelents gazdasgi s kulturlis ert kpviselt. j fajtkat honostottak meg haznk terletn. Ekkor kerlhetett be szrkemarha se, s minden bizonnyal egy komondor szer kutya is a Krpt-medencbe. A Kaukzus szaki rszn lt alnoktl szrmaz jszoknak biztosan voltak a kuvaszhoz hasonl kutyik, amelyek keveredtek a mr itt lkkel. A kutatk szerint a jsz-kun betelepls lehetett az utols nagy keleti vrfrissts, amely a kuvasz populcira hatott.
A kun psztorok nllsod trekvse elvezetett a tli-nyri legelvlts psztorkodshoz. A kuvasz az alfldi legelkrl gy a hegyvidkre is eljutott s hatssal volt a lengyel illetve szlovk psztorkutya fajtk kialakulsra. A kuvasz jl trte a csapadkosabb, hegyi ghajlatot, gy a Krptok s a Ttra vidkn gyorsan elterjedt.
Corvin Mtys vlheten felkarolta a fajta tenysztst. A XV. szzadban a psztorkods mellett hajtvadszatokon is alkalmaztk. A Mtys uralkodsa korban fellendl marha kereskedelem ugyancsak kedvezett a kuvasz npszersgnek. A hajdk a nagy llattenyszt krzetekbl, elssorban az Alfldrl szles hajcsr utakon tereltk Buda fel a csordkat. Napi 20–25 km-t tettek meg. Bcsig egy hnapig tartott az tjuk. Az llatok terelsre, rzsre btor s fradhatatlan kuvaszokat hasznltak. Egy-egy hajd ltalban hrom kuvaszt vitt magval. A XVI–XVIII. szzadban a cscsidszakot tekintve, vente 150 000 vgmarha is elhagyta az orszgot. A marha hajtsok sorn jelents volt az eladott kuvaszok szma is, amelyek aztn szerepet jtszottak a hasonl fajtk megalkotsban.
A XVIII szzadot gyakorta a legeltet llattarts fnykoraknt jellemzik. Erre az idszakra esik a szilaj, a flszilaj s a kezes llattarts mdszernek hatrozott elklnlse. A szilaj tartsmd teljes vi kinn tartst jelent. A flszilaj ltalban Szent Gyrgy naptl Szent Mihly napig tart legeltets. A kezes tarts a hztl trtn napi legelre jrs. A legeltets technikjnak megvltozsa psztorkutya fajtk szerept is megvltoztatta.
A sporttenyszts kezdete
A szzadfordul idszakban a magyar kutyafajtk tenysztse irnt fokozdott az rdeklds A kuvasz els fajtalersa 1905-ben trtnt, Buzzi Gza nevhez fzdik. Tisztzdott a heves indulatokat kivlt kuvasz s a komondor kztti klnbsg vitja. Megindult a rendszeres tenyszts. Erdly s Felvidk elcsatolsval a legjobb minsg kuvasz tenyszllomny Magyarorszg hatrain kvl kerlt. Elsdleges cl ekkor a mennyisgi szaports volt. A minsgi szelekci a hszas vekben, Dr. Raitsits Emil munkjval kezddtt. A fajta standardjt 1935-ben Abonyi Lajos, Anghi Csaba s Mller (Mrki) Ivn dolgoztk t. A hazai llomny, a tenysztsben felhasznlva az Erdlybl visszahozott tpusos egyedeket, a harmincas vekben mr meglehetsen kiegyenslyozott kllem volt. A kuvasz Nmetorszgban, Svjcban, Hollandiban is kezdett npszerv vlni. Magyarorszgon a falvakban beindult a szervezett tenysztse. A fajta ltszma rohamosan ntt, minsge azonban rendkvl vltoz volt. A szakmailag hozzrt krkben szerencsre kialakult az idelisnak vlt, szikr testfelpts, aclos, tpusos, btor kuvasz.
A msodik vilghbor a magyar kutyafajtk kzl a kuvaszpopulcit tpzta meg leginkbb. A btor, rendthetetlen kuvasz gyakorta lett a gyilkos golyk ldozata.
A hbor utn kis ltszm, heterogn llomnnyal indult a fajta regenerlsa. Anghi Csaba a Fvrosi llat s Nvnykert figazgatjaknt ltrehozta az „llatkerti” tenyszetet. A fajta tt nagy regenerlja azonban az 1953-ban Kovcs Antal ltal ltrehozott „Gyapjs” kennel volt. A hatvanas vekben tbb llami gazdasgban, gy Hgyszen, Agrdon, Lajtahansgban, Bbolnn alaptottak tenyszeteket, de ezek csak rvid ideig mkdtek. A kutya, klnsen a kuvasz ugyanis a nagyzemi tenysztst kptelen elviselni.
A fajta klnleges jellemzi s rtkei
Nagytest, btor, kitn rz-vd fajta. Idegenekkel szemben alapveten bizalmatlan, ltalban egygazds. Fiatal korban knnyen nevelhet, ktves kor felett mr nehezen idomul. Fehr szn, enyhn hullmos lefuts szrzete szp s knnyen polhat. Szre klnleges kezelseket nem ignyel. Ellenttben a komondorral, nyron levltja szrtakarjt, vedlik. Feje rendkvl nemes, szmos fajtablyeget hordoz, mely jellemzkkel biztosan megklnbztethet a rokon fajtktl. Npszersge az utbbi hsz vben tbbszr is vltozott. A legtbb szrmazsi lap, 2386 kuvasz klyk rszre 1986-ban kszlt. Azta sajnlatosan negyedre cskkent az vente szletett klykk szma.
Taln tenysztsben a 2000. v volt a mlypont, amikor is csupn 339 kuvasz szrmazsi lap kszlt. A Magyarorszgon idkzben trthdtott, klfldi fajtkat npszerst kutyakultusz, a kuvasznak nem kedvezett s gy mltatlanul httrbe szorult. A populci jbli megersdse csak komoly szakmai sszefogssal kpzelhet el.
Brlata sorn legfontosabb rtkmri: Szikrsg, nemessg, tpusos fej, szablyos vgtaglls s mozgs.
|