Magyar agr V.
A magyar agr
shonos nemzeti kutyafajtnk, amely Magyarorszgon alakult ki. Eredete az erdlyi kophoz hasonlan a tvoli idkbe nylik vissza. Kzismert, hogy az agr a legsibb tpus vadszkutya, amelyet az kori brzolsok bizonytanak. Vadszkpessgei sok vezred alatt igen mlyen rgzltek. vezredek vltozatlan vadszati mdjai rendkvl, nll, nagy mozgsigny tpust alaktottak ki, amely kpes volt utolrni, s megfogni a menekl vadat. Sokfle vadra hasznltk, nylra, rkra, antilopra, szarvasra, farkasra. Szaglsa nem fejldtt ki, arra nem is volt szksge, hiszen orrt a nagy sebessg miatt gysem hasznlhatta. Egybknt is inkbb akadlyozta volna munkjban. Ltsa viszont annl inkbb, ezrt szemre dolgozik, s gyorsasga helyettestette az akkor mg nem ltez lfegyvereket. Ezeket a sebes kutykat a vadszok lhton kvettk.
A ma l agrfajtk az angol, orosz, afgn, perzsa, arab, magyar kzs stl szrmaznak, ez pedig az egyiptomi agr. A magyarsg zsibl Eurpba vndorlsa sorn minden valsznsggel keleti agarakkal, ill. agr tpus kutykkal zte a vadszatot. A magyarok agarszatnak nyomai a Kazr birodalomig nylnak vissza. Krpt-medence nvnyfldrajzi viszonyai a honfoglals idejben nem kedveztek az agarszatnak, csak az alfld erdeinek fokozatos cskkensvel kezdett felledni az agrral val vadszati md. Els rsos emlkeink is Szent Istvn idejbl valk. Az rpd-korban a slymok, kopk, agarak rangja emelkedett az Anjouk alatt ez folytatdott. Mtys kirly is szenvedlyesen szerette az agarakkal val vadszatot. Janus Pannonius s Balassi Blint mveibl ismerhettnk meg olyan utalsokat, amelyek agarakrl, ill. a velk folytatott vadszatokrl szlnak, felidzve a nemes passzi hangslyos rtkt. A trk hdoltsg idejn szmos keleti jellegi agr kerlt Magyarorszgra, gy az arab agr, a szlouki, genetikai tt erejt sivatagi srga sznt vadszkutyink megriztk.
Agarszat a trkk elvonulsa utn is megmaradt, npszer vadszatt vlt. Nagyon npszer volt a nemessg krben, ugyanakkor nemesi kivltsgot is jelentett. Az agarszat lassan sport-jelleget lttt s sajtos nyelvezetvel a feudlis Eurpa kedvenc szrakozsv vlt.
Idzzk fel ezeket a magyar kifejezseket, amelyekkel annak idejn olyan tallan fogalmaztk meg az agarak munkjnak eges fzisait. gy pl. az agarakat fzrre s nyeregre szoktatjk gy, hogy a l mellett szjra fzve nyugodtan, biztosan jrjanak. A corka pros agrereszt szj. Az agarat vadszatra nem idomtjk, hanem hajszoljk. A hajsza megkezdse eltt a nyulat bemutatjk az agaraknak. Ha egy napon tbb hajsza van, az agr elfrad, kifullad, killott. Fiatal agarak esetben, ha a hajszols utn elfradva abba hagyjk az ldzst, s a l mg vonulnak, azt mondjk elzllttek. Az agarak szemre hajtanak. Ha a nyl kipattan, kigrdl a vackbl, az agarak utna iramodnak, felveszik, majd berik. Az els agr vg rajta, s miutn ilyenkor a nyl oldalt ugrik, az agr tlft rajta, elhajtdik. Ha a nyl irnyvltoztatsval kzelebb kerl a msik agrhoz, re hajlott, ez az agr tveszi a nyulat a msik tadja. Ha az agarak utolrik, elbe kerlnek, forgatjk. Ha az agr a nyl vrhat fordulsnak irnyba mozdul, akkor kertel. Ha a nyl felbukik s az agr tszalad rajta, a nyulat tszrnyalja. Vdagr az, aki nem engedi, hogy az elkapott nylhoz a tbbi hozznyljon. Gyzs agr az, amely a hajsza elejn lassabban hajt, majd futst fokozatosan gyorstja. A sebes agr ennek ellenkezje. Zsinrban hajt kt agr, ha egyms mellett iramodnak, kolbszt csinl, ha egyms mgtt futnak. Orrn viszi a nyulat, ha hamar fordts nlkl kapja el. Nyeregbe szorul az agr, ha elfradva a l mg hzdik.
Magyarorszgon az agarszat aranykora a XVIII. s XIX. szzad volt. Erre lehetsget nyjtott a fantasztikus vadbsg. Ez az idszak a XX. szzad elejig tartott. Egyre nagyobb mrtkben kezdtk keresztezni a magyar agarat az angollal olyannyira, hogy a XX. szzad vgre megcsappant rendkvli mdon a fajtatiszta magyar agr. talakulson ment keresztl, de azrt megrizte magyar seinek kivl bels tulajdonsgait, ellenll kpessgt. Igaz, hogy egy kicsit gyengbb s fradkonyabb, st srlkenyebb lett, viszont fordulkonysga, gyorsasga nvekedett, gy a versenyplyn nvekedtek eslyei.
A magyar agr minden esetre jellegzetesen terepagr volt az angol versenyagrhoz kpest. Az anglomninak, ill. versenyszellemnek volt egyenes kvetkezmnye, hogy az agr vesztett eredeti tpusbl s nagyon nehz feladat el lltotta a ksbbiekben azokat, akik a fajta megmentst tztk ki clul.
A II. Vilghbor a magyar llatllomnyt is megtizedelte. Egszen 1963-ig a fajtt sokig eltntnek kezeltk, ameddig a kzeli Krolyi uradalombl szrmaz Nagyecseden felbukkant nhny eredeti pldny, velk indult meg jra a tenyszts. 1966-ban az F.C.I. nll fajtaknt fogadta el a magyar agarat. Azta szmos nemzetkzi sikert rt el a fajta, Eurpa tbb orszgban kedvelik s tenysztik. Minden okunk meg van arra, hogy a fajta npszersge s tovbbi nvekedse folytatdjon.
Kllemt tekintve a magyar agr egy erteljes testalkat, izmos, jellegzetesen vgtz felpts. Frontja, arnyai s szgellsei s instabilitsa mind a gyorsasgra s llkpessgre predesztinljk. Mrete 65-75 cm. Az angol agrtl elssorban ersebb csontozata s kiss szlesebb feje s az angolnl nagyobb, kiss vastagabb fle klnbzteti meg. A koponya ers, szles, az arcorri rsz erteljes, de nem durva s nem elhegyesed. Fogazata ers, szablyos, lkapcsa hatalmas, orrtkre feketn pigmentlt. Szemei sttsznek, tekintete lnk, rtelmes. Trzse lapos s mly, hasa felhzott, farka hossz, csnkig r. Bre finom, szrzete rvid, testhez simul, tlen aljszrzet is bortja. Egykori jellegzetes szne a borssrga cirmos vltozattal. Ma mr majdnem minden agrszn megengedett, de nem kvnatos a kk, az orda, a barna s a fekete-cser. Mint shonos nemzeti kutyafajtnk, mindenkppen klnleges figyelmet s tmogatst rdemel.
|