Magyar agr IX.
Szpsg vagy teljestmny
Pgny Tams cltudatosan, kizrlag versenyorientlt elkpzelssel vgott bele kilenc ve a magyar agarazsba. Tbbves kkemny munkval, sajt tapasztalatai alapjn egyni edzsprogramot ptett fel, melynek eredmnyessgrl szmos bajnoki cm, els helyezs, valamint bronzkoszors mestertrneri cm tanskodik. Felesge, Bali Orsolya szintn tenyszt, aki a honi agarasok kztt mltn ismert Kucorg-Dombi Kennel tulajdonosa, s killtsi vonalon tudhat magnak komoly eredmnyeket. Annak ellenre, hogy mindketten magyar agarat tenysztenek, sosem gondolkoztak kennelegyestsen.
– Knnyen megfr egy fedl alatt kt klnbz tenysztsi irnyzat?
Ebbl sosem voltak nzeteltrseink. Mindkettnket eltr clok, ms s ms elkpzelsek vezrelnek, ugyanakkor valljuk – s lehet, hogy ezzel sokan nem rtenek egyet – hogy szpsg s teljestmny nem lehet egyszerre tenysztsi szempont. Tudom, hogy ezt nem „illik” gy kimondani, de ez az igazsg. Termszetesen nem lehet cl a fajta kettvlasztsa, mint ahogyan az az angol agr esetben trtnt, de a mai magyaragr-standard mg mindig meglehetsen kiforratlan, s olyan kvetelmnyeket tmaszt, mely inkbb a kllemet helyezi eltrbe a funkcionalitssal szemben. Egy sz, mint szz: szndkosan nem akartuk kenneljeinket egybeolvasztani, mindenesetre elkpzelseink egy ponton tallkoznak, ez pedig a minsgre val maximlis trekvs.
– Tled tudom, hogy annak idejn versenyzsi szndkkal kezdtl agarazni. Mi ragadott meg annyira ebben a sportban?
– A versenyzs, a versenyszellem mindig is letem rsze volt. Vlasztott sportgam a sebessghez ktdtt, mivel kerkproztam, s taln ez lehetett az oka, hogy a szintn „futbolond” agarak fel orientldtam. Az els agaram szemben lngol tz s vgy volt az els pont, aztn mikor testkzelbl megtapasztalhattam, hogy mit tudnak ezek a kutyk, teljesen beljk bolondultam. A legtbb embernek fogalma sincs arrl, hogy mit jelent egy igazi agrvgta. Ezt nagyon nehz szavakban visszaadni. A robbansszer rajt, az elkpeszt sebessg s lendlet, a mancsuk alatt dbrg talaj… egyszeren letre kel a kutyban az ER. Volt olyan ktked ismersm, akit egy hossz, ltvnyos, dbrg vgta vgkpp meggyztt vlasztsom helyessgrl, s tbb nem nzte le az agarakat. Az agarak megtlse ugyanis meglehetsen szlssges: vagy szeretik, vagy megvetik ket, a kzmbssg ritka velk kapcsolatban. Sajnos magam is szmtalanszor cltblja voltam gnyos megjegyzseknek, st tbb esetben konfliktusba keveredtem ms kutysokkal is emiatt. Olyan is elfordult, hogy valaki: „Nzd, jnnek a ropik, menj vacsorzni!” felkiltssal sta kzben rnk usztotta kutyjt. Ilyenkor a kutyim megvdtk magukat, ami bizony a msik fl szmra nemritkn slyos kvetkezmnyekkel jrt. Idvel aztn lassan elmaradoztak a gnyoldsok, s amikor megjelentnk a tren, a legrenitensebb bajkever kutyk egytl-egyig przra kerltek… Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy mi voltunk a „tr rmei”. St, n mindenkit elre krtem, ne engedje hozznk a kutyjt, mert a versenyszukm testrsgt ellt, Dacos nev kanom nem nzi j szemmel a kzeledst. Sajnos szksg is volt a szolglataira, mivel a tbb hnapon t tart gondos felkszlst pillanatok alatt tnkreteheti egy kteked kutya srlst okoz tmadsa.
– Ha versenyzsrl beszlnk, voltakppen mit kell ez alatt rteni?
– Az agarazsnak hrom fajtja ltezik: a hagyomnyos plyaverseny, a coursing s az agaras vadszat. A hagyomnyos versenyen egy futamon hat kutya vesz rszt, akik boxbl indulnak a mnyl utn. A plya ketts „U” alak, homokbortssal, de ltezik fves plya is, melyeknek a szma a balesetveszlyessgk miatt szerencsre cskken. A kutyk rvid (270, 350 mter), hossz (780, 860 mter), de legtbbszr norml tvon (480 mter) mrik ssze tudsukat.
A coursing valjban a vadszatot imitlja. A prban indul kutyk egy fordttrcskkal felptett plyn, cikkcakkban, zsinrral hzott mnyulat ldznek. Rgebben meghatrozott kapuk kztt kellett tszaladniuk, hogy pontot kapjanak, ma mr nincsenek kapuk. Teljestmnyket coursingbrk rtkelik 100 pontos skln, elssorban a kutya tempjt, helyezkedst, kondcijt, helyzetfelismerst s fogst vizsglva.
Mindkt versenytpushoz val rszvtelhez n. „licence”-et, azaz versenyengedlyt kell szereznik a kutyknak. Ezt legkorbban 14 hnapos koruk utn tehetik meg: a legfontosabb kvetelmny, hogy a kutya teljes erbedobssal, a nylra koncentrlva fusson. A licence megkapsa utn a kutya 18 hnapos kortl kezdve a nyolcadik letvig versenyezhet. A nylvadszathoz, melyet az FVM rendelete engedlyez, szintn kpessgvizsgt kell tennik az agaraknak.
– Tudvalv, hogy haznk nagy mltra visszatekint agaras kultrval bszklkedhet. Igaz ez a versenyzsre is?
– A versenyagarazsnak komoly hagyomnyai vannak ugyan, m manapsg kevs magyar agr versenyez Magyarorszgon. A versenyzs hskora a 70-es vekre tehet, fnykort pedig a 80-as vek vgn, 90-es vek elejn lte. Ebben az idszakban nagy npszersgnek rvendett, sok kutya s mg tbb nz volt jelen. Azta sajnos megsznt nhny plya, gy a futamok is, Budapesten, a Pokolszigeten s Gylon. Azonban Isaszegen nhny ve plt egy j plya, mely j pldja az agaras trsadalom sszefogsnak, Rbapatonn pedig eurpai szinten is cscsminsg plyn rendeznek versenyeket, ahol mr tbb vilgversenyen bizonytott a magyar rendezsg, s itt rendezik meg a 2006-os Vilgbajnoksgot is.
– Gondolom, a versenyzshez kln felkszls szksges, nem elg csak beszuszakolni a kutyt az indtboxba, s hajr…
– Mint minden versenysportg, az agrversenyzs is alapos felkszlst ignyel. Sokan taln nem is gondolnk, hogy a versenyzs mennyi s milyen komoly edzsmunkt ignyel a kutytl s gazdjtl egyarnt. Szmomra ez jelentette, jelenti a kihvst: a kutyt, az agarat funkcijnak megfelelen, a legjobbnak nevelni s trenrozni. Aki komoly formban s eredmnyesen szeretne versenyzssel foglalkozni, annak mr a leend kiskutya megszletse eltt nagyon gondosan kell tjkozdnia. Fel kell keresni a megfelel tpust kpvisel tenysztket, alaposan meg kell vizsglni a szlket. Nem elg csak a paprokra vagy a serlegekre hagyatkozni! Ltni kell a szlk felptst, testalkatt, izomzatt, mozgst. A ksbbi sikerek ugyanis nagyban fggnek a tenyszet, a szlk s a kiskutya helyes kivlasztstl.
Mr klykkorban el kell dnteni, hogy milyen cllal szeretnnk felnevelni az agarunkat. A versenyzsre sznt kutykbl – az ltalnos szocializcit kveten – clzottan kell elhozni, s fejleszteni a szksges kpessgeket. Ezek kzl els s legfontosabb az z-hajtsztn. Ennek rdekben mr egszen fiatalon egy zskmnytrgyat (lehetleg nylbr, de lehet rongy is) mozgatok a klykk kztt. Kicsit ksbb horgszbot vgre erstett zskmny segtsgvel mozgatom a csapatot. Mikor mr akkork, hogy kifejezetten zavarjk egymst az ldzsben, egyenknt foglalkozom velk, de gy, hogy a tbbiek is lthassk a jtkot, gy mindig bren marad a lelkesedsk. Termszetesen vannak alapszablyok, melyeket be kell tartani a „brzsnl”. A legfontosabb taln a fokozatossg elve. A fiatal kutya fusson, szaladgljon minl tbbet a szabadban, lehetleg ms kutyk trsasgban. Ez nemcsak a szocializci szempontjbl hasznos, hanem segt az inak, izmok fejldsben, nylsban is. A zskmnyt mindig fldkzelben kell tartani, hiszen a nyl is a talajkzelben fut. Sosem szabad hirtelen leterhelni a kutyt, mert vagy id eltt elege lesz, s megunja a jtkot. A brzs vgn mindig hagyni kell fogni a kutyt, hogy kislhessen a felfokozott vadszsztn, gy legkzelebb is szvesen hajkurszik majd. A brzst elg hetente egy alkalommal vgezni, s sosem szabad a kutynl hagyni a brt, gy llandan „hesen” tarthat a hajtsztne.
Ha sikerlt kell szintre fokoznunk s megszilrdtanunk az zsi hajlamot, elkezdhetjk specifiklni a gyakorlatokat. Ez a leend versenykutynl mindkt irny fordulsokat, irnyvltsokat jelent, amivel a folyamatos koncentrci megerstse mellett a j mancsokat, ers ujjakat s az izmok megfelel „alapjt” is felptjk. Mikor mr kellen „nylbiztos” s elri a megfelel kort (krlbell 1 v), akkor mr meg lehet prblni „handgaloppal” (100-150m-es behvs a segttl), vagy gppel egy-egy egyenest hzni szmra a nylbrrel. Idvel hozz kell szoktatni a ktelez „versenyszerels,” a szjkosr s takar viselshez, illetve az indtboxhoz is.
Az rett versenykutyk termszetesen minden egyes versenyre kln felkszlst ignyelnek. Tlen az agarak pihennek, ami azt jelenti, hogy kiads kirndulsokkal mozgatom s alapkondciban tartom ket. A versenyszezon (ltalban prilis) kezdete eltt 2-3 httel mr elkezdem komolyan mozgatni kutyimat. A konkrt felkszls hrom fzisbl ll. Els az alapozs, melynek clja rendszeres futtatsokkal nagy tmeg alapizomzat kialaktsa. A msodik fzisban nhny felkszt edzst vgznk a plyn. A harmadik, a „direkt plyra edzs” fzisa, mikor a kutyk slyt a versenyhez optimalizlom, gymond leszikrtom ket. Az edzsmunka eredmnyessghez termszetesen nemcsak alaposan tgondolt edzsterv, hanem tudatosan megtervezett trend is szksges. A versenykutyk a tmegests, izompts idszakban sok hst, vagy minsgi, fehrjeds tpot kapnak, mg a szlksts idszakban cskkentem a fehrjebevitelt, s inkbb a zsr arnyt nvelem. Sokves tapasztalataim alapjn nagyon fontosnak tartok kiemelni – a korbban emltett fokozatossg elve mellett –, hogy mindig az edzsprogramot kell a kutyhoz igaztani, nem pedig fordtva, teht minden kutyt a neki legmegfelelbb mdon, egyni adottsgainak megfelelen kell felkszteni. A futszalagszeren vgzett, sablonos edzsmdszer, ahogy a kutyzs ms terletein, gy itt sem vezet eredmnyre.
– A plyaversenyzs nem tmaszt merben ms kvetelmnyeket a magyar agrral szemben, mint amelyeknek korbban kellett megfelelnie? Nem vlna a jobban a fajta hasznra a vadszat, mint a versenyzs?
– Dehogynem. A magyar agr a hazai ghajlatnak s terepviszonyoknak leginkbb megfelel vadszagr. Kitartsnak, felptsnek, szervezeti szilrdsgnak ksznheten kivl hossztvfut, ppen ezrt a plyn valamivel lassabb, mint a „sprintkirly” angol agarak. gy gondolom, hogy minl inkbb rvid tvra dolgoznak a magyar agrral, minl inkbb a gyors plyaagr kialaktsnak vgya kerl eltrbe, annl inkbb veszt si tpusbl, s az azonos szelekcis nyoms hatsra alkata az angol agrhoz vlik hasonlatoss, ezrt szerintem a hossz tv versenyek szmnak nvelse mindenkppen cl a magyar agarak szmra. Br n kifejezetten csak versenyagarszattal foglalkozom, szemly szerint messzemenen prtolnm az FVM rendelete ltal engedlyezett agaras nylvadszatot, s amennyiben md, lehetsg volna a tiszta, de legfkpp biztonsgos kivitelezsre – ami egybknt „elvileg” trvnyileg garantlt –, inkbb ott, a nekik legmegfelelbb megmrettetsen „versenyeznk” agaraimmal.
Az agaras vadszatot prtolkat gyakorta valamifle jkori, „eurpaiatlan” barbarizmussal vdoljk meg, pedig errl sz sincs. Ez az „si-j” vadszati mdszer gyakorlatilag egyenrtk a pusks vadszattal, s ugyanolyan szigor felttelekhez kttt (szerzds, terletbrls, vadhs kifizetse stb.), radsul az agr megdolgozik azrt, amit fog, s sokkal termszetesebb mdon selejtezi ki a gyengbb egyedeket az llomnybl, nem beszlve arrl, hogy igen hatkony segtsget jelent a krtkony dvad (rka) irtsban is. Ez a tevkenysg pedig nemcsak hozzjrul a korszer vadgazdlkodshoz, de lehetsget biztost egyik legsibb magyar fajtnk eredeti tulajdonsgainak megrzsre is.
Sajnos azonban a fajta hasznlati rtkvel az erd fosztogati, a vadorzk is tisztban vannak, s elszeretettel hasznlnak magyar agarakat (vagy keverkeiket) a vad megtizedelsre. A kutyk csendesek s igen hatkonyak, ha pedig kilvik ket, ht fene bnja: „fogyeszkz”, van msik 10 az udvarban… Sajnos a vadszok pedig ki is lvik ket. Korbban erre trvny adta lehetsgk volt, 2004. jlius 1-je ta azonban sem kborkutyt, sem vadat hajt agarat nem szabad kilnik, elvileg… Csakhogy „nem lehet minden pofon mell rendrt lltani”. A vadszokban oly mlyen gykeredzik a vadorzk s kutyik irnt rzett ellenszenv (sokszor nem is alaptalanul), hogy ha agarat ltnak, azonnal rabsicnak knyvelik el az embert, s – tisztelet a kivtelnek – a bevezetett j szablyozs ellenre gyakorta kilvik a kutyt (fleg, ha tan sincsen r). Hiba a trvny ereje, a bntethetsg lehetsge, ha megtrtnik a tragdia, a szeretett kutymat nem hozza vissza semmilyen bri tlet.
A fentiek okn az agarazs irnti szenvedlyemet csak a versenyplyn s coursingon tudom maradktalanul kilni, ahol a sikeressg tbbek kzt a kutyk gyorsasgon mlik. Mivel korbban felvetett agglyomat, miszerint a magyar agr gyorstsra val trekvsek a fajta krra vlnnak, vltozatlanul fenntartom, ezrt a kzelmltban arra az elhatrozsra jutottam, megprblok inkbb a coursing, s ha lehetsg van r, a megfelel keretek kztt rendezett vadszatok fel fordulni, mert sokkal jobban szeretem s becslm a fajtt annl, hogy si rtkeit felldozzam.
|